• Německo

Drama / Hudební / Historický / Životopisný

Velká Británie / Německo, 1994, 100 min

Povinnost pro fanoušky The Beatles. Nahlédnutí do doby, kdy nebyli slavní, bylo jich pět a byli ještě bez Ringa (ten se sice ve filmu objeví, ale opravdu pouze krátce), to vše na pozadí lovestory původního basáka Sutcliffe a němky Astrid Kirchherr a jejich vztahu s ostatními Beatles, převážně Lennona. Navíc herci jsou svým předlohám vizuálně velice podobní i v obličeji, co víc si tedy přát?(9.7.2012)

Jelikož fenomén zřejmě nejslavnější kapely světa je až příliš rozsáhlý a komprese do řádově dvou hodin formátu celovečerního filmu by mnohé věci až příliš zploštila, byl od tvůrců snímku Backbeat hodně chytrý tah věnovat se jen výseku historie éry slavných brouků. Debutující režisér Iain Softley zaměřil svůj rastr na samou prehistorii Beatles, konkrétně na jejich legendární začátky v hamburské vykřičené čtvrti. K originalitě snímku navíc přispívá též výběr hlavních postav, jelikož k divákovi se nedostane tradiční obraz čtyř sympatických hochů z Liverpoolu, ale najde tu poněkud jiné složení slavné kapely, přičemž prim hrají především v obecném povědomí již trochu pozapomenutí zakládající členové - bubeník Pete Best a baskytarista Stuart Sutcliffe. Primárně pak je dějová kostra filmu věnována vztahu Stuarta Sutcliffea a Johna Lennona a zároveň Sutcliffovy německé přítelkyně fotografky Astrid Kirchherr, přičemž jde vlastně o jakýsi milostný trojúhelník. Softley natočil výborný biografický celovečerní film o prehistorii slavných The Beatles, jehož nejsilnějším avízem je pak hudební stránka, neboť speciálně pro tenhle film byla tehdy vytvořena ,,superskupina" pojmenovaná Backbeat Band, která se skládala z legend americké rockové scény konce 20. století - zpěváci Dave Pirner ze Soul Asylum a Greg Dulli z The Afghan Whigs, kytaristé Thurston Moore ze Sonic Youth a Don Fleming z Gumball, basový kytarista Mike Mills z R.E.M. a za bicími seděl Dave Grohl z Nirvany. Tihle pánové pak pro potřeby filmu znovunahráli písně Beatles (zajímavé je, že šlo ve všech případech o předělávky písní jiných autorů, původní píseň Beatles tu nezazní ani jedna) a já tohle CDčko pak dlouho nevyndával ze svého CD přehrávače. Strhující hudební projekt...(13.6.2011)

Tento film se jim velice povedl. Film se mi líbí zasazením do méně známe doby příběhu nejslavnější (a pro mě nejoblíbenější) kapely Beatles. Ještě co se mi hodně líbí je že příběh je vyprávěn tím méně známějším členem Beatles který později odešel Stuartem Sutcliffem. Autoři se i nebáli použít v tomto filmu nahotu což je dobře když se film také odehrává ve strip klubu. Nemám co dodat tento film je prostě výborný a i věci které se ve filmu staly jsou skutečně pravda což u některých životopisných filmů někdy vybočí z linky pravdivosti, Za mě zasloužených 5*(11.9.2015)

Backbeat je biografický film o začiatkoch slávnej skupiny The Beatles. Málokto vie, že títo neskôr svetoznámí hudobníci začínali svoju kariéru v špinavých strip baroch v západo-nemeckom Hamburgu v roku 1960. Herecké obsadenie je viacmenej obstojné, ale Stephen Dorff ako "piaty člen" Beatles menom Stuart Sutcliffe mi bol od začiatku až k záveru filmu veľmi nesympatický. V niektorých scénách filmu sa totiž správa ako arogantný a často ľahostajný blb. Potešila mňa však skvele zachytená atmosféra 60. rokov a éra beat generation so všetkým čo k tomu patrí, vrátane návykových látok. V konečnom dôsledku tento značne zabudnutý film stojí za pozornosť už len kvôli tomu že zobrazuje samotné začiatky Beatlesákov.(12.6.2017)

Poměrně málo známá část historie Beatles. Hezky ukázané drsné prostředí anglických a hamburgských klubů. Ian Hart mluví skoro jako John Lennon, Gary Bakewell vypadá a pohybuje se skoro přesně, jako Paul McCartney. Dobrou práci odvedla skupina Backbeat Band, která byla za účelem soundtracku sestavena ze známých muzikantů, jako je Dave Grohl, nebo Greg Dulli. Viz http://www.allmusic.com/artist/backbeat-band-mn0001277930/biography. Protože jsem sám kytarista, sledoval jsem na co ve filmu hrají a dospěl jsem k názoru, že měli asi kytary vyrobené na zakázku pro film. Kytary měly poměrně podobné barvy a provedení, i když napodobovaly u Johna Rickenbackera a u George Gretsch, ostatní jsem nepoznal. Možná mohli u George použít československou Futuramu, na kterou v té době taky hrál, má s ní i fotky....Ale k filmu: hezky se mi na něj dívalo, něco jsem se dozvěděl a poslechl slušnou hudbu. Lepší průměr.(3.9.2014)

• - Stephen Dorff (Stuart Sutcliffe) byl jediný z herců, který skutečně uměl hrát na nástroj jeho filmové postavy (je totiž ve skutečném životě profesionálním muzikantem). Ironií je, že skutečný Stuart zase tak moc dobře na basovou kytaru hrát neuměl, což byl podle pozdějších slov Paula McCartneyho jeden z hlavních důvodů, proč ho chtěl pryč z kapely. (Morien)

• - Gary Bakewell si zahrál Paula McCartneyho i ve filmu Příběh Lindy McCartneyové (2000). (kosticka7)

• - Ian Hart byl do role Johna Lennona obsazen rok předtím, než začala produkce filmu. Na režiséra Iaina Softleyho totiž zapůsobil jeho výkon v roli Johna v jiném filmu, The Hours and Times (1991). (Morien)