Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Rozvedený učitel z klidného městečka chce být nablízku svým dětem, a tak začne učit na škole v nejhorší pařížské čtvrti. (Netflix)

Recenze (8)

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Pokud si to pamatuju správně, tak tenhle film líčil poměrně drsně realitu francouzského školství. A že ještě plně v době natočení nezvítězila politická korektnost, tak žádní mírumilovní muslimové, ale Azíz je sígr non plus ultra. Rád bych věděl, co dnešní sametová ustupující francouzská politika na tenhle film říká. ()

Nut 

všechny recenze uživatele

Hodně dobrej filmeček, který se věnuje na svou dobu ve Francii ožehavému tématu, a to navíc ani příliš nepřehání, v některých francouzských školách to vážně takhle funguje a učitelé se jim obloukem vyhýbají. Depardieu je ve své roli přesvědčivý, dostává prostor ukázat, že není pouze komediální herec. Moc pěkné. ()

Reklama

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Hlavní postava mi svým neprofesionálním či přinejmenším podivným konáním v některých situacích (zejména ve vztahu k nadřízeným, ale třeba i to pozývání si žáků do svého bytu a pod.) připomínala spíše teprve hledajícího se a nepříliš úspěšného začátečníka ve své profesi, než zkušeného letitého pedagoga, jakým má L. Monieur být. Ale dokázal jsem se přes to přenést a konfrontace s třídou plnou drzých výrostků i dalších jedinců jim svým chováním podobných na mě působily až nepříjemně depresivně. To všechno do chvíle, než se z filmu později začínala stávat čím dál větší WTF fraška (SPOILER! nejvíc asi v momentu, kdy si raněný Monieur u doktora s úsměvem vzpomene, že už je čas jít do školy, pak proběhne pár dialogů mezi několika zaměstnanci v čele s ředitelem jakoby vypadlých spíše z nějaké crazy komedie a poté Monieur jde ve vzteku doničit již napůl zničenou třídu KONEC SPOILERŮ) a to už nemluvím ani o tom neuvěřitelném, téměř budovatelském happyendu na závěr, který po tomhle předchozím ději zčistajasna nastoupí... Asi tak: jako sociální či psychologické drama Povolání učitel možná nejde úplně do patřičné hloubky a má jisté trhliny, ale dokud kráčí snímek tímto směrem, dokáže fungovat a přináší zajímavě nekorektní pohled na vybraný problém. Jako největší chybu zde vnímám viditelnou nejasnost režiséra a scenáristy v jedné osobě Gérarda Lauziera v tom, zda chce vytvořit kritické sociální drama nebo spíše (tragi)komedii. Zřejmě chtěl Lauzier obsáhnout obojí, o komedii se zde právě též výrazně snaží a proto i celý děj vygraduje tak, jak nakonec skončí, nicméně jako komedie to pro mě povětšinou moc fungovat nedokázalo (jedině až na chvilky s postavou souseda v podání Daniela Prévosta) a vyústění filmu v tomto směru spíše nakonec pohřbívá silný potenciál dramatu s přesahem. Ani po umělecké stránce mi v žádném směru nepřipadl snímek pozoruhodný tak, abych ho dokázal ocenit výše než 3 hvězdičkami. Za mě relativně průměrný film z učitelského prostředí s několika zajímavě rozehranými tematickými motivy, určitě koukatelný, ale asi ho opakovaně vidět nepotřebuji. [60%] ()

KorenGeorge 

všechny recenze uživatele

Výborná reflexe multikulturní školy na periferii města. Ne všichni studenti jsou zde úplní grázlové, ale ti co zde jsou, mají vždy navrch. Líbil se mi odlehčený tragikomický tón celého filmu, při některých scénách jsem se opravdu smál zplna hrdla, konec nevyzněl příliš optimisticky, zato reálně. Líbilo se mi, jak se Depardieu v průběhu filmu mění, hrubne, začíná mluvit sprostě a na konci se dost podobá svým svěřencům. Tuhle záležitost mohu potvrdit z vlastní pedagogické zkušenosti, na učiliště přijde mladý pedagog plný ideálů oproštěný od rasových a sociálních předsudků a po několika letech tahle práce vyplivne sprostého, agresivního rasistického cynika, co hraje podle pravidel jen v momentě, když se někdo dívá. Ale furt lepší než se zbláznit. ()

Galerie (2)

Reklama

Reklama