poster

Nejbáječnější Karkulín na světě

 • Švédsko

  Världens bästa Karlsson

 • Švédsko

  Karlsson på taket

 • USA

  Karlsson on the Roof

Rodinný

Švédsko, 1974, 99 min

Režie:

Olle Hellbom

Předloha:

Astrid Lindgren (kniha)

Scénář:

Astrid Lindgren

Kamera:

Lasse Björne

Hudba:

Georg Riedel

Producenti:

Olle Nordemar

Střih:

Jan Persson

Kostýmy:

Inger Pehrsson
(další profese)
 • T.O.M.
  odpad!

  Knihu jsem nečetl, ale po tomhle filmu ji nemám ani zájem číst. Karkulín je asociální šikanující vyžírka. Dětem se to také nelíbilo. Opravdu někomu přijde jako skvělý nápad prezentovat dětem většího neustále vychcaného šikanujícího přestárlého výrostka jako dobrého kamaráda? Chudák kluk. Rodina na něj kašle a najde si takového mizerného "kamaráda". Také jsem nepochopil, proč mu říkají "Bráška" i ve škole. Nevylučuji, že v knize to může působit lépe, ale ten film je děsný. Pipi také lže kudy chodí, ale neškodí úmyslně lidem, a nesnaží se z nich mít prospěch.(9.12.2019)

 • Master19
  ***

  Karkulín má svou poetiku a před spaním na děti funguje opravdu výborně, kdo by ty lumpárny nechtěl zažít. Pokud se nad tím ovšem člověk zamyslí, jde o dosti ujetou záležitost a to okouzlení až zamilovanost malého "Brášky" (což mi rve uši, v knížce má normální jméno) do Karkulína je naprosto nepochopitelné. Ve vyprávěné formě si posluchač udělá nějaký obrázek o Karkulínovi, aby mu byl příjemnější (pro mě je to něco mezi Sazínkem a kudrnatým medvídkem Pú), ale tady ve filmu je to drsná realistická podoba a podle mě to Karkulína pro "neznalé" úplně zabije. On je prostě naprosto příšerný... :-)(21.8.2017)

 • waits
  ****

  Lepší než kniha, řekl bych, Karkulín je se svým šibalským výrazem a legrační plastovou vrtulkou na zádech druhým špatným vzorem Lindgrenové pro dospívající děti a právě proto ho mají rádi. Stejně jako u Pipi je tu drobounce znejasnující konec, u kterého (v tomto případě) není jasné, jestli Karkulín byl nebo nebyl vymyšleným kamarádem/náhradou za psa...Ale to nic nemění na tom, že tenhle film z roku 74 je i pro dospělé, kterým bude Karkulín v případném dabingu anachronisticky připadat jako malý Will Ferrel a u kterého se i oni pobaví. Bráška: Ty jsi si vzal ten větší bonbon. Karkulín. No jasně. Který by sis vzal ty, kdybys byl první. Bráška: Ten menší. Karkulín: No tak vidíš, ten ti zůstal.(5.4.2014)

 • Hermi14
  *****

  Nostalgická vzpomínka na mé dětství. Film na motivy známé knihy Astrid Lindgrenové, který ani chvíli nenudí. Dobrý herecký výkon a vtipné grimasy Matse Wikströma ještě podtrhuje svělý dabing Miroslava Vladyky. Přestože se jedná o dětský film, i po letech jsem se na něj zase rád podíval. Přesně tohle si představím pod pojmem nenáročná oddychovka.(12.5.2012)

 • zdeny99
  ***

  Taková nenáročná oddychovka pro děti i dospělé. Ačkoliv v porovnání s mnohem známější Pippi dlouhou punčochou je to pouze průměrný dětský film na jedno shlédnutí či dobré pouze jako televizní kulisa. Ukazuje dětský pohled na svět, rádoby romantické scenérie střech jako z filmu o Marry Poppins a idylický rodinný život 70. let v poklidném Švédsku. Nic extra záživného, ale také žádný průser. Celé se to točí kolem hlavního hrdiny Karkulína, arogantního, vypelichaného a tlustého chlapečka s vrtulkou, kterého příšerně nadaboval Miroslav Vladyka. [32. hodnocení, 6. komentář, 66%](4.9.2019)