Yu shen dui hua

všechny plakáty
Krátkometrážní
Tchaj-wan, 2001, 31 min

ScarPoul

Nemá to ucelený príbeh, má to digitálnu kameru a skôr ako na naratívny film sa to prikláňa k experimentu s dokumentárnym - ale účelovým spôsobom zobrazenia. Konverzácia s Bohom je tu zobrazená skrze obraz, sebatrýznenie, vieru, smrť - znova umne využitá voda ako element deštrukcie a prázdnych, osamelých podchodov. Ak by toto prišlo na začiatku Tsaiovej tvorby, bolo by to o hviezdu vyššie. Takto, po zhliadnutý jeho majsterštykov, je toto pre mňa krok späť. Možno ale fakt nemal peniaze a potreboval niečo natočiť. Každý obraz má svoj význam aj hodnotu. Takže sa v žiadnom prípade nejedná o sklamanie, alebo stratu času. Len si to možno nájde cestu k divákovi ťažšie, než jeho predchádzajúce filmy, ktoré sú - priznajme si - tiež celkom tvrdý oriešok. ()

honajz2

Hodně zvláštní a na Tsaie hodně netypické (snad bych i řekl, že moc "akční"). Je to taková koláž obrazů, které mi do sebe sice nějak zapadly, ale těžko říct, jestli to je přesně to, co chtěl Tsai říct a nebo jestli vůbec chtěl něco říct. Ten začátek vypadal jako odkaz na Ježíše (a vykoupení lidstva z hříchů), následný obraz jakési tanečnice/striptérky nejspíš naznačoval hřích, následující úmorně dlouhá prezentace mrtvých (nebo ojediněle umírajících) ryb je nejspíš obrazem krutého konce hříšného lidstva, pak následuje scéna na s nějakými zapáleními tyčemi modlící se stařenu, což asi má být obraz toho, že se máme modlit (tady je nejspíš ta konverzace s Bohem), mezitím vším zde jsou obrazy opuštěných, tmavých podchodů, akorát na konci je podchod rozsvícený a úplně poslední záběr zabírá oblohu, nejspíš obraz naděje. Jestli jsem to pochopil dobře fakt nevím. Na Tsaie to je ale hodně netypické a dost často to vypadá jak nějaký amatérský film. Silné 3* ()