Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Severočeské městečko Chudoplesy v polovině 19. století: jediným místním průmyslem je domácká výroba rákosového zboží. Chudí rákosáci organizují vzpouru proti vykořisťovatelským faktorům. Další ilustrativní doplněk výuky dějin dělnického hnutí. (oficiální text distributora)

Recenze (13)

troufalka 

všechny recenze uživatele

Plejáda skvělých herců, jen pro samé budovatelské nadšení zapomněl scénarista na příběh. Soudruzi se mohli radovat ze zdařilé agitky, divák ostrouhal. ()

roswelll 

všechny recenze uživatele

Klasické sociální drama o vykořisťování chudých bohatými a jejich arogantní chování vůči nim. Ale pět let po válce se ani nic jiného točilo nemohlo a všechny ty krásné, lidské komedie, teprve měly přijít. ()

Mylouch 

všechny recenze uživatele

Podpora alternativní ekonomiky občany v sociálním filmu z doby tuhé diktatury ? Paradoxy, paradoxy, dneska už ale víme, co se smí. Herecká kvalita drží schematický scénář i provedení pohromadě. Úterské náměstí dávno před Zdivočelou zemí. ()

lubospoti 

všechny recenze uživatele

To, co v začátku vypadá jako sociální drama, se velmi záhy zvrhne v dělnickou agitku jako vyšitou. Scénář i postavy jsou schématické až to do očí bije. ()

Atia 

všechny recenze uživatele

Nenadchne, ani neurazí, další z Kubáskových "sociálních" filmů.. Taková socialistická selanka z počátků dělnického hnutí. Režie zcela nenápaditá, blíží se k pokusu o sorelácké pojetí, sovětská inspirace nepopiratelná. Stačí vidět jen jednou. ()

Godhaj 

všechny recenze uživatele

,,Rákosáci si tady chtějí zřídit konzum.“ Tak jsem zhlédl asi nejlepší Kubáskův film točený za socialismu. Ani zde se ovšem nevyhnul schmetizaci lidí, kdy dav je jako jedno tělo a mysl. Jednání lidí je trochu toporné, hlavně u ,,záporáků“. Potěšilo mě městečko Úterý, ve kterém se film natáčel, má nádherné náměstí a staré domy, prostě opravdu filmová lokace. Také samotné pletení z rákosu bylo velmi poučné až dokumentární, na to bych se vydržel dívat klidně polovinu stopáže. Zbytek totiž tvoří černobílý boj chudiny utlačované prohnilými obchodníky. Na druhou stranu je nutné uznat, že k tomu docházelo, a že dělnické hnutí nevzešlo jen tak z ničeho, ale tahle pojaté je to hrozně tendenční. ()

GIK

všechny recenze uživatele

Pěkný výkon Plachty, který je zde evidentně v dobré formě. Vztahy na vesnici jsou na bodu mrazu. Kdyby to takhle bylo doopravdy, tak dělníci vyhnali pány již v roce 1870. Ale vybudovat socialismus o 80 let dříve se podaří pouze v Chudoplesích. Symbolika: Kreuzmann – do očí bijící skrytá ruka. Hanus – tři šestky při vystupování z kočáru. Zápletka o rákosových zvonech je pěkný nesmysl. Dobrý výkon Hanuse jako doktora. Množství půvabných hereček (Kolofíková, Kaucká, Dítětová, Kreuzmannová) 50 % ()

Pitryx 

všechny recenze uživatele

Klasická úderka, nic moc, spíše nudnější než něco jiného. Herci odříkají role, a jdou na pivo. Nikdo se tu o nic nesnaží, a podle toho to i vypadá. Nevadí, na jednou kouknutí to stačí. ()

cyglos 

všechny recenze uživatele

Musím konstatovat, že na dobovku, která se neohání srpem a kladivem, je to zajímavé, a stojí za to film vidět. Osobně cením vložení práce s rákosem, které je dokumentem zaniklého řemesla. Také si myslím, že na dobu, kdy film vznikl je míra patosu na docela rozumné úrovni a agitka je sice ústředním motivem, nicméně se z filmu nědělá zle. Jsou šílenější díla. ()

Reklama

Reklama