Osudová přitažlivost

• USA Fatal Attraction (více)

Není většího běsu než hněv ženy zhrzené. Americký snímek Osudová přitažlivost patřil v druhé polovině osmdesátých let ke komerčně nejúspěšnějším titulům, i když se v podstatě jedná o tuctovou historku o šťastně ženatém advokátovi, z jehož náhodné milostné avantýry se stane noční můra, ohrožující existenci celé jeho rodiny. K jeho mimořádnému ohlasu přispěly propracovaný scénář Jamese Deardena, vycházející z jeho krátkého snímku Chvilkové rozptýlení, nadprůměrné herecké výkony populárních představitelů Michaela Douglase a Glenn Closeové i efektní režie britského tvůrce Adriana Lynea, který měl za sebou jiný lehce skandální snímek s erotickým podtextem 9 1/2 týdne. Navíc ho některé dobové recenze a komentáře charakterizovaly jako skrytou alegorii na tehdy velmi aktuální hrozbu onemocnění AIDS. Snímek vzbudil kontroverzní reakce i tím, že jeho konec byl po negativních diváckých ohlasech při zkušebních projekcích zásadním způsobem předělán, což mu samozřejmě komerčně velmi pomohlo, byť za cenu určité umělecké degradace. Přesto byla Osudová přitažlivost nominována na Oscara v šesti kategoriích (nejlepší film, režie, scénář, střih a ženské herecké výkony Glenn Closeové a Anne Archerové), ale v konkurenci tehdejšího velkého vítěze Posledního císaře žádnou sošku nezískala. (Česká televize)

akisha

Glenn Close hrála přesvědčivě, což jí vynahradilo větší sexuální kouzlo, protože part psychopatky je přesně její parketa a předvedla se výborně. Douglas taky dobrej, ostatní vedlejší role solidní. Film pěkně ubíhá, Glenn Close se nádherně mění v magora a Douglas pomalu a jistě chápe, že si těžce zavařil. Konec je hodně zábavnej a trochu směšnej, hlavně scéna, kdy Douglas popíjí u krbu, podívá se na strop, zjistí, že přes strop protíká voda a nevzrušeně odkráčí, zatímco nahoře jde jeho manželce o život, ale co by se nějakou kapající vodou vzrušoval, že... 60% ()

Falko

No stalo mu to za to, tomu beťárovi Michaelovi Douglasovi, aby sa pošantil s Glenn Close pocas jedneho vikendu? Veru stalo, inac by bol film o nicom, no a cim sialenejsia bola Glenn, tym viac ma film bavil a nevadila mi ani dlha minutaz. Psychopati koncom 80-tych alebo zaciatkom 90-tych rokov mali asi 7 alebo ktovie kolko zivotov, spomente si na Patricka Bergina v thrilleri NOCI S NEPRIATELOM (1991) alebo na Raya Liottu v ZHUBNEJ VASNI (1992). Osudova pritazlivost bola nominovana aj za najlepsi film roka 1987, Oscara vsak ziskala historicka drama POSLEDNY CISAR. Aj reziser Adrian Lyne bol nominovany za najlepsieho rezisera, avsak sosku si mohol vyzdvihnut Bernardo Bertolucci za POSLEDNEHO CISARA. Glenn Close bola nominovana za najlepsiu herecku v hlavnej ulohe, ale sosku jej vyfukla Cher za romanticku komediu POD VPLYVOM SPLNU, nemam nic proti Cher a film sa mi velmi pacil, ale osobne by som privital, keby Oscara dostala Glenn Close. Taktiez Anne Archer bola nominovana za najlepsiu herecku vo vedlajsej ulohe, ale Oscara jej vyfukla Olympia Dukakis opät za komediu POD VPLYVOM SPLNU. Michaelovi Douglasovi sa sice za pritazlivost neusla ziadna nominacia, za to ale ziskal v tomto rocniku Oscara za ulohu Gordona Gekka vo filme WALL STREET. _________ Michael Douglas - (Dan Gallagher) +++ Glenn Close - (Alex Forrest) +++ Anne Archer - (Beth Gallagher) +++ Ellen Hamilton Latzen - (Ellen Gallagher) +++ Stuart Pankin - (Jimmy) +++ Fred Gwynne - (Arthur) +++ ()

castor

Víkendová postelová zábava s děsivými následky. Zakázaný sex je holt nebezpečný a nezůstane bez šrámů. Ačkoliv se Adrian Lyne čas od času pokusil o ambicióznější projekt (nabízí se Jakubův žebřík), jeho prvoplánová režie vždy rozdrtila veškeré snahy o nějakou tvůrčí změnu. Vychutnává si erotické sekvence, používá hloupé motivy a kýčovité symboly, snaží se být za každou cenu efektní.. Přesto ale mnohdy velmi trefně obsadí herečku (Diane Lane v Nevěrné či právě tady Glenn Close), která předčí svého hereckého kolegu. Zatímco Douglasova postava chce zajít na hranici možného, výstřední a narušená postava Glenn Close se ji nebojí překročit. Škoda, že se o jejích motivech a minulosti nedozvíme skoro nic. I přes nastavovaný konec se Lyneovi daří uchovat dusnou atmosféru a napětí a se svým oblíbeným tématem nevěry pracuje velmi důstojně. Co do tržeb šlo o obří trhák!! ()

troufalka

SPOILER Co všechno se může přihodit, když někomu ujedou nohy a nedokáže to hned řešit. Otázkou je jestli by pomohlo, kdyby se k tomu záletník postavil čelem a víc komunikoval. Vlastně podobné filmy nemám ráda, jeden si psychopatů užije dost ve všedním dnu. ()

Xmilden

Nevěra se zkrátka nevyplácí. Douglas v roli ušité snad přímo na míru. Hraje elegántního právníka, kterému žena zmizí na víkend pryč a jelikož jej chvíli před tím okouzlí tajemná kudrnatá blondýnka, románek je na spadnutí. Což se ovšem o chvilku později ukáže být osudovou chybou. Baví mě podobné snímky. Vyšinutý jedinec (zde skvěle hrající Glenn Close) absolutně nepřijímá realitu a bojuje za svou vysněnou budoucnost. Douglas chudák dlouho neví co s tím, aby v závěru bouchnul pořádně do stolu. 75% ()

sepp

Na tomhle snímku mi nejvíc vadí ta fantasmagorická představa, že by se hezoun typu Douglase zahazoval s už tehdy jak stařena vypadající Glenn Close... ()

A_FISH

Nestává se často, že bych nějakou postavu "nenáviděl" tak, jak se to podařilo Glenn Close. Předvídatelný, přesto velmi napínavý "klasicky osmdesátkový" thriller. (Nejsměšnější komentář tady má "známý feminista" Teté CheGuevara.) ()

kingik

Možná to znáte. Jste ženáč, vrznete si s ženskou, které byste si normálně pro její mimořádně nepohledný obličej (rozuměj maximálně hnusný) ani nevšimli, než byste do ní vrazili ptáka a tahle šereda šeredná vám pak udělá ze života peklo. Možná je to tím, že ji smrdí piča a nechce, abyste to rozhlásili po okolí, protože přece jen jedna šukačka jí nestačí a zmíněná má v merku ještě v budoucnu šukat s otylým a deset let nemytým sousedem. Nikdo jiný to s ní riskovat nebude. Nebohý Michael Douglas, idol mnoha žen, tady ještě před luxusní Sharon Stone, dostal do "filmové" postele Glenn Close, kterou by raději bylo vhodné zavřít do komory a zavolat v té době úspěšnému mágovi Copperfieldovi, jestli nezná nějaký trik, aby ženská zkrásněla. Ten pochopitelně takový trik ještě nikdy neprováděl, ale navrhne, že má v nabídce zmizení letadla, vlaku, a tak by nebyl problém nechat zmizet i jednu ohavnou ženskou. Režisér Adrian Lyne byl však jiného názoru a o jednu takovou iluzi se pokusil sám. Spočívala v tom, že diváka přesvědčí, že Glenn Close je hezká ženská s festovním sex appealem. Ouha, kouzelnické číslo si nenacvičil a celé ho zbabral. Ke všemu zápornému si tvrdošíjně stál za tím, že Michael Douglas zkrátka bude od Glenn Close psychicky týrán, a když se to dobře natočí, mohlo by to být napínavé i neotřelé. Podle scénáře se tedy na úspěšného ženáče zavěsí ženská, která je psychicky narušená, ale to se divák dozvídá, až po rozvláčné první polovině filmu. Všechno je ve filmu příliš pomalé. Nemá to vůbec žádné tempo. Předem je jasné, jak to dopadne. Fajn, herecké výkony jsou na patřičné úrovni, režisér staví příběh do přehledné roviny. Je postupem času jasné, kdo je zlý a kdo si jen zašukal a má za to trpět, i když je to sobec jak prase. Zkrátka, vše si hodně dopředu vydedukujete a nezmýlíte se. Filmu to však trvá neúnosně dlouho. Až dojde na ty proklamované scény teroru, tak taky žádná sláva. Psychický nátlak na stěžejní mužskou postavu mně nepřišel až tak enormní, aby mě film patřičně strhl. Nějaký ten uvařený domácí mazlíček může přece jen znepokojit ochránce přírody, ale přece jen, když film v pomalém tempu završí finální střet tak fádně, tak by si ta Glenn Close měla došlápnout i na tvůrce, aby jí dali ve finále větší šanci udržet se déle na scéně, aby si divák po skončení filmu zklamaně neřekl, že to zrovna nebyl krátký film, a přitom to finále bylo tak značně odbyté. Film dělící se na dvě poloviny. Ta první se nese v poklidné, víceméně erotické rovině. V té druhé to už je víc thriller, občas napínavý, ale také plný schematických prvků, které sice tehdy mohly působit novátorsky, ale z dnešního pohledu to je málo překvapivé. Režijně tomu chyběla vytříbenost. Adrian Lyne je provokatér, to mu neberu, ale mně ten jeho styl moc nebaví. Z filmu nejde to správné vzrušení, jaké třeba umí navodit jemu spřízněný režisér Paul Verhoeven. Nejde z něj skoro nic. A to navzdory tomu, že Douglas s Close se herecky můžou přetrhnout. Až vám nějaká ženská bude dělat ze života peklo, jako to potkalo v tomto filmu pykající mužskou postavu, nesnažte si vybavit tenhle thriller. Je tak nudný a všechno v něm tak trvá dvojnásob, že i kdyby byl nějakým způsobem pravděpodobný, tak návod v něm, jak postupovat proti takové ženštině, vám stejně bude na pendrek. Než se film k něčemu dopracuje, tak vás ta šílená psychopatka pravděpodobně osudově vymaže ze světa. A přitažlivé to opravdu nebude. Mé hodnocení: 40% () (méně) (více)

Anderton

Názov tohto psychotrileru môže zaváňať ťažkým erotickým gýčom, ale nenechajte sa odradiť. Príbeh je jednoduchý, ide očakávaným smerom, lenže o to tu presne ide, pretože toto chce divák vidieť. Osudová príťažlivosť je ale predovšetkým o hereckých výkonoch. Bez zaťatej Closeovej a typického muža, rozmýšľajúceho inými časťami ako mozgom, v podaní Douglasa by nebol film vôbec ničím. To vedel aj Adrian Lyne a preto sa na ich postavy tak sústredil. Nespomínam si momentálne na žiadnu inú postavu, z ktorej by išiel taký strach a zaťatosť, ako z Alex Forrestovej. ()

nash.

Na počet oscarových nomicací a pověst, která film provází, spíš zklamání. Slušný, ale nijak extra výjimečný psychothriller, s dobře budovanou atmosférou a velkým plusem v podobě Glenn Close. Sledovat její Alex je téměř dokonalý lék na něvěru. ()

Rocky62

Netajím se tím, že thrillery s erotickým podtextem jsou jedna z mých nejoblíbenějších parket, navíc když je do hlavní role obsazen někdo, kdo se pro tyhle typy rolí narodil. Osudová přitažlivost má jednu zásadní chybu a tou je Glenn Close, která se svou záhadnou minulostí a strašně nesympatickým vzhledem nemá v takovém filmu co dělat. Možná je to věc vkusu, ale v těchto filmech má být sexy žena (Demi Moore-Skandální odhalení), Sharon Stone(Základní instinkt). Glenn Close zkrátka nedodává filmu ten správný šarm, kterým se mohou pyšnit zmiňované filmy. Na druhou stranu má ale zase Fatal Attraction jedno zásadní plus a tím je celková poutavost a napětí filmu, které se nezadrhává. Jsou to spíše lepší 3*, ale za bezchybného Míšu Douglase musím dát 4. ()

klerik

Adrian Lyne nikdy netočil zložité filmy. Toto je však príliš obyčajný príbeh o nevere. Psycho Glenn Close je fajn, ale nemá to dostatočnú atmosféru,napätie ani hĺbku. Vzhľadom na rok vzniku, prijateľné, ale NEVERNÁ i 9 A 1/2 TÝŽDŇA sú zaujímavejšie... ()

dopitak

Dlouho jsem nebyl napnutej tak jako u Gallagherových v koupelně... I když ten konec je pak totálně zpackanej. Zpočátku se nic moc zvláštního neděje, rychlovka v kuchyni a pak druhá v posteli, při který se Glenn Close všemožně stačí ukazovat světu prsíčka. Pak ale začne hudební motiv rozdělovat atmosféru na klidnou a dusnou a už zmíněné čekání v koupelně patří mezi nejnapínavější scény co znám. Čili, Douglasovi a Archer se docela podařilo si mě získat. Glenn Close jako dokonalá psychopatka. ()

Chrustyn

Slušný ale v dnešní době přeci jen průhledný thriller o aférce ženatého muže se ženou, která není tak úplně psychicky v pořádku a která se po jeho odmítnutí rozhodne zničit mu život. Vše začíná telefonáty, návštěvami, zabíjením rodinných mazlíčků a končí smrtí. ()

Arsenal83

Nuž Michael Douglas toho zviedol pred televíznymi obrazovkami na tony, lenže Glenn Close nie je žiadna Sharon Stone. A tak som len dumal, či ten Douglas fakt ľahne na všetko alebo mal len akútny šedý zákal. Pretože podviesť peknú, milú manželku s pani s vysokým čelom ako letisko, že ju ani účes Petra Nagyho nezakryje, to už fakt neviem, čo ho na tom vzrušovalo. Paradoxne dnes je Glenn Close stará pani, ktorá vyzerá sympatickejšie než kedykoľvek v mladosti. No tento film je napriek spomínaným atribútom veľmi dobrý. Nechýba mu posadnutosť, vášeň, thrillerové prvky. Také živočíšne herectvo, niečo šialené a zároveň tak pochopiteľné. ()

classic

V prestížnom americkom filmovom inštitúte je TENTO herecký výkon skvelej herečky GLENN CLOSE umiestnený, ako SIEDMY najlepší medzi samými negatívnymi postavami, t.j. ( všelijakými HAJZLAMI, ZLOSYNMI, ZLODUCHMI...), keď zlatý je stále nedostihnuteľný Dr. Lecter. Jej Alex Forrest je nevyspytateľná, atraktívna, posadnutá žena v stredných rokoch, ktorá zažije akýsi nevinný FLIRT so ženatým právnikom, ktorého manželka nie je vôbec na zahodenie, ba práve naopak, je taktiež sexy ako čert ! Prvýkrát sa stretli na „japonskej akcii” , a odtiaľ to už nebolo ďaleko do postele, kde si Dan naivne myslel, že ju využije ako toaletný papier, na jedno, či dve, alebo trebárs aj tri použitia, že ju následne odhodí, ako špinavú handru, a akože ďakujem, tešilo ma, dovidenia a navždy zbohom. Tak sa strašne škaredo nedobre mýlil, lebo jej nároky budú zo dňa na deň - intenzívnejšie, radikálnejšie, premyslenejšie a brutálnejšie, skrátka CHCE mu zo života urobiť PEKLO, čo sa jej aj z časti pekne darí, lebo dochádza i na jeho členov famílie, konkrétne na manželku Beth Gallagher, ktorej sa „poctivý manžel” priznáva a ona bude čochvíľa psychicky na samom dne. Z perfektného rodinného zázemia a z dobre situovaného človeka sa stáva určitá štvaná zver, ktorá si neuvedomila, s kým sa zoznamuje, s kým si začína, pretože treba si dať bacha na to, s kým sa vôbec dávate do reči, aj keď vás opačné pohlavie neuveriteľne priťahuje, kľudne môžete skončiť ako Dan Gallagher... / K filmu. Jednoznačne vynikajúci Adrián, podľa mňa v jeho klasicky znepokojivom, odvážnom a dosť kontroverznom snímku, ktorý si servítku nekladie a je úprimne realistický, až z neho ide mráz po chrbte, ROVNAKO ako aj z ukážkového výkonu Glenn, ktorá načisto zatienila slávneho DOUGLASA, že je z nej totálne MIMO !!! Kamarát, mal si si radšej poriadne rozmyslieť, čo ideš učiniť... , lebo ALEX FORREST nie je FORREST GUMP !!! Páčil sa mi taktiež aj STRIH Miša Kahna, ktorý si odskočil od Štefana ku Adriánovi, a pritom s nožničkami sa vie bravúrne obracať, fantasticky striháva, ako nikto iný. Tie prelínačky na Alex a jej otroka sú extraordinárne. Osudovú príťažlivosť som chcel už veľmi dlho vidieť, a to nie kvôli Michalovi, ale najmä pre strhujúcu Glenn Close, ktorá podáva brilantný, diamantový herecký výkon, aký nikdy neumiera !!! ()

eraserhead666

Tak nějak prostě suché. Jako by se film celou dobu držel zbytečně při zemi a něco mu chybělo. Hrozně čitelná zápletka i jednotlivé scény, celé je to takové nepřekvapivé. Prostě to nefunguje. ()

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června