Smrtonosný mrak

• Japonsko Daigo Fukurjúmaru (více)

Japonský umělecký širokoúhlý film vypráví o skutečné události, která měla pro 23 japonských rybářů, plujících na lodi „Šťastný drak“ v lednu roku 1954 na obvyklou cestu za rybami do jižního Tichomoří, strašné následky. 1. března byla na Bikini v Marshallových ostrovech provedena zkouška s vodíkovou bombou. 135 km od výbuchu na 11°53' severní šířky a 166°58' východní délky dopadl na lod' za půldruhé hodiny po záblesku, který udivil rybáře, protože slunce přece nevychází na západě, radioaktivní popel. Rybáři se báli telegrafovat; měli strach, aby se nedostali do podezření ze špionáže. S popálenou kůži a malátní se vrátili do přístavu. Podezření, že byli zasaženi radioaktivním zářením, potvrdili odborníci. O tragédii 23 rybářů zasažených vražedným popelem z Bikini se dozvěděla světová veřejnost. Při pohřbu čtyřicetiletého telegrafisty Kubojamy, který podlehl nemoci z ozáření, si tisíce manifestantů slíbilo, že nedopustí, aby se podobná tragédie opakovala. (Filmový přehled)

Artran

Agitka. Ale dost slušně natočená. Na chvíli mě napadlo, že by z Šindóa byl skvělý režisér socialistických týdeníků. Je ale fakt, že by ho na to zase byla škoda. Nejsilnější scénou vedle výbuchu vodíkové bomby na atolu Bikini, se kterým rybáři nešťastnou náhodou přijdou do kontaktu, byl pro mě neorealisticky pojatý výlov ryb, který mi připomněl podobně "kruté" pasáže z Rosselliniho Stromboli. Následné nešťastné události jsou již jen deiktickým gestem, které má poukázat na nesmyslnost jaderného zbrojení a pokrytectví Američanů. ()