Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Je březen 1945 a nacistům je již zcela zřejmé, že válku vyhrát nemohou. Přichází proto na řadu úvahy o budoucnosti po válce a o zametání stop. Jeden koncentrační tábor se musí zcela vyklidit a zdejší vězně je nutno pohřbít v dolech. Zůstávají jenom hledači min – mezi nimi veterán španělské občanské války Vídeňák Ernest (M. Knažko) a odbojář z Prahy Kim (M. Zounar). Ti se jednoho dne rozhodnou i s ostatními vězni utéct, ale jsou prozrazeni a většina uprchlíků je zastřelena. Dvojice hrdinů však nezůstává sama a cestou se k nim přidá i hlídací pes z tábora, jehož Kim chodíval krmit. V nadcházejících dnech vede Ernest mladého Kima v neutuchající zimě cestou za svobodou a učí jej, že v této době existuje jen jedno pravidlo, jímž se musí řídit – zabij nebo budeš zabit. (Česká televize)

(více)

Recenze (46)

gogo76 

všechny recenze uživatele

Ďalší kvalitný zárez od M. Hollého. Film láka diváka dosť úbohým plagátom k filmu(alebo skôr k dvd), ale stačili 2-3 minúty a ja som tušil, že M. Hollý ma opäť nesklame. Je zaujímavé, že tak dobrý, navyše československý film hodnotilo tak málo užívateľov. Hneď v úvode prekvapia na naše pomery obrovské davové scény v koncentráku. Často používaná nemčina výrazne zvyšuje dôveryhodnosť snímku. Trochu rušivo na mňa pôsobili prestrihy z Kňažkovej minulosti v Španielsku, zato Zounarove spomienky na udalosti okolo atentátu na Heydricha mi sedeli viac. Film s pokojným vedomím môžme nazvať road movie, pretože hlavná dvojica je takmer neustále na úteku. Záver výborný, takže spokojnosť. 80%. ()

mchnk 

všechny recenze uživatele

SPOILERY:Tak tohle se hodně nepovedlo. Já osobně bych to nazval, představa o koncentračním táboře a o tom, jak lze z něho uniknout. Tohle je pouhá představa, která je dost vzdálená realitě. Skvěle ostříhaný vězeň s upraveným účesem, průměrné mužské postavy, se před útěkem oholí, pak jde přestříhat dráty, poté to oznámí všem spoluvězňům na světnici a útěk může začít. A tohle je jen jedna z neuvěřitelných věcí, které se odehrály v tomhle údajném táboře. Smrti? To rozhodně ne. Muži a ženy všeho věku, zde pokojně likvidují tábor, aby si poté spolu užili, při polívce a třemi kusy chleba. Nakonec je Němci propustí a oni opět poklidně s kufříky a teplým oblečením opouštějí tábor pod nechvalně známým nacistickým heslem o práci. Následuje samotný útěk dvou vězňů, který jsem již vnímal se špatnou náladou po předchozím představení. Jelikož se jedná o československý film nebudu zacházet do silnější kritiky, ale tohle rozhodně přeskoč jestli jsi znalec československé válečné kinematografie. Hvězdičku navíc za Elišku Balzerovou. ()

Reklama

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Kdyby si tvůrci odpustili úvodní lapsus, možná bych byla ke zbytku chyb poněkud tolerantnější. Ale koukat se několik minut na smíšenou partu dobře živených osob, z nichž je každá oděna do poněkud jiného kostýmu, někteří mají vypůjčené župany z nemocnice, ale všichni se tváří unyle, tak to je vskutku vydařený šprým. Díky spolupráci Pixa + Hollý vím, že Němci po zranění nekrvácí, německý kabát se po propíchnutí zázračně zacelí, v Praze již před válkou bydleli Kimové (tehdy ještě neprodávali veteš na tržnici, ale odvážně ukrývali kusy vysílaček sloužících k odbojové činnosti), německé selky nemají rády psy a Ernest z Vídně mluví plynně česky. A nyní k pozitivům, hudba se Harrymu Macourkovi povedla, je škoda, že Macourek nenapsal i scénář a neujal se režie, horší by to určitě nebylo. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Možno to vzdialene pripomenie Renoirovu Veľkú ilúziu, lenže ...nebo být zabit je zbavený všetkých ilúzií. A je to asi aj dobre. Film je to však veľmi zvláštny, Hollý skombinoval melanchóliu, bezvýchodiskovú depresiu, pátos a ťažko stráviteľnú hudbu a vytvoril tak ťažko popísateľné dielo. Bohužiaľ to však na to najlepšie, čo bolo u nás na tému lágrov nakrútené, nestačí. Chýba totiž jedna ingrediencia a tou je podľa mňa drive. Prostredia sa neustále striedajú, je tu útek z koncentráku, ale všetko sa to vlečie, namiesto toho, aby to diváka pohltilo. Za pozretie myslím ale tento menej známy film stojí. ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Méně známý ale rozhodně zajímavý československý válečný snímek z konce 2. světové války. Film rozhodně stojí za pozornost, jeho stopáž by klidně mohla být větší jako u jiných, ale někdy méně znamená více..Dva uprchlí vězni - rakouský interbrigadista Ernest (Milan Kňažko) a mladý vězeň Kim (Martin Zounar, jehož kariéra začínala velice slibně), vězněný za odbojovou činnost. Dramatické scény, retrospektivní vzpomínky po útěku z lágru, zajímavá hudba. V paměti mi utkvěly především tři silné scény - schválně, jestli uhodnete jaké:-)? Film v sobě nese i pár náznaků určitých rysů úspěšných světových filmů. ()

Galerie (2)

Zajímavosti (2)

  • Scény ze železničního mostu s tunelem byly natáčeny v Ratajích nad Sázavou. (rakovnik)

Reklama

Reklama