Finist, jasný sokol

Finist, jasný sokol

Dobrodružný / Muzikál / Fantasy / Rodinný / Romantický / Pohádka

Sovětský svaz, 1975, 75 min

• Autogram

Je neuveriteľné, čo sa môže stať ruskou klasikou. Napríklad takýto rozprávkový muzikálový hororový chaos. Deti z neho môžu získať fóbiu z pavúkov alebo aj zo sekier. Časy ruských bohatierov sú späť, dnes opäť musia bojovať proti tureckým zbojníkom. A okrem toho proti zlým čarodejníkom, čo ich premenia na gorilo-medveďov. Hlavný hrdina, bohatier obsadený nehercom s pohľadom dezorientovanej osobnej ochranky, to som nevedel stráviť. Jednu hviezdu si zaslúži originálna Baba Jaga z Mrázika, ktorá sa v tomto filme dostala až do siene slávy. Ale v roku 1975 prísť s niečim takým?(7.1.2016)

Vsichni nestori a nestorky ruske/sovetske pohadky jsou opet pohromade. Spousta znamych tvari...samozrejme nesmi chybet Георгий Милляр, krasna Светлана Орлова (i kdyz na Nastenku ani Varvaru nema) a moje oblibena Людмила Хитяева. :-) Trosku strasidelna pohadka, ale hodne muzikal. Mnohem vic, nez jsem si pamatoval z detstvi. 4-(31.3.2014)

• Scaevola

Pohádka by v rámci svého diskursivního pozadí (proklamovaně ateistická apoteosa svaté Rusi a jejího dobrého lidu) fungovala dobře, kdyby jí tvůrci dopřáli delší stopáž a méně násilných střihů a obtěžovali se neznalým divákům vysvětlit některé očividně zákonité detaily folklóru (trojice obtloustlých zpívajících sudiček, mluvící zvířata, princip magie). Ve stávající formě je příběh nepřehledným sprintem za předem určeným přemožením rusovlase německého čaroděje a jeho hordy tatarských nekňubů, a tedy pohádkou, která nedokáže zaujmout, nejste-li vlastencem nebo kulturologem.(28.12.2017)

Režimy vyhlasujúce náboženstvo za tmársku ideológiu pracovali s inými formami vierovyznania. Sovietski ideológovia na to išli aj cez vybájené príbehy, rozprávky a byliny. Ostalo len otázkou času, kedy budú sfilmované. Na kostýmoch sa nešetrilo. Dobro vyzeralo vždy až neprirodzene dobre, zlo čertovsky odpudivo. A príšery: uch - radšej nemyslieť. V popredí príbehu Finista je obrana prostej dedinskej usadlosti a jej jednoduchých, no pracovitých obyvateľov pred čarami zlomyseľných mutantov, mágov a čarodejov kostýmami pripomínajúcimi divých aziatských chlpáčov s baranicami. Chráni sa ruský ľud, ruský hrdina a panensky krásna ruská príroda. Všetci síce pôsobia a jednajú (a veru trochu aj vyzerajú) ako primitívi, ale veď predsa ešte nepoznali socializmus. A feudálne zriadenia a ich predstaviteľov sa neoplatí nejako velebiť - teda až na hrdinov pochádzajúcich z prostého ľudu - akým je aj ten titulný. Ušľachtilo nordický typ - plavovlasý s pohľadom zasnene hľadiacim nahor. A odtiaľ, z neba ho chráni sokol, vták najjasnejší. S korunkou na hlave - to je skutočný kráľ. Dej sa prazvláštne sunie dopredu, na kopec vtipných scén je asi taký istý počet zúfalo nedotiahnutých. Napriek výnimočnému vizuálnemu stvárneniu lesnej príšery, na ktorú bol prečarovaný Finist-geroj a mŕtvolne zelenavo popolavej podobe mága Kardausa, ide vo výslednici vplyvom nedotiahnutosti len o priemer. Poznámka: Starý slovenský dabing nereflektoval na slová piesní, ktorých je vo filme požehnane a nechal ich bez prekladu či tituliek.(12.1.2016)

Kdyby se trochu více zapracovalo na námětu, který byl velmi zajímavý, byla by tato pohádka konkurencí i bezchybného Mrazíka. Takto však zůstane jen u příjemného zpracování, již tradičně kouzelné atmosféry, avšak pouze průměrného příběhu. Hlavní plus tak zůstává na skvělém čaroději, jenž opravdu nemá chybu.(10.11.2011)