Byl jednou jeden... život (TV seriál)

• Francie

Il était une fois... la vie

Once Upon a Time... Life

Bol raz jeden život

Animovaný / Rodinný

Francie, 1987, 11 h 16 min (Minutáž: 26x26 min)

Chytlavé vyprávění o lidském těle, prostřednictvým moudré červené krvinky, se skvěle vymyšleným mikrosvětem lidského těla. Všechno je výborně znázorněno, tak aby jednotlivé procesy, pochopili i malé děti. Když dnes vyšla celá série na DVD, nezávahal jsem a udělal jsem dobře. Kouknul jsem se s malým synkem a musel jsem zamačkávat nostalgickou slzičku. Je to zkrátka výborný, naučný, dobrodružný animovaný seriál pro všechny generace. Dávám skoro plný počet.(13.8.2007)

Toto je detská srdcovka! A zároveň je to pútavou formou, najmä pre deti, priblížený svet v nás samých. Nápadité, originálne, milé. Aj o polnoci si spomeniem na slová úvodnej pesničky... tak si spolu zaspievajme... :-) "Táto veta pravdivá je, život skrýva rôzne taje. No tak daj sa k nám, tak daj sa k nám, pôjdeme tou cestou lákavou. Čo vedie k záhadám, k tým záhadám, tak nájdi zopár slov. Nimi môžeš skúmať svet záhad, hľadať obraz a k nemu rám. Život rozpoznávať, s nami poď, daj sa k nám...len k nám." :-)(25.3.2008)

Seriál mého mládí, který si mě získal nejen originalitou, ale i kvalitou provedení. Pokud někdo chce vkusně vzdělávat své děti, měl by jim pouštět právě seriály, jako je tento. "Byl jednou jeden život" je exemplární příklad geniality francozských pohádkářů. Kde jsou ty časy, kdy byly animované seriály pro děti kvalitní a naučné. 100% = 5/5(9.8.2010)

Byl jednou jeden... život, nejzásadnější televizní dílo Alberta Barillého, je geniálním vzdělávacím pořadem. Primárně je určen pro dětské publikum, a proto zde není mnoho prostoru pro psychedelii, či surrealismus. Animace je střídmá a účelná, vysvětlující a hravá. Převládá laskavý tón, který odhaluje tajemství mechanické vyspělosti lidského těla. Průvodcem jsou vrcholní představitelé řídících složek, či moudrá červená krvinka. Veškeré principy a základní funkčnost jednotlivých částí je připodobněna běžnému a důvěrně známému životu. Se školním vyučováním, běžnou i netradiční prací a s blahodárným odpočinkem. Čas se nachází i na nezbednosti a důrazně se varuje před možným nebezpečím. Tento osobitý a trpělivý přístup otevírá futuristický svět vnitřního vesmíru. Každý den, každou minutu a každou vteřinu se odehrávají dobrodružství poznávání a nesmiřitelného boje o nadvládu nad pestrobarevnou směsicí jednotlivých životů. Nic není předem ztraceno, vše má své zákonitosti a pravidla. Animovaný seriál je dělaný s citem pro pochopení malými školními dítky a od svého erudovaného postupu neustupuje ani o píď a vzdělávání má ihned mnohem zábavnější formu. Mě animovaný seriál "Byl jednou jeden... život" ve školních lavicích již nezastihl, přesto jsem podlehl vynalézavému kouzlu i preciznímu zpracování a s postupem věku oceňuji zvolený formát s větším nadšením i uspokojením.(28.10.2017)

Perfektní seriál pro děti i mladistvé :) a možná i pro některé dospělé, kteří se chtějí zábavnou formou dovědět o tom, jak naše tělo ve skutečnosti funguje. Najdou se v něm, jak kladné postavy, tak i záporné a tím je děj dynamičtější. Jeden z dílů, který si nejvíce pamatuji je tvorba červených krvinek a tvoření strupu na odřeném koleni. :) Mohu jen dodat - na tyhle typy seriálů by se měli děti dnes dívat, je to mnohem zábavnější a inteligentnější než ty typy seriálů (např. Hanah Montana), které jsou dějově zkrátka o ničem.(25.11.2007)