Willy Kufalt

Znepokojivý zážitek plný magické atmosféry, připravil Gonzalo Suárez tentokrát. Ze začátku jsem sledoval trojici mužů, kteří se opíjejí, vzájemně se drsně rvou a sympatičtí mi tímto uživáním si svobodného života rozhodně moc nebyli. Potyčka v hospodě vrcholí ze strany jednoho z nich vraždou... pak to chvíli vypadá na film o útěku před zákonem, než se záhy útěk lesem změní na poetické putování... jakoby jiným světěm, kde muži potkají záhadnou dvojici v kostýmech vladaře a princezny, později dalšího spřízněnce, který v minulosti spáchal stejný neodhalený incident... a navzdory tomu, jak vražedný zločin mohl plně vygradovat v divákův totální odpor vůči hlavním postavám, najednou se můj vztah k nim spíše změnil v kladně lítostivý a souznivý. Vedle atmosféry, do níž se tu během pár retrospektiv či návštěvy vybraných míst dostává i mírný surrealismus či grotesknost (i v kombinaci s hudbou), a také úžasné výtvarné stránky mě zaujala i první rýsující se myšlenka (nakolik vzhledem k vybraným motivům dost kontroverzně zasazená) o nacházení spřízněných „poutníků“ životem, s nimiž nás něco konkrétního, jakkoliv vymykajícího se z konvencí, silně pojí, a následném putování v takto spřízněné konstelaci. Ta druhá myšlenka s vyvrcholením děje už tolik nepřekvapí, aneb kam jinak mohli tři poutníci s drsnou povahou bez vymezených morálních hranic a zábran, včetně ne výjiměčně násilného jednání mezi sebou, dojít... Pár těch surrealistických výjevů (během návštěvy divného nevěstince či druhé setkání s vladařem a princeznou) mi úplně svými šílenými až zvrhlými nápady nesedlo, ale většina filmu na mě dýchla silným dojmem a druhé moje setkání se španělským divnotvůrcem Suárezem tak dopadlo určitě lépe, než předloni to první. [75%] ()