Letní strom

• Československo

Letný strom

USA, 1971, 88 min

Anthony Newley

Edward Hume, Ron Cowen (divadelní hra)

David Shire

Kirk Douglas

Maury Winetrobe

Film zaujme účastí mladinkého debutujícího Michaela Douglase a scénami milého milostného sbližování. Jerryho osobní tápání má ale v jedné věci jasno - za každou cenu se vyhnout vojenské službě ve Vietnamu - odtud ten tak zvaný protiválečný apel. Nic proti pacifismu, ale docela by mě zajímala reakce jeho otce Kirka ze Stezek slávy... (prostoduchý příměr, ale ať).(10.3.2011)

Oba zde uvedený obsahy jsou poněkud mimo, takže jsem od filmu čekal něco trochu jinýho. On se ten film totiž dotýká války ve Vietnamu dost okrajově. Občas se tam o Vietnamu někdo zmíní, ale spíš je to takovej příběh o tom, jak Michael Douglas prožívá takový starosti všedního života - nějakej vztah, nepřijetí na školu, první zaměstnání, návštěvy u rodičů, atd... Ta hrozba odvedení přijde až ke konci filmu. Do tý doby je to bohužel celkem nuda. Pak se dá mluvit konečně o nějakym dramatu. A ta úplně poslední scéna se vryje do paměti. Jinak tomu fotrovi bych na místě Michaela Douglase asi rozkopal hlavu o obrubník.(25.6.2014)

• slunicko2

Unylý protiválečný film z období vietnamské války. 1) Michael Douglas na mě působí asexuálně, a jak vidím v tomto snímku, byl takový i zamlada. Stejný pocit mám i z filmu. Vše je takové... bakelitové - Jerryho pocity a motivace, jeho láska k Vanettě, chování malého Marvise, postoje rodičů i dějově naprosto nesourodá závěrečná pointa, tam jsem si vyloženě připadal jako v pimprdlovém divadle. 2) Celkový dojem umocnil autor obsahu Yoss, kterému zřejmě nestačilo ani 88 minut k pochopení, o čem film je, a tak udělal z černého bílé, z odpírače vojenské služby jejího přívržence, čímž můj pocit neskutečna ještě umocnil.(28.11.2010)

Velmi silný příběh, který ani po letech nemohu dostat z hlavy. Jen bych trochu poopravila zdejší obsah. Není pravda, že se Jerry rozhodl odejít bojovat do Vietnamu. Naopak, aby nemusel narukovat, snaží se dostat se do Kanady a získat kanadské občanství. Tím se ale staví do opozice proti svým rodičům, pro které jako pro bývalé přistěhovalce znamená americké občanství víc než život vlastního syna.(14.8.2010)

Láska bolí, vojna bolí, nechápať rodičov a byť nimi nepochopený bolí. Čo najviac? Je to (z)merateľné? Krásny film v tradícii toho najlepšieho zo 70.rokov, Vietnam, hippies & Michael Douglas vo svojej najcivilnejšej úlohe. Žiadna arogantne spadnutá čeľusť ako ho poznám, ale úplne iné vyjadrovacie prostriedky. Škoda zbytočnej odbočky s malým černoškom, škoda doslovnosti v záverečnej scéne. Menej vie byť viacej.(26.10.2010)

• Michael Douglas