Husárek je mladý, vlasy rozcuchaný a husarka paličatá za manželem chvátá. Mor a cholera, bledé mrtvoly, daleká cesta za domovem, spousta hysterických, podlých a nakažených postav. Hnus jak trus. Dalo by se říct, že je to příběh o době, kdy si Bůh vybíral dovolenou a film o lásce, před jehož sepsáním zřejmě podlé plynárny odpojili chudému scénáristovi dodávku rajského potěšení.(22.3.2017)

Nevím jak kdo, ale já mám rád historické příběhy s vyprávějícím obrazem. Mám-li se vyjádřit přesně, tak Francouzi se tady vydováděli na barvitém ději, kde vykouzlili velkolepou podívanou plnou zářivých barev, které bylo zapotřebí v mnohačetném komparsu, na něž by zblednul závistí i Hollywood. Výborný střih dává tomuto filmu napětí, spád a rytmus. Ke kladům vyznění působivé atmosféry příběhu má velký podíl krajina Provence, která je zde sluníčkem tak krásně prosvícena, že chvilkami vyvolá v člověku dokonalou iluzi, že jsem měl dojem, jako bych přihlížel oživlým obrazům idylického kraje. Jenže záhy je obraz vystřídán jiným dojmem, protikladem násilí bez pravidel a epidemií cholery, která všudypřítomné bezohledně decimuje. Scény utrpení, které útočí obrazy na city, kde život a smrt spolu zápasí ve špíně bez pomoci či útěchy v naprosté lhostejnosti těch druhých asi patřily neodmyslitelně té době. Ještě je třeba něco říci, že film také vděčí za mnoho svým hlavním interpretům krásné Juliette Binoche v postavě Pavliny de Théus a Olivieru Martinezovi s jednoznačným charismatem. Režisér Jean – Paul Rappeneau natočil film s neobyčejným citem, v němž se nijak nepodbízí. Ve vztahu k tomuto filmu mě váže ještě osobní vzpomínka. V půvabném okolí malé vesnice Cucuron, kde se film natáčel, jsem se sešel s přítelkyní, které si nesmírně vážím. Vyšňořená provensálská zahradní kavárna poetického náměstíčka s vodní nádrží a starými platany prosycená vůní kávy nás zlákala k večernímu posezení pod hvězdami se sklenkou vynikajícího vína Côtes du Luberon, které chutnalo, bezpochyby kdys dávno také štábu filmu HUSAR NA STŘEŠE, jak pravila místní dáma.(20.2.2009)

Zvláštní film mixující krásy jižní Francie s hromadou poměrně hutně vyobrazených mrtvol pokosenou nelítostnou nemocí. Oba dva charaktery (i jejich představitelé) se mi hodně líbily, přestože každý byl úplně jiný. Jenom ten závěr mohli autoři trošku podojit, bylo to dost studené a to i na mě, který si zrovna v slzopudných závěrech moc nelibuje.(23.7.2011)

Silný príbeh, výborne zahraný, s pútavou naráciou a so slušnou výpravou. Tieto kladné aspekty filmu len podporili už aj tak výbornú, naturálnu dobovú atmosféru. Do očí mi udrel hlavne kontrast medzi na pohľad príjemným prírodným prostredím a všadeprítomným zúfalstvom s realistickým vyobrazením epidémie cholery, pričom niektoré scény v tomto smere si budem pamätať poriadne dlho. Smutné a desivé.... taký bol celý film a s nádhernou J. Binoche ako čerešničkou na torte. Silný nadpriemer. 85/100(12.5.2017)

Neznám snad jedinou věc, kterou bych tomuto filmu mohla vytknout. Skvělá kamera,výprava, oblíbení herci Julie Binoche a Olivier Martinez a také krásná hudba. Děj se odehrává ve Francii konce 19. století za epidemie cholery. Mladý plukovník husarů a italský revolucionář se setkává s mladou ženou ve městě zmítaném epidemií. Jejich společný útěk a následná cesta ovlivní jejich životy. Romantika do morku kostí, vizuální orgasmus, smysl pro detail.... mých 5***** od dob, kdy jsem ho poprvé viděla v minikinokavárně:-) 2.3.09 : konečně mám dvd, sice s Aj titulkama, ale mám...i po několika letech je to stále skvělý film, nádhera, prostě nádhera, ty scenérie, koně, Angelo na střeše, a Mózartovy "Německé tance".... ta nádherná francouzština....kdyby to šlo dám tomuto filmu i deset * 2010 Stále u nás nevyšel, už se asi nedočkám, každopádně tento film dokazuje že hudba dokáže film pozvednout do jiné dimenze... 2016 stále čekám:)(24.1.2005)