Barva ráje

Írán, 1999, 90 min

Majid Majidi

Majid Majidi

Mohammad Davudi

Tak dobře udělaný film s takovým námětem bych z této oblasti světa opravdu nečekal. Kamera vedená téměř uměleckým okem, optimismus zrakově postiženého chlapce dýchá ze snímku plnými doušky a vztah babičky i otce k dítěti je ztvárněn mistrovsky. To jsou prvky, které přisuzují tomuto snímku podle mého mínění vlastnosti Oscarového filmu. Škoda, přeškoda, že nebyl nominován. Režisér Majid Majidi má cit a před sebou, doufám, ještě hodně zajímavých filmů a jistě mnoho zasloužených uznání.(18.6.2007)

Iránská filmografie je koukám docela pojem. Barva ráje je totiž pořádně silná. Chvíli dokonce trvá ji pořádně pobrat. Pokud se k ní odhodláte, odměnou vám bude čistý film, kterých se v dnešní rychlé době už moc netočí. Vzhledem k ostatním iránským filmům, kterých jsem schodou okolností za poslední roky pár viděl, by se asi dalo i říct, díky za ně.(13.10.2014)

Zvláštní svou kamerou, pěkné svým horským prostředím, exotické samotným Íránem. Jenže den po zhlédnutí, je to pro mě velmi snadno zapomenutelné. Příběh o slepém chlapci je pěkný, i ten příběh je pěkně seskládaný, jenže mi to nakonec stejně přiliš všechno jen účelně dělané na efekt, ne přirozeně, ale využit daných postav, čistě účelová naha na diváctvo a to se mi nelíbilo, ne v této formě filmu. Fajn byly hochovy sestry, které se prakicky pořád usmívaly, což bylo tak trochu pohádkově nerálné, protože byly neustále šťatsné. Bezva byla babička, která byla sama taky takovou pohádkovou babičkou. Postarší fotřík, který má své sny a cíle a nezapadá mu do nich jeho slepý synek byl na pováženou. I jeho pozdní reakce na mostku. Nejlepší na celém filmu pro mě bylo, ale ozvučení, zvukové efekty. Které jsou zde zvýrazněny, už protože je slepý chlapec intenzivněji vnímá.(15.9.2017)

Mé druhé setkání nejen s Íránským filmem, ale také s režisérem Majidem Majidi. Jeho film, který jsem viděla už dříve, Božské děti, mě velmi zaujal, a proto jsem se sehnala i Barvu ráje. Tento film bohužel má očekávání nesplnil, ale to jistě proto, že byla příliš vysoká. Přese všechno je to krásný, kvalitní, zajímavý a nanejvýše poutavý film, v němž jsou citlivě vykresleny osudy slepého chlapce, který to v životě rozhodně nemá jednoduché. Snad u každého člověka vyvolá nějakou citovou odezvu, protože nejde se na něj dívat s odměřeným přístupem a chladným srdcem.(11.12.2009)

Je to lepší než Božské děti, stejně jako tam i tady jsou mladí herci bezprostřední a vynikající. Jinak je to místama pěkná kýčovina. Hodně se tam běhá a hodně se tam běhá po rozkvetlejch loukách, všeobecně se to odehrává v nádhernejch scenériích, jo a moc se tam nemluví, no prostě film pro tebe Janí. Scéna u kurníku je pak ukázkou ryzího filmařského sentimentu brrr.(21.6.2011)

• - Režisér Majid Majidi si obvykle vyberá do svojich filmov nehercov, tentoraz si do role Mohammada vybral slepého chlapca, aby jeho vystúpenie bolo čo najautentickejšie. (Karush)