Muž se železnou maskou

• Velká Británie The Man in the Iron Mask (více)
Trailer

Rok 1662 je v Paříži poznamenán velkou bídou a nespokojeností lidu. Zatímco obyvatelé nemají co jíst, mladý král Ludvík XIV. pořádá ve Versailles okázalé slavnosti. Slavní mušketýři zestárli, ale to nic nemění na jejich bojovném duchu. Aramis našel novou cestu ve víře, Athos se těší ze svého syna Raoula, Porthos dál prohání pěkné dívky, přestože si stále stěžuje na neduhy a nepříjemnosti stáří, a d´Artagnan nadále věrně slouží králi. Aramis obdrží zprávu, aby se dostavil do zámku, kde ho král pověřuje tajným úkolem: protože jezuité štvou lid proti němu, má Aramis najít jejich vrchního představeného a zabít ho. Ludvík ovšem ani zdaleka netuší, že tímto představeným je právě Aramis. Athosův syn Raoul je zamilovaný do krásné Christine, která ale padla do oka také králi, jenž z ní chce učinit svou milenku. D´Artagnan varuje krále před nebezpečím, protože mezi lidem panuje velká nespokojenost, ale král nedbá, přestože brzy dojde k útoku na jeho osobu. D´Artagnan mu zachrání život. Athos se s překvapením dozvídá, že jeho syn stáhl žádost o přijetí k mušketýrům a nechal se naverbovat do války. Je zděšený, stejně jako Christine, oba vědí, že král ho do války poslal proto, aby ho oddělil od Christine; d´Artagnan ale slibuje, že s králem promluví a pokusí se zajistit Raoulovi bezpečí. Král se za to zaručí, ovšem slib nedodrží: Raoul je naopak poslán do útoku v první řadě a umírá. Porthos, pološílený žalem nad smrtí milovaného dítěte, přísahá pomstu a d´Artagnana obviňuje ze zrady. Král mezitím zve Christine do Versailles a učiní z ní svou milenku. Aramis se schází se svými přáteli mušketýry a pod tlakem posledních událostí navrhuje, aby krále vyměnili. Nikdo zatím netuší, oč se bude jednat, ale d´Artagnan přesto odmítá: svému králi bude sloužit dál. Mušketýři se rozcházejí. Aramis zavede své dva přátele do Bastily, kde je už šest let držen neznámý vězeň, který má na obličeji železnou masku. Když ji mušketýři sejmou, objeví tvář navlas podobnou Ludvíkově. Dozvědí se, že královna porodila dvojčata, ale ze strachu před případnými bratrskými rozmíškami a spory o trůn jednoho chlapce oddělili, vychovali na venkově a poté vsadili do vězení. Nyní hodlá Aramis, trýzněný výčitkami svědomí, protože o těchto skutečnostech věděl, a dokonce pomáhal chlapce ukrýt, násilnického Ludvíka vyměnit za jeho dvojče Philippa. Toho se lstí podaří dostat z vězeňské cely, kam mušketýři dopraví jakousi mrtvolu s maskou na tváři, kterou pod záminkou šíření moru zapálí. Nyní je třeba nešťastníka, který žil šest let pod maskou, naučit královským způsobům, čehož se mušketýři horlivě ujmou. K samotné výměně králů má dojít za tři neděle, během maškarního plesu, kde budou mít všichni účastníci masky. Christine teprve nyní dostává dopis od Raoula z fronty, a protože byl doručen do Versailles, pochopí, že její milý věděl o tom, co se stane po jeho smrti. Sžírají ji výčitky svědomí a králi řekne, že vždy milovala jen Raoula… (TV Prima)

Trailer

Marigold

Bezesporu šílená blbina a scénáristická zvěřina (zejména v úvodu, který mě donutil přehodnotit význam slova "pathos"), ale ke svému nemalému údivu jsem se od té dost divoce poslepované a násilně pointované záležitosti nemohl odlepit, i proto, že se v ní vyskytuje spousta výtečných herců (Malkovich, DiCaprio, Irons) a nechtěně zábavných míst (hadrářská a místy laciná výprava, Dipardieu, který Porthosem ladí formu na Obelixe). O znásilňování historie a Dumase raději pomlčím, o nedostatku nadhledu taktéž, nicméně ať kydám jak kydám, že mě to bavilo, to zakydat nelze. I díky soundtracku neobyčejně příjemný zážitek. ()

Radyo

Čekal jsem větší průšvih, ale tohle se dalo skousnout celkem v klidu. DiCapria nemusím, ani tady mě nijak nepřesvědčil, ale Malkovich, Byrne, Irons a Depardieu odvádějí alespoň průměrné výkony, což sice tyto jejich role nezařadí mezi nesmrtelné, ale zase na druhou stranu alespoň nestrhnou tento film do odpadu. ()

Galadriel

Tohle je zářivý příklad filmu, kdy s velmi hvězdným hereckým obsazením úpravou velmi povedené knižní předlohy natočí tvůrci velmi nepovedený film (a to je ještě velmi slabý výraz pro to, co nám tady vzniklo). Scénář je strašný a nic s tím neudělají ani někteří snažící se herci. Jediná věc se povedla - tou je hudba Nicka Glennie-Smithe, kterou si tohle dílko snad ani nezaslouží. Mimochodem, ta hudba vysloužila ode mě filmu hvězdičku navíc. ()

T2

Rozpočet $35miliónovTržby USA $56,968,902Tržby Celosvetovo $182,968,902║ Historické filmy som vždy miloval a hoci je tento snímok viac rozprávkou ako lekciou z danej doby, nevadí, veď predsa sa jedná o román od Alexandra Dumasa, kde ide hlavne o dobrodružný príbeh aj keď nie s tvorcovskej strany využitý tak aby to bolo povýšené na niečo viac v tomto žánry. Ako režisérsky debut Randalla Wallace je to zručne natočené a je vidieť, že zúročil skúsenosti nabraté zo spolupráca na projekte Statočné srdce. Nedá sa mu uprieť jeho snaha o snímok pre širšie publikum a jeho zanietenie pre danú historickú tému. Z určitej časti sa vyžíva v súbojoch a danej choreografii, aj keď pri nej nemal až taký priestor asi ako by si prial, lebo knižný námet je viac podaný v dramatickom znení než v akčnom, následne je vidieť ako mu zapasoval o pár rokov vojnový snímok Údolie tieňov, kde mu to vyšlo tématicky ešte viac. Vo filme môžeme spatriť celú plejádu známych tvári DiCaprio-Irons-Malkovich-Depardieu-Byrne, čo sa dá chápať skôr ako marketingový než umelecký ťah, lebo ich úlohy nemajú až takú hĺbku aby sa to dalo označiť ako vypätá dráma ale čo prekvapuje najviac je plynutie snímky v takom vyváženom súlade, že nemá šancu nudiť a tým pádom ubehne ako voda. Výbornú opornú kulisu robí veselá mušketierska hudba od Nick Glennie-Smitha. /videl v kine 2x: 85%/ ()

Gemini

Z DiCapria ublinkávám už když je jeden, a tady je dokonce dvakrát, klučík jeden roztomilá, herecky zdatná:) No, pominu-li, že z historického hlediska je Železná Maska blbost, nebudu plýtvat slovy na několik naprosto novátorských autorských licencí, jen se zmíním, že můj profesor historie se málem zadávil, když viděl jak v oboru vzdělaní pigheaded amíci přihodili takovou perlu jako že Ludvík XIV. se stal nejmilovanějším a nejlépe panujícím králem francouzské historie. Co říct k hereckému obsazení? Je naprosto famózní, tolik skvělých hvězd v jednom filmu... Rve mi to srdce, bohužel tak trapné výkony jsem od těchto gerojů snad ještě nezažil. Tak špatně uvěřitelné výkony opravdu nemají obdoby, a nezachrání to ani úžasná výprava. Jediným skutečným kladem tedy zůstává kvalitní hudba. Ale je tu jeden problémek...pokud jste viděli Skálu, víte přesně o co jde... Ale co, na kráse to té hudbě příliš neubere, spíš to ukáže jak žalostný film Muž Se Železnou Maskou je. 20% a ani o chlup víc. ()

• Historici sa zhodujú na tom, že muž so železnou maskou sa v skutočnosti volal Eustache Dauger. Maska, ktorú nosil, nebola železná, ale zamatová. Bol komorníkom a pokladníkom kardinála Mazarina, ktorý bol prvým ministrom za čias vlády Ľudovíta XIV. Mazarin nazbieral obrovský majetok a komorník tušil, že časť z toho bola ukradnutá. Mazarin ho dal zatknúť a vyhrážal sa mu, že ak prezradí svoju identitu, dá ho zabiť.
    (Raccoon.city)
  • Ve scéně, kdy Atos (John Malkovich) přijede na zámek zabít krále (Leonardo DiCaprio) poté, co zjistí, že jeho syn padl v boji, dostane se do potyčky s vojáky a jeho kamarádem D'Artagnanem (Gabriel Byrne). Během Atosova pádu na zem je pak možné všimnout si, že meče jsou gumové. (Timak)
  • V záznamoch väzenia Bastili, ktorý sa zachoval dodnes, sa hovorí o väzňovi so železnou maskou iba, že jeho označenie bolo 64389000 a bol väzňom viac ako 20 rokov. (Raccoon.city)

Související novinky

Poslední irský král Leonardo

Poslední irský král Leonardo

16.09.2007

Je to jen pár dní, co jsme tady psali o návratu Vikingů na plátna kin v historickém eposu Last Battle Dreamer s Ryanem Phillippem a Seanem Beanem v hlavní roli a ejhle, je tady další projekt, v němž…