Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Poslední dny života jednoho z nejvýznamnějších představitelů literární avantgardy, jenž padl za oběť frankistům... Píše se červenec roku 1936 a básník Federico García Lorca je na vrcholu svého talentu a slávy, zatímco ve Španělsku se schyluje k občanské válce. Když propukne vojenská vzpoura proti republikánům, Lorca se vrací k rodičům do rodné Granady, kde se stává svědkem převratu a likvidace republikánů. Jeho švagr, který byl krátce před fašistickým pučem zvolen starostou Granady, je zatčen a popraven. Federico García Lorca se skrývá v domě svého přítele, 16. srpna 1936 ho však pravicoví povstalci najdou a zatknou. O tři dny později je v noci odvezen k proslulé granadské zdi a zastřelen... Seriál o posledních dnech světově proslulého básníka a dramatika, kterého počátkem španělské občanské války věznila a nakonec popravila frankistická armáda, natočil čelní představitel španělského neorealismu, režisér Juan Antonio Bardem. Ze závěrečných epizod seriálu později vznikl tento film. Českoslovenští diváci jej poprvé mohli zhlédnout na MFF v Karlových Varech v roce 1988, o tři roky později jej uvedla Československá televize s Martinem Stropnickým v hlavní roli českého dabingu. (Česká televize)

(více)

Recenze (6)

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Quand il est mort, le poète, / Tous ses amis pleuraient, zpívá správně Gilbert Bécaud, a pak to ještě rozšiřuje na le monde entier (když umírá básník pláče celý svět). Pro Federica Lorcu, autora hry "La casa de Bernarda Alba", kterou se  přiřadil k Shakespearovi či Ibsenovu, to platí stejně tak jako Vladislava Vančuru popraveného za heydrichiády. Básníky prostě obklopuje jakási aura, vavřínový věnec, který symbolizuje i jejich nedotknutelnost. Kdo ji poruší, nenajde v dějinách ospravedlnění. Bohužel, k pochopení tragedie občanské války ve Španělsku i k tragického osudu básníka, má film jen minimální přinos. ()

andrii 

všechny recenze uživatele

Vzlyk labutího obleku. Vzlyk nenapsaných veršů. Vzletný "toreador" slov, si dovolil kárat, krotit hrot bujných bajonetů, popelavé "prozaiky" bujarého purpuru. ()

Reklama

anderson

všechny recenze uživatele

ČESKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČTV = 13.8.1991, réžia českého znenia (ČST Praha) = ZDENĚK HNILICA - TECHNICKÁ POZNÁMKA: Jedná sa o televízny film. Nie seriál ako uvádza IMDb. (30.3.2012) ()

Ampi 

všechny recenze uživatele

Film Bardemů  - Juana Antonia Bardema (režie) jeho sestry Pilar Bardem (jedná z ženský rolí), Juana Bardema (hudba), o tom jak začíná občanská válka. A tyto války jsou kruté. A někdy semelou i nadějné básníky i další lidi. Emotivně natočený film možná i díky levicovému smyšlení režiséra. ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Španělská občanská válka straší i po 85 letech. Za všechno mluví údaje o počtu padlých - zprava i zleva: 500 000, 1 - 2 miliony. Levicová kultura zde dostala těžké rány stejně tak jako republikánští exulanté. Válka se nakonec - podobně jako konflikt na Ukrajině - mění v zkušebnu nových a likvidovnu starých či zastaralých zbraní. Neklidná země se z utrpěných ran dlouho vzpamatovávala. A krev jednoho z největších španělských umělců, zavražděného bez soudu, to všechno v hlubokém neorealistickém pohledu symbolizuje a završuje. ()

Galerie (7)

Reklama

Reklama