Trio Angelos

Psychologický / Drama

Československo, 1963, 101 min

Předloha:

Ján Kakoš (rozhlasová hra)

J.A. Novotný

Karol Krška

Barabášov druhý celovečerný film nedosahuje kvality Piesne o sivom holubovi. Na druhú stanu je ale koncipovaný ako úplne odlišné dielo. Vytratila sa z neho akási hravosť predchádzajúceho filmu a celkovo pôsobí dospelejšie. Pútavo pôsobia hlavne akrobatické kúsky v tomto filme prezentované. Vďaka nim a aj vďaka tomu, že hlavné postavy sú neherci vanie s filmu realizmus. Ale aj napriek tomu, má film niekoľko výrazne slabších miest. A to len v súčasnom ponímaní, kedy tento film okrem základnej zápletky, inak dobre rozvitej, nemá veľmi čím zaujať. Jednaj je to absencia niečoho dramatického. Otvorený koniec, po ktorom zostane v mysli myšlienka niečoho nevypovedaného a aj keď formálna stránka v mnohom prevyšuje príbehovú, nie je natoľko invenčná a pútavá aby dokázala súčasného diváka strhnúť. Každá s postáv ma svoje silné aj slabé miesta, ale celkovo boli filmu skôr prospešný. Dokonca sa mi páčil aj neustále opakujúci sa hudobný motív, podtrhujúci atmosféru príbehu. Barabáš bol rozhodne zručný režisér, ale ak by som si mal od neho niečo pustiť, tak si pustím radšej Krotkú, alebo jeho Zvony pre bosých.(19.4.2012)

Príťažlivé prostredie cirkusu, ktoré divákovi sprostredkováva niečo ako život v slobode, v ilúzii. Pri bližšom pohľade to však nie je žiaden med, každú chvíľu hrozí zranenie, ktoré vás o tento vysnívaný život môže pripraviť. Trio Angelos ponúka sled vystúpení v manéži, niekedy vydarených, inokedy zobrazujúcich problémy, ktoré môžu nastať a dochádza tak nevyhnutne k trapasom. Nazýva ich tak aj otec Angelos a tieto momenty sú vtipné a smutné zároveň. Film tak trochu prešľapuje na mieste, nemá potrebný náboj a ani poriadne neskončí. Oživujú ho predstavy otca, ktoré nám vykresľujú psychológiu jeho postavy. Za výrazné plus považujem nesmelo sa rozvíjajúcu milostnú zápletku, ktorá čosi napovie o osamelosti a malej možnosti výberu chlapov v manéži.(2.8.2015)

• Jonatthan

Nemám rád cirkusy a cirkusáky a toto bohužel o ničem jiném nebylo. Navíc strašně tmavý film a prostě mě sral ten "vtipný" klaun se svou harmonikou. Nedivím se, že do té manéže chodilo pořád míň a míň lidí. No a protože to byl hlavní hrdina filmu, tak to třeba od režiséra byl účel zobrazit tu šmíru. Nevím. Jedna hvězda za píseň Hany Hegerové.(14.10.2012)

• majo25

Myslím, že aj na svoju dobu toho film ponúkol iba málo. Možno keď, tak zákulisie z cirkusu. Psychológia postáv je podpriemerná a priam hrozné je remeselné spracovanie, počnúc videom a audiom (taký zlý postsynchrón som snáď ešte nevidel) a končiac (ne)hercami. Príliš to nevylepšila ani tá doslova ubíjajúca psychadelická pieseň Hegerovej. V miniroli šoféra cirkusového auta tu môžeme postrehnúť Dušana Lenciho, ktorý sa nenachádza ani v obsadení tu na csfd.(12.2.2015)

Trio Angelos nie je film pre každého diváka. Scenárista Ján Kákoš sa snaží o umeleckú výpoveď na prostom príbehu otca, ktorému sa rozpadáva životný sen. Nevšednosť a inakosť je v spôsobe rozprávania príbehu, ktorý okrem iného používa pasáže s pesničkou Hany Hegerovej, ktorá zvýrazňuje osudy klauna za zenitom a jeho dvoch synov.(7.5.2010)