poster

Návrat Martina Guerra

 • francouzský

  Retour de Martin Guerre, Le

 • anglický

  The Return of Martin Guerre

Drama / Krimi / Romantický / Životopisný

Francie, 1982, 122 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Houdini

  Oscar 1 nominace: Kostýmy(14.4.2004)

 • radektejkal
  ****

  Po Antonioniho "Povolání reportér" jsem si v rámci "studia identity odskočil" k případu Martina Guerra. Zde se jedná o identitu ukradenou, neprávem přivlastněnou, vylákanou na někom jiném. V šestnáctém století se takový příklad řešil jednoznačně tak jak ukazuje sám film (snad jen ten soudní proces mi přišel na chudáka sedláka příliš velkolepý). V dnešní době (a myslím, že porovnání s "dnešní dobou" tomu dává ten správný šmrc), by to až tak jednoznačné - i přes prokázané skutečnosti - být nemuselo. (Martin Guerre na cestě k šibenici se vyznává: "Bože, odpusť mi. Znesvětil jsem manželský stav, krále a zákon." Dnes uvedené instance kromě "zákona" vypadávají zcela hry.) Dnes by Martin Guerre odešel od soudu jen s nějakou menší pokutou a bylo by mu doporučeno, aby věci uvedl na správnou míru, tj. aby si ponechal svojí dřívější (už dávno ne pravou) identitu nebo aby se přejmenoval. Prostě je to tak (a proč by nemělo): "Kdo obdělává delší dobu cizí pole, pak i když není jeho katastrálním vlastníkem, patří jemu." Další zajímavou plochou (nebo plošinou podle Deleuze), který film neukazuje, ale přesto naznačuje, je společné vojančení pravého a falšného Martina, jejich přátelství, které jde až do intimních dobrodružství. A samozřejmě také vztah Martinů "ke své ženě".(27.9.2019)

 • liborek_
  ****

  Návrat Martina Guerra je výborný historický film, který je navíc natočený podle skutečných událostí, odehrávajících se kdesi ve Francii v půlce 16. století. Martin Guerre (Gerard Depardieu) si jako ještě poměrně mladý vzal za ženu Bertrande de Rolsovou (Nathalie Baye), avšak k plnohodnotnému manželství jim musela dopomoct až černá magie. Přesto se Martin brzy po narození dítěte beze stopy ztratil a jakoby se po něm slehla zem. Vrátil se až po osmi letech a po vcelku vřelém přijetí pár klidných měsíců (let?) žil spokojeně se svojí ženou a brzy se jim narodila dcerka. Vše ale dopadlo jinak, než si to plánoval. Začalo se rozjíždět nelítostné kolo osudu... Nebudu prozrazovat, rozhodně stojí za to vidět! Depardieu hraje jako vždycky výborně a také za to zaslouženě dostal Cenu amerických filmových kritiků.(25.10.2006)

 • Tanner
  ****

  Přečtení historické knížky od N. Z. Davis mě přivedlo k tomuto zdařilému filmovému zpracování. Že se na scénáři Davis podílela, je zřejmé, protože film, jakkoliv z celkem pochopitelných důvodů vynechává některé podrobnosti, poměrně přesně vystihuje a kopíruje její (později ze stran jiných historiků napadané) interpretace pojednání soudce Corase, hlavního pramene, z něhož se v tomto vcelku známém (a již dříve párkrát zpracovaném) příběhu vychází. Filmový háv tomuto příběhu rozhodně sluší, obzvlášť, když je vyšperkován povedenými hereckými výkony. Určitě jde o dobrý snímek o takřka dechberoucím příběhu, kladoucím navíc otázky po pravdě a její dosažitelnosti (v tomto smyslu psal svůj spis i soudce Coras).(4.5.2010)

 • lebowski
  ****

  Velmi zajímavý film o dvojí identitě,zapletka je více propracovaná než u amerického remake Návrat Sommersbyho,který je také dobrý,Depardieu je ale jen jeden(10.4.2003)

 • - V roce 2012 vznikla na motivy stejné skutečné události také třídílná rozhlasová hra Michala Lázňovského "Případ Martina Guerra" s Viktorem Preissem, Kryštofem Hádkem, Janou Strykovou a Davidem Novotným v hlavních rolích. (Přemek)

 • - Film vychází ze skutečného případu dvojnictví z roku 1560. Základní svědectví podal sám vrchní soudce Jean de Coras, který byl vedením nebývalého případu tak zaujat, že o něm krátce po vynesení rozsudku napsal knihu, jež se ve své době stala bestsellerem. (Přemek)