Vrata do podsvětí

Scénografie:

William Beeton

Kostýmy:

Trysha Bakker

Detský fantasy horor ukotvený vo svojej dobe. Pred tridsiatimi rokmi to bolo určite niečo, hlavne svojimi perfektne zvládnutými vizuálnymi efektami, no teraz už film skĺzava len k častej nude a občasnej nostalgii, ktorej príčinou je hlavne pekná kamera zvýrazňujúca dobovú atmosféru 80. rokov. Za sklamanie to však nepovažujem, viac-menej som dostal presne to, čo som aj čakal. 55/100(29.5.2016)

Démoni, brána do podsvětí a celkový námět mě kdysi zajímaly, ale k filmu jsem se dostal až teď. No a je poznat, že je to primárně rodinný horor. Žádná krev, gore, nikdo neumře (i ten čokl na konci oživne). Vše se odehrává v jednom domě a na blízké zahradě, brána do podsvětí je obyčejná díra na zahradě, návod na boj s démony na metalové desce :-)) a než se film rozjede musíme přetrpět klasickou 80s představu o rodině. Navíc démoni jsou jacísi zakrslí pidižvíci. Přes veškerou kritiku je to v podstatě dobře natočené, efekty jsou pěkné (i když monstra působí dětinsky) v druhé půlce to má i celkem grády a finále je výborné. Jen mám pocit, že se z takového námětu dalo vytřískat mnohem víc než slušná rodinná zábava.(26.7.2015)

Dětský horor o dvou kamarádech, kteří najdou na zahradě jednoho z nich otevřenou bránu do samotného podsvětí. Dnes už lehce naivní, ve své době přesto parádní trikové sekvence, kterým kromě destrukčního finále vévodí hlavně ty pekelné stvůry. Stephen Dorff už jako čtrnáctiletý harant dokázal slušně zahrát a pro režiséra Takácse je to zřejmě nejlepší film, co kdy natočil. Když nebudete očekávat žádné ratoliště krve (přece jen je to film z osmdesátých let a je určený hlavně pro mládež), těch 85 minut bude pro vás slušnou zábavou. 7/10(7.10.2010)

Vrata do podsvětí jsou evidentně zaměřeny hlavně na ty mladší ročníky, řekl bych čertvě náctileté, to jim však nijak neubírá na poměrně nezvykle obstojné kvalitě. Když jsem to viděl poprvé, bylo mi jen o něco málo více, než hlavním hrdinům a dost mě to bavilo, působila na mě hodně ta atmosféra, kterou se ve filmu podařilo vybudovat. A stejně tak mě to baví i teď, po nějakých 17-ti letech. Příběh není nijak moc originální, ale triky jsou překvapivě dobré. Zombík vypadá tak jak má, jako mrtvola, ne jako špatně nalíčená puberťačka na diskotéce, jak se občas u těch současných filmů stává, parádní je trik s okem na dlani, démoni jsou místy humorní, místy pěkně zákeřní hajzlíci a i na drsnější scény dojde (vypíchnutí oka panenkou). Vcelku povedený snímek, řekl bych, že provedením a trikově povedenější než část současných drsněji se tvářících hororů „pro dospělé“.(13.5.2009)

Zatímco spousta lidí vyrostla na podobně laděných filmech, já byl spíš „odkojený“ na Vetřelcích, Orce a Čelistech. Navíc sám děcka zatím nemám, takže tyhle ty dětské – rodinné horory zrovna moc nevyhledávám ani v dospělosti. Přesto však pomalu uzrál čas, abych se více věnoval známým a nejznámějším hororovým sériím a zaplnil tak své značné „reservy“ na poli hororového žánru. Tibora Takácse mám však zafixovaného jako tvůrce nepříliš úspěšných (mnohdy spíše tragických) filmů, takže jsem do The Gate šel s velkými obavami. A ono světe div se, Tibor neměl ve svých začátcích ještě v hlavě úplně nasráno. Na jeho možnosti se mu podařilo stvořit vskutku zajímavý film, u kterého se pobaví nejen mladší publikum, ale i dospělí. Pokud samozřejmě nebude mít přehnaně vysoké nároky. Přesto všechno nám tento kousek nabídne slušnou dávku nadpřirozené (dalo by se říci i potemnělé) atmosféry, několik humorných situací i docela vydařená monstra. Ony celkově se speciální efekty v rámci možností vydařili a nemám vůči nim skoro žádné výhrady. To samé mohu říci i o hereckých výkonech. 60%(25.8.2017)

• - Stephen Dorff v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)

• - Logo smyšlené kapely Sacrifyx's, jejíž LPčko bylo ve filmu několikrát k vidění a sehrálo v něm nemalou roli, je ve skutečnosti logem existující thrash metalové kapely Sacrifice. Kapela stejně jako snímek pochází z Kanady. (destroy83)

• - Scenárista Michael Nankin pôvodne plánoval aj režírovanie filmu. (just_pie)