Ceremonia sangrienta

• Itálie

Le vergini cavalcano la morte

The Legend of Blood Castle

The Female Butcher

Blood Castle

• Austrálie

Blood Ceremony

Countess Dracula

Horor

Španělsko / Itálie, 1973, 102 min

Další z řady filmů využívajících čachtickou legendu pro své nové účely.(27.3.2009)

Španělský režisér Grau nebyl znám jen svým děsivým "Video Nasty" zombie flickem "Living Dead at Manchester Morgue", ale například i touhle tou o rok mladí gothickou variací známé-nechvalně proslulé legendy o "čachtické paní", protínající se s činností španělské inkvizice a klasického vampířího mýtu. Žádné překvápko se ale nekonalo, film jakoby se stále spíše nesl v duchu Hammerské produkce, viz o rok mladší "Countess Dracula" (s Ingrid Pitt v hlavní roli) a z části nesl i rukopis klasické gothic/horor Itálie, zastoupené např. mistrem Bavou. Ocenit ale musím elegantní autentické-dobové prostředí, přesvědčivou pochmurnou a ponurou středověkou atmosféru, která ve mě perfektně navozovala pocity strachu a tísně - to vše tu funguje na jedničku, podobně jako to nepravidelné odbíjení kostelních zvonů (čas od času), tohle je skutečně velmi zneklidňující a suverenní zvuk, který tu značně napomáhá atmosféře a dává filmu hne dle větší rozměr strachu, kdy nakonec i v divákově mysli zanechává velmi zřetelnou stopu v podobě nezaměnitelného pocitu mravenčího šimrání, ocenit musím i velmi dobré obsazení a celkem důvěryhodné výkony všech zúčastněných (především Lucia Bosé v roli hraběnky zazářila, netradiční byla ale i Ewa Aulin), některé krvavé krvavé sekvence (ač jich tu tolik nebylo) ale stály za to (tekoucí krev do nádrže otvorem ve stropě, dekapitovaný upír spálený v ohnivém kotli). Celkově tento EuroCult nedopadl z mého pohledu až zas tak špatně, chtělo to ale možná i tak přeci jen více originality a jednotlivých nápadů, a méně statických záběrů, u kterých jsem se občas nudil, lepší asi vidět více filmů na toto téma a pak teprve porovnat. Viz http://www.csfd.cz/film/101047-countess-dracula/ (71), http://www.csfd.cz/film/132238-levres-rouges-les/ (71), http://www.csfd.cz/film/124321-noche-de-walpurgis-la/ (71), http://www.csfd.cz/film/124331-retorno-de-walpurgis-el/ (73), http://www.csfd.cz/film/122845-plenilunio-delle-vergini-il/ (73), nebo http://www.csfd.cz/film/169823-contes-immoraux/ (74).(15.7.2012)