Víťaz

Dramatický príbeh o hľadaní zmyslu života a životných hodnôt. V boxerskom ringu proti sebe stoja po rokoch dvaja dávni priatelia i športoví súperi, aby vybojovali napriek únave a veku zápas za osobnú pravdu. Na jednej strane stojí Vinco Moravec, ekonomický námestník veľkého podniku s usporiadaným rodinným životom, na druhej strane Vlado Valhar, opravár pneumatík bez pevného rodinného zázemia, s mladou milenkou a napätým vzťahom k dospelej dcére. No s pocitom večného hľadania slobody. Sugestívny film z roku 1978 VÍŤAZ z tvorivej dielne významných osobností slovenskej kinematografie scenáristu Tibora Vichtu a režiséra Dušana Trančíka v cykle Stretnutí so slovenskou a českou hranou tvorbou reprezentuje to najlepšie, čo v slovenskej kinematografii za posledné desaťročia vzniklo. (oficiální text distributora)

Radko

Odnikiaľ nikam. Šedivé ako betónové sídlisko. Bývalý majster boxu dnes živorí v autodielni. No má dcéru aj mladú milenku. Dcéra je jemne problémová, exmanželka sa zase zaujíma o jeho vzťahy. Ešte tu je akýsi nevybavený účet z čias aktívneho zápolenia. Treba ho napraviť, lebo inak. Inak čo? Neviem. Zmení sa niečo? Tápem a tak mi je pri záverečnom súboji srdečne jedno, kto zvíťazí. Súhlasím síce dezorzom, že je to dokumentárne autentické, lenže tvorcovia veľmi nevedeli čo s tým. ()

gogo76

Málo známy slovenský film o starších boxeroch, ktorí si to chcú opäť rozdať. Film vyniká atmosférov 70-tych rokov a takmer až dokumentárnym prístupom. Hraje v ňom mnoho nehercov a je to bohužiaľ poznať. Poniektoré nepresvedčivé výkony film zbytočne sťahujú do priemeru. Druhý vážny problém vidím v tom, že hlavnej postave Valharovi je venovaný priveľký priestor. Jeho spoločensky lepšie postavený protivník to v závere nemôže dohnať. Z tohto filmu slovenský Rocky nebude, ale myslím, že to ani nebolo cieľom režiséra. Je to až príliš realisticky podané. Film priemer, ale záverečná scéna v ringu má v sebe kus adrenalínu a skutočného boxu bez pozlátka. 60%. ()

Rudovous

Timhle filmem muze mozna kazdy druhy pohrdat, ale to me neodradi abych si ho pro jeho vlastne vsedni autenticitu neoblibil. Dokonce i sceny ve kterych o nic nejde a za normalnich okolnosti by byly pro svou obycejnost celkem nudne jsou naplneny neuveritelnym nabojem. Konec sedmdesatych let, jeho duch jako by se z platna na divaka teskne sapal... . ()

Jordan

možno tých 5 hviezdičiek je mierne prehnaných z hľadiska objektívneho, z hľadiska subjektívneho si za nimi pevne stojím, tento film sa mi páčil hádam ešte viac, ako Iná láska z osemdesiatych rokov, vynikajúco vybudovaný scenár, dokumentárne riešenie kamery, skvelí neherci a tak ma to očarilo, že som ochotný prehliadnuť tých zopár chybičiek krásy. ach, to boli časy . . . ()

Anderton

Občas mám problémy s filmami o outsideroch, respektíve nerozhodných ľuďoch, pretože postrádajú ciele a tak kedykoľvek stopnem film, tak mám pocit, že sa postava a s ňou ani dej nikam neposunul. Takéto filmy treba vedieť točiť a nie je to jednoduché, aby zaujali diváka. Víťaz tápe, nie je zábavným filmom, ale má svoje kvality a pôsobí na slovenskej scéne pomerne neotrepane. Lenže záverečný súboj s troma štyrmi nedobrovoľnými divákmi nemôže byť tak zaujímavý, ako keď skutočne o niečo ide a zápas by sa odohrával v športovke s publikom. Vlado si možno niečo dokázal, napríklad že je chlap, ale v podstate sa na konci oproti jeho začiatku nič podstatné nezmenilo. Ak mi samozrejme niečo neušlo. ()

Flego

Námet je v poriadku, spracovanie mi pripadá komplikované a neatraktívne. Výkony nehercov sú dobré a zobrazený realizmus na vysokej úrovni. ()

jhrasko

Prečo majú mnohé slovenské filmy konca sedemdesiatych rokov jedno spoločné - až bezbreho angažované a uvedomelé dialógy a bonmottá, ktoré si proste nemožem nezapisovať ??? Zopár z nich : "Všetci starneme, aj víťazi, aj outsideri, a najrýcheljšie tí, čo blbo žijú." ALEBO "Nech sedí doma, kúpte mu andulky alebo zajace." ALEBO "Zakaždým som povedala, že treba opraviť dušu. A Ty okrem seba nikoho nevidíš..." Inými slovami: Filmársky koncert pre pozostalých ( RING o ding ). ()

ScarPoul

Nie že by to nemalo dobrú myšlienku, alebo že by sa to nesnažilo o silnejší drajv. To filmu celkom ide. To čo mi neuveriteľne vadilo sú postavy. Celá životná etapa jedného človeka za svojim šťastím, ktoré bolo kdesi v minulosti, tu nie je podfarbené žiadnou silnou scénou. žiadnou vecou, ktorá by umocnila zúfalstvo muža, alebo jeho túžbu. Dušan Trančík si síce pohráva so subjektívnou a objektívnou kamerou a v scénach, ktoré pôsobia obyčajne, ukazuje absurdnosť celého snaženia, ale ako prezencia nejakého osudu , je to aspoň pre súčasného diváka veľmi nefunkčné. čo zamrzí. Drámy s boxérskeho prostredia mám totiž veľmi rád. ()

corona

Trančíkovým filmom som nikdy nerozumela a ani asi neporozumiem. Za jeho najlepšie dielo považujem Koncert pre pozostalých. Film ma zaujal najmä civilnými výkonmi nehercov, ktorí zahrali oveľa lepšie než slovenskí, mladí, súčasní vyštudovaní herci. ()

dezorz

Dokumentarna autenticita nielen vo forme, ale v celom preciteni. To je to, co dnesnemu vizulane hracickovemu filmu nejde a pritom staci malo. Kameru bez stativu, par nehercov a vediet co s tym. ()

sator

Dobrá kamera, autenticita a syrovost prostředí... Jaroslav Tomsa v roli Vladimíra Valhara použil v jednom záběru svoje autentické tričko v nápisem ATK (Armádní tělovýchovný klub) V 50-letech za ně hrál hrál hokej ... ()

dzira

Rocky u konce s dechem... I za Husáka se natáčeli sem tam zajímavé filmy, které nechtěli jen pobavit, ale taky trochu tnout do živého.... ()

kebom odpad!

Hrozný film. Neskutočne zlá artikulácia hercov, ktorú chcel režisér vyvážiť predabovaním niektorých "nehercov" - napr. Dančiakom. Dej žiadny, dialógy zúfalé. Snaha o zatraktívnenie podivnými a zbytočnými "posteľovými" scénami a ženskými prsiami. Strata času. Absolventi by to natočili lepšie. Jedna hviezdička za nápad a niekoľko málo svetlých chvíľ. ()

javlapippi

"A neškrabat staré chrasty, šak to poznáš!" Dvaja pánkovia v strednom veku, bývalí boxeri, si idú po rokoch zopakovať spoločný mač. Jeden je dobre zavedený a živený súdruh námestník, žijúci spokojný rodinný život a udržiavajúci sa vo forme kondičnými kolečkami okolo hydinárne. Druhý, ktorému je venovaná väčšina filmu je rozvedený manuálny pracant z pneuservisu, žijúci relatívne bohémsky život s mladou frajerkou vo veku svojej dcéry. Vo filme je hodne nostalgického spomínania na niekdajšie úspechy, veľa nehercov (miestami predabovaných), záberov na šedivú socialistickú realitu, tréningy, pracoviská, vlakové stanice, bufety a dokonca autentické dobové krčmové blues. Dosť často to vďaka veľmi civilným dialógom vyzerá ako dokumentárne zábery v štýle novej vlny, čo ja osobne mám rád. A nemôžem si pomôcť, ale miestami mi to námetom a realizáciou pripomínalo o 30 rokov mladší Aronofského spektákel Wrestler. Veľmi dobré. ()