Vrata do podsvětí

Scénografie:

William Beeton

Kostýmy:

Trysha Bakker

Dětský horor o dvou kamarádech, kteří najdou na zahradě jednoho z nich otevřenou bránu do samotného podsvětí. Dnes už lehce naivní, ve své době přesto parádní trikové sekvence, kterým kromě destrukčního finále vévodí hlavně ty pekelné stvůry. Stephen Dorff už jako čtrnáctiletý harant dokázal slušně zahrát a pro režiséra Takácse je to zřejmě nejlepší film, co kdy natočil. Když nebudete očekávat žádné ratoliště krve (přece jen je to film z osmdesátých let a je určený hlavně pro mládež), těch 85 minut bude pro vás slušnou zábavou. 7/10(7.10.2010)

moji kamaráti yshish a blurec, s ktorými som tento film sledoval, dali síce iba 2, no ja dávam tri - a to silné tri; vysvetlím prečo: v prvom rade preto, že to treba brať v rámci kontextu žánrového a kontextu cieľového diváka; tieto kontexty nám hovoria, že sa jedná o béčkový (a výpravou skôr televízny) fantasy horor pre detského diváka (druhý stupeň základnej školy, v usa niečo, čomu hovoria junior high, čiže takých 10 - 14/15) a o koncentrované eighties s témou satanizmu (otváranie pekelnej brány, rituály, démoni). ak si to všetko zrátame dokopy, takto nastavený film, snímka s takýmito parametrami je pomerne ojedinelý počin (a to, že sa tu v kolonke podobné a souvisejíci filmy nachádza iba jeden jediný - a aj to je samotné pokračovanie tohto filmu, to čiastočne potvrdzuje). detských fantasy satanistických hororov nie je veľa. celkovo hororov pre mladistvého diváka je málo, všetky, o ktorých viem, vznikli v 80-tych rokoch (perinbaba, labyrint), no pritom žáner je to rozšírený napríklad v literatúre (dobšinský, roald dahl, aj alica v krajine zázrakov je hororová, napriek tomu, že ju všetci dramatizujú a sfilmuvávajú rozprávkovo/šialene a fantasy/surealisticky; a ostatne všetky tradičné rozprávky sú vlastne horory - len si napozerajte napríklad neila jordana!); ďalšie plus tohto filmu je, že má výborné (na kontext dobový a rozpočtovo-výpravný) béčkové efekty, príšerky, masky a atmosféra je tiež fajn; samozrejem, že týmto nechcem obísť a zakryť chyby, ktorými je naozaj insitné herectvo, nelogické správanie úplne všetkých postáv počas úplne celého filmu a značné scenáristické diery o veľkosti tej, ktorú tam vykopali pred domom; inak to môže byť zaujímavé snáď len (aj?) preto, že je to debut stephena dorffa (spomeňme si, ako debutoval napríklad dicaprio); ja som tento film mal paradoxne na watchliste kvôli ingrid veninger, kanaďanke slovenského pôvodu, ktorej režijný počin Modra som mal možnosť (spolu s ňou osobne) vidieť na MFF Bratislava;(26.8.2014)

Klasika z detstva. Pekelná diera na záhrade, z nej vyliezajú malí opičí démonkovia, spod postele šmátrajú slizké ruky a okolo sa poneviera nejaký ten zombík, ktorý schytá barbínou do oka. Na záver potom jeden veľký démon ktorého však dokáže vyhodiť do vzduchu malý model rakety so silou niekoľkotonovej atómovky ( predtým si však chlapec musí vypichnúť oko čo mu vyrástlo na dlani ). Ale každopádne, pekné efekty a (ne)príjemná hororová fantázia to spoľahlivo ťahajú dopredu a ani po rokoch ma to nesklamalo. Je to síce viac-menej určené deťom, ale keby aspoň takto vyzerali všetky dnešné stupídne, vykastrované teen horory bol by svet o niečo krajší.(4.12.2011)

• Morholt

Horor, pro mládež, ale pro mládež z 80tých let. V dnešní době podobný film nemá šanci obstát ani u teenagerů a u milovníků hororů už vůbec ne. Vysoká procenta přičítám tak nostalgii. A speciální efekty? Nemyslím si, že by byly na tehdejší dobu v něčem převratné, jak se píše v záhlaví. Z mého pohledu je to tak na 10%(8.9.2012)

Toto je jeden z tých titulov, o ktorých môžem tvrdiť, že som na ňom vyrastal a že značne ovplyvnil môj filmový vkus. Prvý krát som ho videl ako adolescent. Vtedy to bola vlastne horúca novinka. Ja som bol presne v tom veku, ktorý zodpovedá cieľovej skupine divákov tohto snímku. "The Gate" je neškodný, avšak veľmi dobre natočený, kinder horror. Teraz, takmer po dvadsiatich piatich rokoch, som mal možnosť znova zhliadnuť tento kanadský film. Zaspomínal som si pri ňom na svoje prvé kontakty s horrorovým subžánrom a dobre sa pobavil. ***(9.6.2015)

• - Scenárista Michael Nankin pôvodne plánoval aj režírovanie filmu. (stefi7773)

• - Joshua John Miller bol zvažovaný do úlohy Glena (Stephen Dorff). (stefi7773)

• - Logo smyšlené kapely Sacrifyx's, jejíž LPčko bylo ve filmu několikrát k vidění a sehrálo v něm nemalou roli, je ve skutečnosti logem existující thrash metalové kapely Sacrifice. Kapela stejně jako snímek pochází z Kanady. (destroy83)