Povolání: Učitel

• Francie

Le plus beau métier du monde

Komedie / Drama

Francie, 1996, 105 min

• d-fens

ocenenia : MFF Moskva 1997 - Nominácia na 1. cenu(31.1.2012)

Pokud si to pamatuju správně, tak tenhle film líčil poměrně drsně realitu francouzského školství. A že ještě plně v době natočení nezvítězila politická korektnost, tak žádní mírumilovní muslimové, ale Azíz je sígr non plus ultra. Rád bych věděl, co dnešní sametová ustupující francouzská politika na tenhle film říká.(29.7.2016)

Výborná reflexe multikulturní školy na periferii města. Ne všichni studenti jsou zde úplní grázlové, ale ti co zde jsou, mají vždy navrch. Líbil se mi odlehčený tragikomický tón celého filmu, při některých scénách jsem se opravdu smál zplna hrdla, konec nevyzněl příliš optimisticky, zato reálně. Líbilo se mi, jak se Depardieu v průběhu filmu mění, hrubne, začíná mluvit sprostě a na konci se dost podobá svým svěřencům. Tuhle záležitost mohu potvrdit z vlastní pedagogické zkušenosti, na učiliště přijde mladý pedagog plný ideálů oproštěný od rasových a sociálních předsudků a po několika letech tahle práce vyplivne sprostého, agresivního rasistického cynika, co hraje podle pravidel jen v momentě, když se někdo dívá. Ale furt lepší než se zbláznit.(19.9.2016)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $23,862Tržby Celosvetovo $15,105,000(5.4.2010)

Hodně dobrej filmeček, který se věnuje na svou dobu ve Francii ožehavému tématu, a to navíc ani příliš nepřehání, v některých francouzských školách to vážně takhle funguje a učitelé se jim obloukem vyhýbají. Depardieu je ve své roli přesvědčivý, dostává prostor ukázat, že není pouze komediální herec. Moc pěkné.(25.2.2009)