Zakázaný svět (neoficiální název)

Forbidden World

Mutant

Sci-Fi / Horor

USA, 1982, 77 min

Allan Holzman

Tim Curnen

Tim Suhrstedt

Susan Justin

Forbidden World Allana Holzmana je nizkorozpočtové Béčko jako vrata. Jednoduchá zápletka, správně slizké monstrum, trocha napětí a dvě pěkné nahotiny (to je pro mě u sci-fi horrorů novinka). Rozjezd je hodně dobrý a s nástupem June Chadwickové (Dr. Barbara Glaser) a Dawn Dunlapové (Tracy Baxter) jsem uvažoval i o nadprůměrném hodnocení. Hlavně scéna v sauně se rozjíždí výborně, ale všechno naneštěstí překazí nástup mutanta, který mě tím pěkně nasral. K zahození ani není společné sprchování obou vědeckých pracovnic. To jsem ale odbočil. Co se týče mutanta, tak je to poctivá ruční práce, ale nijak převratná. Na ovládáni stačil asi jeden chlapík uvnitř a další, který sem tam zatáhl za nějaký ten špagát. Herci taky nejsou špatní, hlavně teda ženská část osazenstva. Děj je až směšně jednoduchý s přímým tahem na bránu, takže celý film slušně odsejpá. Kdyby Holzman zkusil trochu víc zahustit atmosféru, mohlo to dopadnout hodně dobře.(31.1.2011)

Roger Corman ve spolupráci s Jimem Wynorskim a několika dalšími dal šanci vzniknout béčkovému scifi-hororu, který i přes nevelkou oblíbenost u diváků získal tři nominace SATURN v roce 1983 a to především díky solidním speciálním efektům. Přestože samotný scénář není nikterak originální a dá se v něm nalézt hned několik slabin, tak já se u sledování tohoto filmu docela bavil. Určitě tomu dopomohly i dvě pohledné herečky, které se nebály ukázat své přednosti, ale především již zmíněné efekty (ehm pokud nepočítáme ten trapný začátek). Vzhled monstra sice patří do slabšího soudku a popravdě na mne moc velký dojem neudělalo, ale i to se dá překousnout. Jeho specifické zabíjení (a to nejen přes lidské otvory) dokázalo z jeho obětí dělat opravdový humus a rozpad buněk patří do kategorie delikates. V tomto filmu nešlo ani tak o množství krve, jako spíše o míru „hnusu“, která byla místy v dosti hojném počtu.(18.6.2012)

• Quint

Cormanovský hybrid Vetřelce a Věci říznutý softpornem. Vědci vytvořili syntetickou formu života, aby měli hladovějící lidi v budoucnosti co jíst. Jejich experiment ale zmutuje do podoby křížence mezi vetřelcem a critterem s hodně velkými zuby a místo toho, aby se stal plánovanou potravou pro lidi, tak si udělá potravu z nich. Napohled tradiční spaceploatační nízkorozpočťák, který si vypůjčil pár nepoužitých záběrů z vesmírných bitev ze Sadora, vládce vesmíru nehledě na to, že nijak nesouvisejí s dějem. Ale proč nemít hezký kickass začátek? Nezapomnělo se i na kulisy a rekvizity z podivného sci-fi béčka Galaxie teroru (z nichž některé měl na svědomí tenkrát ještě neznámý James Cameron). Takže i tady jsou koridory vesmírné lodi vyrobené z kartonových podtácků a krabiček na hamburgery, což je na Blu-rayi více patrné. Nepřekvapí ani spousta bezdůvodné ženské nahoty. Postavy ve vesmírné lodi se pořád sprchují (možná proto, že je všude kolem tolik špíny, slizu a hnisu) a hodně souloží (asi proto, aby se zabavily a diváci taky). Takže klasika. Forbidden World je nicméně pozoruhodný svým hodně divným, naspeedovaným střihem, vyznačujícím se šílenými stroboskopickými prostřihy flashbackových a flashforwardových záběrů, které divák vnímá spíše podprahově. Nejpodivnější střihačský moment je během scény útoku monstra, která je z nějakého důvodu prostříhávána setinovými úseky z předchozí sexuální scény. WTF? Jako by film stříhal Tyler Durden poté, co viděl sprchovou scénu z Psycha. Možná je v tom všem nějaký skrytý význam, který mi uniká, každopádně se mi z těch agresivních rapid montáží udělalo víc špatně, než z všudypřítomných gore efektů. Ze soundtracku, který míchá diskotékovou syntetizátorovou hudbu s nepříjemnými elektronickými zvuky, vás také bude bolet hlava ještě pár hodin poté. Za zmínku na závěr stojí naprosto nevídaný způsob, jakým hrdinové vyřídí hlavní monstrum. Nebudu prozrazovat, ale něco takového vás snad ani ve snu nenapadne.(25.1.2017)

• Abiosis

*2x(.)(.)* Nezmyselná a do filmu ako celku absolútne nezapadajúca úvodná bitka vesmírnych lodí - toľko úvod filmu, pri ktorom som si povzdychol a zvažoval, či to radšej nevypnem a sci-fi béčko môjho detstva bude mať v mojej mysli aj naďalej podobu fajn filmu. Nevypol som a s o 20 rokov staršími očami som film už vnímal inak. Sci-fi atribúty si to aj naďalej zachováva, ale tie hororové už teda ani zďaleka. Želé roztekajúce sa po stole, vypreparované zvieratká porozhadzované po laboratóriu a pofŕkané jahodovým lekvárom, pištolky ako z hračkárstva Dráčik... A monštrum pôsobí aj na tú dobu veľmi umelo. Prírodné sú však odhaľované prsníky oboch ženských protagonistiek a sú miernou konkurenciou pre herečku z nedávno videného a rovnakými kvalitami oplývajúceho Lifeforce. Verdikt v 1 vete: Pripomienka: O ďalších 20 rokov si tento film nepozrieť. 15.05.12(15.5.2012)

Neuvěřitelně svérázné Béčko, které přes všechnu tu stylisovanou naivitu a natvrdlost nepopře notnou dávku technické zručnosti a filmařských kvalit. Některé scény působí až magicky a není to jen tím, že v nich většinou figuruje alespoň jedna-minimálně polonahá-ženská :D ..Taková Heavy Metalová storry..(nemyslím hudbu)(13.7.2013)