O hruškách ušatkách a jablíčku parohátku (TV film)

Pohádka

Československo, 1979, 41 min

Výborná pohádka, za minimum nákladů, kterých by dnes mohlo vzniknout desítky. Každopádně každému je jasné, že je to dost směšná myšlenka, stejně směšná jako seriály, které dnes vznikají. Tohle v sobě stále mělo formu přirozeného hereckého a filmařského kumštu. Dnes je to záblesk zoufalosti doby a neúprosného trhu, vše co se natočí, se musí prodat, což je nejhorší věc, která se umění může stát. Mimochodem, jedna s nejlepších rolí Lenky Kořínkové.(24.6.2012)

"Já jsem z těch medikamentů takový načisto popletený, Výsosti." Já jsem tedy taky načisto popletená, že se koukám na klasickou studiovku mého dětství, kde Potměšil dělá "kšc" na nakreslenou kočku na papundeklových kulisách a docela se u toho bavím. I když ta Kořínková v těch šatech vypadá jak šlehačkovej dort...(28.2.2016)

V této pohádce sníte hrušku a narostou vám uši. Sníte jablko a narostou vám parohy. Parohy vám může nasadit taky vaše "stará". O tom ale tahle pohádka nevypráví. Osvědčený pohádkový příběh s osvědčenými herci. Klady: doba vzniku pohádky přála "papundeklovým" pohádkám, herecké obsazení, adekvátní herecké výkony, pohádková atmosféra vyprávění, řemeslně dobře natočeno. Zápory: slabší příběh, nesympatická princezna, málo silných momentů, rychle zapomenutelné. Mé hodnocení: 60%(15.2.2013)

Šveci Kubovi poctivé řemeslo nevoní, míří výš, chtěl by mít hodně peněz, nic nedá na Amálčina slova, ať radši poctivě maká od nevidím do nevidím... A proto je po zásluze potrestán. Zmoudřele pak odvrhne svoje sny a ještě se rád vrací k verpánku. Amálka mu tím pádem padá do náruče, neboť poctivý švec je lepší než nějaký zbohatlík. Ideově tedy na jedničku.(12.8.2012)

Veselá a radostná pohádka s příjemným hereckým obsazením ve studiových kreslených kulisách. Asi jedna z nejtypičtějších starších televizních pohádek na nedělní poobědovou siestu, u které si buď můžete vychutnat příjemnou pohádku nebo u ní s klidem usnout. Mladý chasník Kuba se stále nemůže rozhodnout pro veselku s Amálkou a chce ještě nějaký čas zkoušet štěstí ve světě. Potká dědečka s kouzelným jablíčkem, po jehož snězení narostou parohy, vytrestá princeznu za její marnivost, pobyde si nějaký čas v zámecké šatlavě, aby nakonec zjistil, že to pravé štěstí najde jen a jen u Amálky. Hudba: Otmar Mácha(30.6.2009)

• - Podle stejného scénáře vznikla v roce 1980 v režii Jana Bergera i rozhlasová pohádka „Jak Kuba parohatou princeznu léčil“. (Přemek)