poster

...nebo být zabit

Drama / Válečný

Československo, 1985, 81 min

Komentáře uživatelů k filmu (39)

 • Anderton
  ***

  Možno to vzdialene pripomenie Renoirovu Veľkú ilúziu, lenže ...nebo být zabit je zbavený všetkých ilúzií. A je to asi aj dobre. Film je to však veľmi zvláštny, Hollý skombinoval melanchóliu, bezvýchodiskovú depresiu, pátos a ťažko stráviteľnú hudbu a vytvoril tak ťažko popísateľné dielo. Bohužiaľ to však na to najlepšie, čo bolo u nás na tému lágrov nakrútené, nestačí. Chýba totiž jedna ingrediencia a tou je podľa mňa drive. Prostredia sa neustále striedajú, je tu útek z koncentráku, ale všetko sa to vlečie, namiesto toho, aby to diváka pohltilo. Za pozretie myslím ale tento menej známy film stojí.(8.5.2017)

 • Karlos80
  ****

  Méně známý ale rozhodně zajímavý československý válečný snímek z konce 2. světové války. Film rozhodně stojí za pozornost, jeho stopáž by klidně mohla být větší jako u jiných, ale někdy méně znamená více..Dva uprchlí vězni - rakouský interbrigadista Ernest (Milan Kňažko) a mladý vězeň Kim (Martin Zounar, jehož kariéra začínala velice slibně), vězněný za odbojovou činnost. Dramatické scény, retrospektivní vzpomínky po útěku z lágru, zajímavá hudba. V paměti mi utkvěly především tři silné scény - schválně, jestli uhodnete jaké:-)? Film v sobě nese i pár náznaků určitých rysů úspěšných světových filmů.(16.2.2009)

 • troufalka
  ***

  Trochu nevýrazný snímek který postrádá větší vnitřní napětí. U Martina Hollého překvapivé, dovedu si to vysvětlit pouze nepříznivou dobou 80. let.(27.10.2015)

 • gogo76
  ****

  Ďalší kvalitný zárez od M. Hollého. Film láka diváka dosť úbohým plagátom k filmu(alebo skôr k dvd), ale stačili 2-3 minúty a ja som tušil, že M. Hollý ma opäť nesklame. Je zaujímavé, že tak dobrý, navyše československý film hodnotilo tak málo užívateľov. Hneď v úvode prekvapia na naše pomery obrovské davové scény v koncentráku. Často používaná nemčina výrazne zvyšuje dôveryhodnosť snímku. Trochu rušivo na mňa pôsobili prestrihy z Kňažkovej minulosti v Španielsku, zato Zounarove spomienky na udalosti okolo atentátu na Heydricha mi sedeli viac. Film s pokojným vedomím môžme nazvať road movie, pretože hlavná dvojica je takmer neustále na úteku. Záver výborný, takže spokojnosť. 80%.(30.9.2014)

 • mchnk
  **

  SPOILERY:Tak tohle se hodně nepovedlo. Já osobně bych to nazval, představa o koncentračním táboře a o tom, jak lze z něho uniknout. Tohle je pouhá představa, která je dost vzdálená realitě. Skvěle ostříhaný vězeň s upraveným účesem, průměrné mužské postavy, se před útěkem oholí, pak jde přestříhat dráty, poté to oznámí všem spoluvězňům na světnici a útěk může začít. A tohle je jen jedna z neuvěřitelných věcí, které se odehrály v tomhle údajném táboře. Smrti? To rozhodně ne. Muži a ženy všeho věku, zde pokojně likvidují tábor, aby si poté spolu užili, při polívce a třemi kusy chleba. Nakonec je Němci propustí a oni opět poklidně s kufříky a teplým oblečením opouštějí tábor pod nechvalně známým nacistickým heslem o práci. Následuje samotný útěk dvou vězňů, který jsem již vnímal se špatnou náladou po předchozím představení. Jelikož se jedná o československý film nebudu zacházet do silnější kritiky, ale tohle rozhodně přeskoč jestli jsi znalec československé válečné kinematografie. Hvězdičku navíc za Elišku Balzerovou.(21.1.2012)

 • Snorlax
  *

  Kdyby si tvůrci odpustili úvodní lapsus, možná bych byla ke zbytku chyb poněkud tolerantnější. Ale koukat se několik minut na smíšenou partu dobře živených osob, z nichž je každá oděna do poněkud jiného kostýmu, někteří mají vypůjčené župany z nemocnice, ale všichni se tváří unyle, tak to je vskutku vydařený šprým. Díky spolupráci Pixa + Hollý vím, že Němci po zranění nekrvácí, německý kabát se po propíchnutí zázračně zacelí, v Praze již před válkou bydleli Kimové (tehdy ještě neprodávali veteš na tržnici, ale odvážně ukrývali kusy vysílaček sloužících k odbojové činnosti), německé selky nemají rády psy a Ernest z Vídně mluví plynně česky. A nyní k pozitivům, hudba se Harrymu Macourkovi povedla, je škoda, že Macourek nenapsal i scénář a neujal se režie, horší by to určitě nebylo.(25.2.2015)

 • Crocuta
  *****

  Některé nedotažené detaily sice chvílemi bijí do očí (např. až příliš dobře živení vězni koncentračního tábora, jimž z pod čapek vylézají dlouhé vlasy), ale to jsou jen málo podstatné vady ve srovnání s napínavým dějem a věrohodným zobrazením psychologie lidí, kteří jsou denně nuceni rešit morální dilema zda zabít, nebo být zabit. Hvězdička navíc za nesentimentální a nadmíru reálný závěr snímku.(22.6.2007)

 • dopitak
  ***

  U mě dobrý.. Nečekal jsem od toho zázraky a taky se nekonaly. Jedná se o poměrně povedený příběh s poněkud hloupým koncem (být zastřelen "našima" je fakt pakárna). Překrásný německý ovčák se do filmu skvěle hodil a záběr s ním považuju za obzvláště zdařilé, není to jeden z těch laciných rychle natočených filmů, kde pes před kamerou jen trpí a v každém záběru je vidět, jak kouká mimo kameru a všechny ostatní jen na svého v pozadí ukrytého pána. Hodně prostoru je věnováno právě vztahu Zounara (coby ošetřovatele psů v koncentráku) a psa, který nevědomky uprchl z tábora s nimi. Jiří Zahajský se představuje v záporné roli, ale každý bude kvůli jedné scéně víc nenávidět jeho filmovou ženu. Slušnější válečný průměr.(29.1.2008)

 • Terva
  **

  Ave María, ave María, ave María...zní v úvodu filmu. Musí to tu vypadat jak v sanatoriu - šnel!!! Já tyhle vážný a smutný filmy moc nemusím.(23.6.2013)

 • MATADOR
  ***

  Kam se na tento Československý film hrabe Velký útěk. ...nebo být zabit je v některých chvílích opravdu napínavý (na mostě), ale také z psychologického hlediska hrůzný (obklíčení vězně, bandou vyšinutých nacistů). Krátká stopáž mohla zajistit drobátko větší napínavost, ale i tak se jedná o příjemné překvapení s některými aspekty, se kterými se bohužel musí počítat. ***(12.11.2008)

 • dyfur
  *

  ...žiaľ atmosfera nebola,vyprava slabá,herecky tiež nič moc.Úmysel dobrý,ale prevedenie slabé....žiaľ.(16.2.2013)

 • BoredSeal
  ***

  Nuda bez nějakého významného poselství. Otráví německý dabing pár známých tváří, které to mohly oživit, to je fakt problém nabiflovat se pár německejch vět. Kromě pěknýho psa stojí za to zmínit, že démonický Kňažko umí v podstatě zahrát kvalitně kteroukoliv postavu s temnou příchutí, kdyby tam nehrál, tak je to za dvě hvězdičky.(13.12.2009)

 • slunicko2
  ***

  Zajímavý útěk z koncentračního tábora. 1) Po opuštění tábora příběh získává šmrnc. Atmosférický snímek má jakousi syrovou patinu, smysl pro detail a silný konec. 2) Okolnosti opuštění tábora působí nevěrohodně. Dobře vyhlížející vězni se krátce po útěku nadlábnou polévkou, třemi chleby s máslem nebo se sádlem, dají si k tomu frťana...a ono nic. 3) 18letý drsňák Martin Zounar (vězeň z Prahy na útěku) tehdy asi netušil, jak po třiceti letech dopadne fyzicky i herecky. 40letý Milan Kňažko (vězeň z Vídně na útěku) odvedl svůj spolehlivý výkon. 4) Film končí citátem z Pekla Danta Alighieriho: Hlas selhal / jsem jiskra zmrzla v led / nechtějte slyšet divy / jsou slova málo - myšlenek běsný let / já neumřel a nezůstal jsem živý.(8.1.2017)

 • fantoci
  ***

  Válečné drama odehrávající se na samém konci války. Trochu psychologicky i lyricky stylizované dílo. Někdy prezentování násilí ze strany Němců působí křečovitě. Hlavní hrdinové, vězni na útěky, se musí vždy rozhodnout, zda-li mají zabíjet či ne. Pokud tak neučiní, zemřou sami. Mají se jejich obětmi stát uprchlíci, děti v německých uniformách, dozorčí, vojáci, psi a další? Vždy se musí rozhodnout - zabít nebo být zabit. Film je trochu i dobrodružným snímkem. V každém případě je sledovatelný a jsem rád, že jej mám ve své sbírce DVD.(6.3.2008)

 • honz
  ****

  Opravdu velmi dobrý a realisticky natočený snímek s nosným motivem cesty dvou vězňů a psa. Lyrický obraz krajiny - mrazivě syrové zimní ovzduší, strach o holý život na útěku z nacistického lágru, retrospektivní scény, které osvětlují osobnosti obou hlavních hrdinů. V hlavních rolích výborný Milan Kňažko a Martin Zounar, který ještě v této roli vypadal, že by jednou mohl být hercem.(27.1.2012)

 • Martin741
  *

  Dalsi nudny normalizacny vyplach. A ze to tocil reziser Medenej Veze! Konina tak za 10 %(30.8.2014)

 • sator
  *

  Odpad sem nedal jen úctě k těm, kdo tohle zažili ..(20.2.2012)

 • Autogram
  **

  Veľmi zvláštny film. Takmer pri každej scéne som rozmýšľal, či to tvorcovia myslia vážne so svojou predstavou o koncentráku. A pri úteku som sa tiež neprestal čudovať.(5.5.2017)

 • wosho
  ****

  Velice milé překvapení. Film sice divákovi moc nového pohledu nedává na WW2, ale v rámci naší kinematografie se jedná o solidní nadprůměr. Navíc duo Kňažko-Zounar je velice dobré, divák jim vše bezproblému věří. Deprsesivní zimní atmosféra, les, banda vojáků z waffen SS, dva vězni se psem, spousta maličkostí a v celku to je velice funkční. Navíc je film velice podařeně podbarven hudebním doprovodem. Jediné výtky se týkají krátké stopáže a nelogická scéna s vypálením hájovny.(15.10.2010)

 • Slimak
  ****

  Vězeň z koncentráku prchá podél řeky když ho obklíčí dva německé vozy a vojáci mu jen tak z legrace střílí ze samopalů pod nohy..on už se nepokouší utéct a na jeho obličeji se značí že už ho nebaví ani jejich trapná hra....tak je zastřelen....tahle scéna se mi zažrala do paměti...film má také jímavou hudbu(20.2.2008)

 • ViktorD
  ***

  Myslím, že Martin Hollý uměl lepší filmy. Navíc závěrečná scéna rezignovavšího Kima mi maně připomíná finále Vláčilovy Adelheid...(27.8.2014)

<< předchozí 1 2