Strom pohádek (TV seriál)

Pohádka

Československo, 1987–1989, 4 h 32 min (Minutáž: 20–38 min)

Předloha:

Božena Němcová (kniha), František Hrubín (kniha), Pavol Dobšinský (kniha), Hans Christian Andersen (kniha), Jacob Grimm (kniha), Wilhelm Grimm (kniha)

Věra Galatíková, Jan Kačer, Petr Nárožný, Dagmar Havlová, Ondřej Havelka, Filip Renč, Martin Růžek, Dagmar Patrasová, Josef Somr, Jana Preissová, Květa Fialová, Jiřina Bohdalová, Pavel Trávníček, Jana Paulová, Šárka Joklová, Kateřina Kaira Hrachovcová, Miroslava Pleštilová, Vladimír Dlouhý, Jan Potměšil, Eva Horká, Miroslav Vladyka, Simona Stašová, Vladimír Kratina, Antonín Navrátil, Růžena Merunková, Petr Pelzer, Petr Svoboda, Zdeněk Podhůrský, Luba Skořepová, Jaroslav Kepka, Vilma Cibulková, Štěpánka Haničincová, Jiří Sovák, Ilona Svobodová, Libuše Havelková, Magdalena Reifová, Jiří Bruder, Ota Jirák, Jindra Bartošová, Alena Kreuzmannová, Jiří Štěpnička, Jiří Langmajer, Zlata Adamovská, Josef Větrovec, Miroslav Masopust, Robert Vrchota, Rudolf Vodrážka, Daniela Kolářová, Zdena Hadrbolcová, Luděk Kopřiva, Dana Hlaváčová, Bára Fišerová, Kryštof Ungrád, Roman Hájek, Vlastimil Bedrna, Ivan Helcl, Rostislav Kuba, Oldřich Vízner, Svatopluk Beneš, Eva Hrušková, Jindřich Hinke, Tereza Pergnerová, Michal Suchánek, Denisa Kubová, Kateřina Urbancová, Dagmar Patrasová (vyp.)

Komentáře uživatele Jezinka.Jezinka k tomuto TV seriálu

• O bílé laňce (E01) (epizoda) (1987)

Zajímalo by mě, jestli se lovcova touha po bílé laňce změnila v povzdech nad tím, že si kdy tu kozu bral.(4.1.2016)

• Divoké labutě (E04) (epizoda) (1988)

Jedna z klasických pohádek o odvaze, odříkání a sourozenecké lásce. Eva Horká se mi jako malé v roli princezen líbila, dneska mi připadá poněkud tupá ve výrazu. Pohled na Antonína Navrátila, jak si zobákem pročesává peří na zadku také pobaví spíš dospělého. Je to kulisové, zjednodušené, dobrodružství se z toho vytrácí, ale tou zjednodušenou podobou a stopáží pro děti předškolního věku nejspíš přijatelnější, než sedmero krkavců.(30.4.2016)

Chudák ta koza, co si budeme nalhávat, Zlatu by neuvezla. Královský zámek je omezený na tři schody, trůn, křeslo, jednoho přikyvovače (král byl skromný chlapec) a postel. Vsadím boty, že ta byla ve stejné místnosti jako trůn, jen z jiného úhlu pohledu. Princip královského soudu, kdy se král v úloze soudce rozhoduje podle toho, kdo lépe odpoví na hádanku, je hodně postavený na hlavu. V téhle kulisové verzi to z toho trčí víc, než v té s Dádou. Jen si říkám, že chudý chalupník, co měl kozu, na tom zas tak špatně nebyl.(24.5.2014)

Kdo nezná kosu, kohouta a kocoura, je nepochybně hlupák. Do absurdna hnáno, třeba bylo v téhle pohádkové zemi hloupé království někde, kde běžně znali klokana, ptakopyska a bumerang. Každopádně, závěr je, že pokud máte dostatečně velkou sumu, můžete být klidně i mizerný hospodář a chronicky nezaměstnaný, stejně můžete žít z toho, co máte pod polštářem a nemusíte pracovat. Krásné, že nás pohádky naplňují takovým optimismem. Po hvězdě za ta živá zvířata a sympaticky důvěřivého krále, tohle zpracování mě nijak nenadchlo.(16.6.2014)

• Dobro a zlo (E09) (epizoda) (1989)

Herecký výkon Kateřiny Hrachovcové je horší, než lze vidět na školních besídkách, kde nedostatek talentu i hereckých zkušeností protagonistů kompenzuje jejich roztomilost. Královna, sudičky Dobro i Zlo i v krátkém štěku král, se snaží nadlidsky, ale kloudně nemají co hrát. Nejlépe tak z toho vychází vypravěčka a tak se nabízí otázka, proč to sakra není dobrá rozhlasová hra ale mizerný film?(12.11.2017)