Víťaz

Ivan Kot

Kostýmy:

Milan Čorba
  • Radko

Odnikiaľ nikam. Šedivé ako betónové sídlisko. Bývalý majster boxu dnes živorí v autodielni. No má dcéru aj mladú milenku. Dcéra je jemne problémová, exmanželka sa zase zaujíma o jeho vzťahy. Ešte tu je akýsi nevybavený účet z čias aktívneho zápolenia. Treba ho napraviť, lebo inak. Inak čo? Neviem. Zmení sa niečo? Tápem a tak mi je pri záverečnom súboji srdečne jedno, kto zvíťazí. Súhlasím síce dezorzom, že je to dokumentárne autentické, lenže tvorcovia veľmi nevedeli čo s tým.(7.3.2013)

• ScarPoul

Nie že by to nemalo dobrú myšlienku, alebo že by sa to nesnažilo o silnejší drajv. To filmu celkom ide. To čo mi neuveriteľne vadilo sú postavy. Celá životná etapa jedného človeka za svojim šťastím, ktoré bolo kdesi v minulosti, tu nie je podfarbené žiadnou silnou scénou. žiadnou vecou, ktorá by umocnila zúfalstvo muža, alebo jeho túžbu. Dušan Trančík si síce pohráva so subjektívnou a objektívnou kamerou a v scénach, ktoré pôsobia obyčajne, ukazuje absurdnosť celého snaženia, ale ako prezencia nejakého osudu , je to aspoň pre súčasného diváka veľmi nefunkčné. čo zamrzí. Drámy s boxérskeho prostredia mám totiž veľmi rád.(23.10.2012)

možno tých 5 hviezdičiek je mierne prehnaných z hľadiska objektívneho, z hľadiska subjektívneho si za nimi pevne stojím, tento film sa mi páčil hádam ešte viac, ako Iná láska z osemdesiatych rokov, vynikajúco vybudovaný scenár, dokumentárne riešenie kamery, skvelí neherci a tak ma to očarilo, že som ochotný prehliadnuť tých zopár chybičiek krásy. ach, to boli časy . . .(7.11.2007)

Málo známy slovenský film o starších boxeroch, ktorí si to chcú opäť rozdať. Film vyniká atmosférov 70-tych rokov a takmer až dokumentárnym prístupom. Hraje v ňom mnoho nehercov a je to bohužiaľ poznať. Poniektoré nepresvedčivé výkony film zbytočne sťahujú do priemeru. Druhý vážny problém vidím v tom, že hlavnej postave Valharovi je venovaný priveľký priestor. Jeho spoločensky lepšie postavený protivník to v závere nemôže dohnať. Z tohto filmu slovenský Rocky nebude, ale myslím, že to ani nebolo cieľom režiséra. Je to až príliš realisticky podané. Film priemer, ale záverečná scéna v ringu má v sebe kus adrenalínu a skutočného boxu bez pozlátka. 60%.(9.6.2013)

Timhle filmem muze mozna kazdy druhy pohrdat, ale to me neodradi abych si ho pro jeho vlastne vsedni autenticitu neoblibil. Dokonce i sceny ve kterych o nic nejde a za normalnich okolnosti by byly pro svou obycejnost celkem nudne jsou naplneny neuveritelnym nabojem. Konec sedmdesatych let, jeho duch jako by se z platna na divaka teskne sapal... .(20.12.2009)

• - Pracovný názov filmu bol Blízky človek. (Raccoon.city)

• - Jaroslav Tomsa  v roli Vladimíra Valhara použil v jednom záběru svoje autentické tričko s nápisem ATK (Armádní tělovýchovný klub Praha) V 50. letech za ně hrál hokej. (sator)

• - Snímka sa točila v Bratislave a v obci Zbehy. (dyfur)