Neobyčejné léto

Необыкновенное лето

An Unusual Summer

Sovětský svaz, 1957, 100 min

• ripo

Sovětský film „Neobyčejné léto" je realistickým a barvitým obrazem Ruska ve dvacátých letech. Osudy lidí, známých z prvního dílu románu Konstantina Fedina „První radosti", který byl zfilmován a byl u nás uváděn pod názvem „Jiskry svobody", se dále rozvíjejí na pozadí převratných historických událostí. Dvoudílný Fedinův román zpracoval scénárista Aleksej Kapler, autor scénářů filmů tak významných, jako „Lenin v Říjnu", „Nezapomenutelný rok", „Ona brání vlast". Důležité místo je ve filmu věnováno otázce umění, pravého uměleckého nadání, otázce vztahu umělce ke skutečnosti. Spisovatel Pastuchov a herec Cvetuchin vyjadřují tendence, které se projevily v ruské literatuře na prahu 20. století. Pastuchov, který si pro své literární práce vymýšlí neskutečný svět, se najednou proti své vůli ocitá v bouřlivém víru událostí. Nikdo z hrdinů Pastuchovova románu a ani jeho autor nemohou se schovat před životem za nějakou čínskou zdí. Cvetuchin je herec, který „v umění miluje jen sebe". Ale za cynismem a maskou člověka unaveného vlastní slávou doutná ještě jiskřička velkého talentu, vzrušení, touha sloužit opravdovému, velkému umění. Filmový přehled 51/1957(21.11.2007)