Tango pre medveďa

Medvedí tanec

(pracovní název)

Komedie / Drama

Československo, 1966, 92 min

"Nestrácať hlavu a myslieť. Je to také ťažké? No vidíte?" Soudruzi vedeli aj pekne diplomaticky odpáliť človeka, ktorý hľadal cestičky ako si v zamestnaní pomôcť. Polónyi stvárnil nešťastníka veľmi dobre v prvej polovici, no postupne sa stával unaveným a v závere mu dochádzal dych a bol už aj otravným pre všetkých zúčastnených, a bohužiaľ, i pre diváka. Film som si užil hlavne vďaka skvelej hudobnej vložke majstra Lišku, ktorá náramne sedela k obrazu. Kdesi za polovicou stopáže, keď sa protagonisti ocitnú v hoteli, to ide z kopca, dielo len prešľapuje na mieste, zbytočne sa riešia vedľajšie linky s peknými babami a nemčúr, či pardón lichtenštajnčan, a jeho squadra v závere predsa len čudne prídu k tomu čo chceli. Vyprávanie snímky, vedenie diváka je v poriadku hlavne v prvej polovici, no určité pasáže ako únik medveďa v meste či záver sú nezvládnuté.(3.12.2020)

• Prubner

Námět je dobrý a v rukou jiného tvůrce by to mohla být legrace. Ne tak v Barabášových. Tango pre medveďa je film velmi těžkopádný, rozvleklý a po režijní stránce totálně nezvládnutý (např. sekvence útěku medvěda ve městě). Scény většinou trvají pětkrát déle, než by bylo vhodné. Uznávám, že je tu řada kritických šlehů, ale topí se v záplavě nudy a nemohoucnosti.(25.12.2009)

Tango pre medveďa sa ako keby stále už už rozbiehal, keď sa nakoniec v žiadnom momente rozbehnúť nedokáže. A pritom práve satira by mala byť ideálnym subžánrom pre poriadny preplesk diváka. Občas to sranda určite je, občas zase tvorcovia nedokážu využiť potenciál scény. Problémom sa tak pre mňa stáva rozťahanosť 90 minútového filmu. Subjektívny čas je tu totiž minimálne o polhodinu dlhší a keďže sme aspoň sčasti v komédii, je to chyba. Maco je zlatý, spoločnosť okolo neho minimálne pochybná, Barabášova kritika trefná.(21.5.2015)

Koncepčne nejednoznačná satira na turistický ruch a honba za devízami. Príbeh má svoju myšlienku, ale prílišnými kotrmelcami speje k svojmu koncu, chýba mu ľahkosť a sviežosť.(11.7.2018)

• ScarPoul

Asi najslabší Barabášov réžijný počin. Príbeh je nejednoznačný, bez náznaku vtipu aj keď má na neho mnoho krát nábeh. Bez výraznejšej dramatizácie, alebo zapamätania hodnejšej postavy. Polónyi sa stáva od polovice filmu stáva neznestieľný - hlavne preto, lebo nemá aspoň pre mňa ani jednu sympatickú vlastnosť a v tom mu sekunduje aj neznesiteľný Taub. Jediná podarená scéna je útek medveďa v dedinke počas dažďa a drobnosti ako krásne baby a epizodky začínajúcich hercov. Príbeh, ktorý mohol dopadnúť lepšie ako dopadol.(26.5.2012)

• - Film vznikol podľa scenára Ivana Bukovčana. (corona)

• - V dobe natáčania vyzýval rozhlas občanov, aby zastrelili medveďa za odmenu 500 korún, čo vtedy činilo jednu tretinu priemerného platu. (Raccoon.city)

• - Vo filme sa hovorí slovensky, česky, nemecky a anglicky. (Biopler)