Mučitelovo odpoledne (neoficiální název)

• Rumunsko

Calin Ghibu

Scénografie:

Calin Papura

• Houdini

Zlatý Lev - výběr(20.1.2006)

Odpoledne s katem. Mučení nikdy nebyl samostatnou funkcí, tuhle činnost vykonával dosud vždycky kat. Skvělý Gheorghe Dinica (ve filmu Frant Tandara) hraje výkonného člena Departamentul Securității Statului (STB), který přišel o práci, kterou měl rád, ve které byl úspěšný (alespoň tak to vidí), a o které by si rád si rád s někým popovídal. Jeho zpověď však není žádoucí, a v podstatě o ní ani nikdo nemá zájem. Podobně jako jinde (u nás?) zaměstnanci (ne představitelé!) někdejší represivní mašinerie úspěšně infiltrovali do nových politických a hospodářských poměrů a jejich krédem nutně je: co bylo před tím, ať vezme potopa (stejně jako to, co bude po nás!). Pintilie nikdy nevypráví své příběhy přímočaře, je tu otec (snad jeho psychika), slepá manželka (snad jedna z jeho obětí), a především syn (snad jeho svědomí), kteří zpovědní interview současně zaplétají a rozplétají. I když Pintiie už nenatočil tak silný film jako je Rekonstrukce, výsledky jeho padesátileté režijní práce ho řadí mezi ty, kdo ve filmové tvorbě nikdy nezaváhali, a nikdy nešli na trh s ošuntělým, nebo naopak nafintěným zbožím.(19.10.2014)