Vepři a válečné lodě

Hogs and Warships

Japonsko, 1961, 108 min

Šóhei Imamura

Předloha:

Kazu Ócuka (kniha), Hisaši Jamano'uči (kniha)

Šinsaku Himeda

Relativně odlehčený Imamura, neuvěřitelně svěží a byť částečně postrádá pozdější syrovou intenzitu, v určitých ohledech je mi tento snímek snad ze všech nejmilejší. Artranovo srovnání s Kuroi Kawa je velmi na místě, a to nejen kvůli tématu, nýbrž i pro své pojetí, "váhovou třídu" a absurdní humor. Vynikající je obsazení (kromě zmíněných třeba Tetsuro Tamba nebo Taiji Tonoyama), určité rezervy má naopak střih (se kterým u Nikkatsu Imamuru vůbec nepotěšili). Mmch nejsem si jist, zda v Japonsku v době uvedení lidem docházelo, že název Pigs & Battleships je metaforou pro Japonce a Američany..(31.7.2009)

Veľmi slušná dráma. Hrdý samurajský národ tu predstavujú ľudia, ktorí strácajú posledné zbytky sebaúcty. Taká miera reflexie je zriedkavá a obdivuhodná. Na to môžu byť japonci právom hrdí.(13.6.2017)

Uřvanější než italské komedie. Ale to gradování absurdity až po závěrečnou smršť s prasaty ve vykřičené čtvrti mě dostalo. Spokojenost. Eigasai 2019.(20.3.2019)

Kinta se stará o prasata a zároveň se stává členem místní jakuzy. To se nelíbí ani jeho otci, ani jeho přítelkyni Hiroku. To vše se odehrává v Japonsku, kde jsou stále rozmístění američtí vojáci. *** Nějak jsem se v tom ztrácel.(15.3.2006)

Imamurův film je vedle Kobajašiho Černé řeky další kritickou analýzou dopadu rozmístění amerických základen v Japonsku. Mafie, prostituce a obchod s prasaty jako zástěrka černého trhu. Imamura tu sice ještě není tak vyhraněně jízlivý vůči animální podstatě člověka jako v jeho pozdějších filmech, ale i tak se tu už objevují jeho typické motivy. Záběr, ve kterém se míchají prasečí a lidské tváře je příznačný. Strhlo mě to - dávám 5.(17.6.2008)