Rozhodni obraze krásný (E08) (epizoda)

Pohádka

Československo, 1988, 20 min

Jednoduché ateliérové zpracování celé série Strom pohádek mi nevadí. Naopak se mi líbí, že tato série zpracovává opravdu klasické pohádky z legendárních knih V. Stanovského a J. Vladislava. Navíc příjemné herecké obsazení, hlavně Vladimír Dlouhý a M. Růžek. Skutečně příjemná krátká pohádka s pomocí vypravěče. Zajímavý komentář: saaaky.(27.6.2013)

• otík

V rámci série totální průměr, celkově mezi televizními studiovými pohádkami však podprůměr. Ani při velmi krátké stopáži se divák neubrání pocitu nudy a dějové prázdnoty. Ačkoli v hlavní roli se představí Vladimír Dlouhý a ve vedlejší pan Růžek, nelze zde mluvit o dobrém pohádkovém počinu. Mladý muž opouští po smrti maminky i tatínka rodnou hroudu a vyráží do světa. Přijde do království, kde mají od dvanácti let němou princeznu a zůstane tam v učení i zlatníka. Po roce už je tak dobrý, že si troufne na šperky pro princeznu. Zároveň se ji pokusí rozmluvit, což se mu jakýmsi "kouzelným" rozhovorem s obrazem pokusí. Sice to dvakrát nepoctivý komoří králi zatají, ale král se třetí večer schová za závěsem a hlas své dcery konečně po několika letech slyší. Mladík se stává manželem princezny a budoucím králem. Celý příběh je neskutečně frázovitý, dějově skokový a místy zcela nesmyslný. Vůbec nevíme nic o nepoctivém rádci, jeho potrestání nebo jeho roli na dvoře, král v podání Jana Kačera je hrozný král a Pleštilová v roli princezny má neskutečné háro. Jedinou normální postavou tak zůstává vypravěč Veškrnová.(15.4.2017)

Stejně jako nepřeberné množství pohádek, které se během vánočních svátků objevují, není ani tato ze Stromu pohádek nijakým překvapením. Vladimír Dlouhý, Jan Kačer (avšak dosti nepřesvědčivý, musím říct) a Dagmar Veškrnová jsou ale dostatečným lákadlem, že to člověk u té snídaně i docela potěší. Ale jak jsem řekl, tak je - nic úžasného. 50%(2.1.2011)

• Tommassi3

"Tak mladý a už takový umělec ??" Jo, Vláďa Dlouhý, budiž mu země lehká, dával své nesporné herecké mistrovství najevo už v dobách, kdy teprve skákal přes kaluže, a i zde v téhle strompohádkové nedomrdlůstce od tradičně na prsa i režijně slabé Jiřinky s pomlčkou platí za jeden z mála kladů a motivací ji vůbec sledovat..(23.4.2016)

Příjemná krátkometrážní pohádka o tom, jak zlatnický tovaryš ke štěstí a lásce přišel. S laskavým vyprávěním paní Dagmar Veškrnové.(10.5.2017)