Rezidentův omyl

(Sovětský svaz)

Drama / Thriller

Sovětský svaz, 1968, 142 min

Veniamin Dorman

Zdá se, že v sovětských špionážních dramatech hraje utajení větší roli než v bondovkách. V rozporu s dobrým krytím je svádění žen a pozornost poutající akce. Lépe než svůdcem a lvem salónů raději být mrňavým zlodějíčkem, osamělým důchodcem nebo promítačem. Děj takového filmu samozřejmě nikam splašeně neletí, spíš zadumaně vyčkává až do chvíle nevyhnutelné konfrontace. Lidé se v něm tolik nestřílí, ale více korumpují... To mně osobně vyhovuje. Nelze však pominout, že, krom pár podařených scén (výslechu na polygrafu a hudební skříňky), písní, uvěřitelných postav a atmosféry skrytu, film nenabízí nic zapamatováníhodného. Silné ***.(21.10.2008)

• anderson

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 4.10.1972, réžia českého znenia = VĚRA BAREŠOVÁ (ÚPF) - V ČST uvedené ako dvojdielny film. (4.1.2012)(4.1.2012)

Úvodní díl k "Residenstké" filmové sérii (Osud rezidenta, Návrat Rezidenta, Konec operace Rezident). Film ztvárňuje špionážní drama z období studené války. Může zaujmout velmi dobrou atmosférou a písněmi. Zápletka mi nepřišla, přilž zajímavá, a tak ani dobré herecké výkony nevytáhly celkové hodnocení na víc jak průměr.(26.8.2008)