O labuti (TV film)

Předloha:

Božena Němcová (kniha)

Jaromil Jireš

Vadim Petrov

Po všech stránkách tak umělecká pohádka, ža je pro většinu možná nekoukatelná. Stopy děje hledáme pod nánosem jinotajů, symbolů, filosofických otázek a lyriky. Kostýmy i výprava (v mezích studia) nádherné. Slova plynou, a přestože většinu z nich ledva stačíme pochytit, cítíme se povzneseni. Snad jen ty triky... ale tak se to prostě v 80. letech dělalo. Herecké obsazení fantastické. Jednou za čas prostě není špatné dát si trochu mytologie...(29.3.2015)

Poetická pohádka Boženy Němcové se dočkala velmi neobvyklého zpracování kombinujícího takřka divadelní pojetí s velmi jednoduchými, přesto však místy dost účinnými triky. Tedy alespoň pokud je divák ochoten na chvíli odložit rozmazlenost soudobými technologiemi a zapojí fantazii, což je v dnešní době skoro nežádoucí.(17.6.2018)

Předurčenost věštbou a to dvojí, fatalismus nebo pohádkový motiv? Krásná ukázka toho, že herectví a vykreslení postav se dá předvést i na malé ploše bez velké výpravy. Co to zabíjí, jsou ty, do divadelního pojetí opravdu nevkusně narvané, triky a efekty. Problém mám trochu i s princeznou, která si hraje s míčkem a při tom se osudově zamiluje, to už vůbec neřeším, že do zvířete. Tohle mohlo být řešeno lépe. Jak ta láska tak ten míč. Ostatně zlatých míčů jsou pohádky plné, královské děti na ně mají nějakou fixaci, asi že zlatý míč se dobře odráží a hrát si s ním jde s nenucenou lehkostí, zejména se ztrácí na obloze a ve vodě. Nevím nevím, zda děti ocení verše, motiv z Hippolyta, odkaz na boha dvou tváří Januse nebo třeba sofistikované uštěpačné žertování komořího kolem výstavby věže. Ale pro ty tu je zase hezká princezna, neméně hezký princ, charismatický kníže, krásně zlá královna a přesně ta správná dávka tajemna, která dělá pohádky nezapomenutelnými.(1.4.2013)

je to krasny, teda jako pohadka pomerne narocny, ale vubec mi to jako malymu nevadilo - osobne si teda myslim, ze celkove se detska psyche dost podcenuje - a to si vemte, ze dnesni deti by mely byt vyspelejsi, nez jsme byli v 80-kach my. Jinak - Bartoska vs Dlouhy vs Maciuchova - sakra, kdo by mel chtit vic ?(25.11.2014)

Výrazné dílo. Pí Maciuchová zde dospěla ke skvělému stylingu: štíhlá, dlouhé temné rovné vlasy. Škoda, že jako úplně mladá, v počátcích kariéry, byla obsazována spíš ve stylu boubelka krev a mlíko; bylo by skvělé, kdybychom měli zachován její výkon jako úplně mladé herečky ve stylu, k němuž dospěla až později.(28.1.2017)