Železný obr

The Iron Giant

Železný obor

The Iron Giant

Animovaný / Rodinný / Sci-Fi / Komedie / Dobrodružný / Krimi / Akční

USA, 1999, 86 min (Director's cut: 90 min)

Splnění mého dětského snu a mnohem víc... na druhé shlédnutí člověk odhalí řadu detailů, kterých si prve třeba nevšiml a film tak v jeho očích ještě stoupá. Železný obr je promyšlený a neuvěřitelně emotivní - v závěru jsem měl slzy na krajíčku a to i napodruhé. Navíc já jsem technický typ. Nejlepší animák všech dob."Žádné horory, Hogarthe!!!"(25.11.2005)

Klasika, na ktorej som vyrastal... Príbeh jedného chlapca a jedného opusteného gigantického robota, ktorý si získal mnoho fanúšikov a som skalopevne presvedčený, že nikdy nezostarne a stále bude patriť medzi najobľúbenejšie animované rozprávky. ako sa vraví, stará láska nehrdzavie... Pre tých, čo nevedia, jedná sa o famózny celovečerný debut režiséra Brada Birda (na Amazing Stories spolupracoval so Zemeckisom), na ktorý sa jednoducho nedá zabudnúť... Ako píše Tsunami_X, je to jednoducho masterpiece. A vždy ma emocionálne roztrhá.(2.6.2012)

Nádherný film, který jsme s bráchou náhodně objevili před víc než deseti lety v zasmrádlé videopůjčovně a absolutně jsme netušili, co nás čeká. Mladší brácha se na konci rozbrečel a od té doby je to náš oblíbený film. Dojemné, vtipné, chytré, a roztomilé retro... s obřím robotem. Co víc si přát od dokonalého animáku?(25.9.2013)

Na akom jednoduchom naivnom príbehu sa dá vystavať taký milý, dojemný a usmievavý filmík. Obor si svojim vzhľadom musí získať jednoducho každého a jeho samotného považujem za jednu z najdokonalejších anime postavičiek. Kus železa s perfektným spracovaním pôsobí tak nevinne a zároveň hrozivo. Presne ako sa to do filmu plánovalo. Film založený na priateľstve sa zdá byť ohraný, no neotrepanými myšlienkami bol na zožratie. 85%.(22.2.2007)

Existuje množstvo divácky nedocenených filmov vysokej kvalitatívnej úrovni. ŽELEZNÝ OBOR je jedným z nosných príkladov. Je záhadou, prečo sa tento snímok nedočkal zaslúženého komerčného úspechu, keďže bol vyzdvihovaný kritikou, mal príbeh, ktorý chytí za srdce malých aj veľkých a skvelú formálnu stránku, pričom CGI animáky ešte neboli v tej dobe v rozlete. Dielo, ktoré by mali filmový fanúšikovia v prípade absencie rýchlo dohnať.(13.6.2017)

• - Příjmení Annie a Hogartha - Hughes - bylo postavám uděleno podle autora knižní předlohy filmu Tedda Hughese. (D3VIL)

• - V TV můžeme zahlédnout animovanou verzi The Brain from Planet Arous (1957). (D3VIL)

• - Autor knižní předlohy Ted Hughes zemřel téměř rok před premiérou snímku. Film je věnován jeho památce. (Čulo)