Určitě povedená podívaná na jazzmanské rebely 60tých let, kteří, ač nemají v podstatě žádný vážný důvod, vezmou radikálně osud do svých rukou. Nechybí jim vytříbený humor, neuvážená rozhodnost a samozřejmě nepochopení okolí. Spousta mladých začínajících herců, kteří jsou dnes již klasikou. Dagmar Patrasová a Monika Hálová byly vážně kočky.(7.10.2012)

Zatleskal jsem... Jestli se filmy dají zhruba rozdělit na ty "o něčem" (hodnotné) a na ty "o ničem" (hodnoceny diváky převážně jako špatné), tak tenhle film byl prakticky "o ničem", ale přesto mě zaujal, mile potěšil. "Vás ta škola nezajímá už natolik, že ani nevyrušujete". Ano, Vladimír Dlouhý už ani nevyrušoval ve škole ani v praktickém životě, naprostý pohodář, bral všechno tak- jak to je, protože věřil tomu, že to tak má být.O nic se nesnažil, neusiloval taky o nic, co by ho jenom trošku přesahovalo...hrál si v dixilendu na banjo a snažil se dostat Dádu Patrasovou. Proto taky bez váhání přijal nabídku na "emigraci" od svých dvou kamarádů (Kaiser, Kraus) i když věděl, že neutíká od ničeho - pokud tady někdo nevidí jediný důvod v tom, že opustil (byl otcem vyhozen) rodinný pelíšek - a zrovna tak, že není důvod utíkat k NĚČEMU ve smyslu trvalé emigrace. "Ještě jsem neviděl moře"....tedy do Polska a potom se uvidí. Všechno bez přípravy, bez mapy, prakticky bez peněz...prodané kolo a stovka od Krause, který miloval svoje rodiče natolik, že nakonec cuknul. V Polsku chycen (opět naprostá pohoda s polskými pohraničníky, ochota, úsměvy....dokonce se předvedl, jak na to banjo válí), "deportován" domů, kde už ho s úsměvem přivítal kámoš Kaiser. "Tak kdy pojedete"...otázka od bubeníka Jeňýka Pacáka, který vůbec nic nezaregistroval. Film, kde se nemoralizuje jenom konstatuje, kde se nehodnotí, nezaujímají se žádná stanoviska, věci se ukazují takové jaké jsou a ne takové, jaké by jsme je chtěli za každou cenu mít, problémy se neřeší, nýbrž (po vzoru buddhistů) se nechávají "vytvrdnout"...všechno to jenom plyne a plyne a plyne.(30.11.2014)

Každý mladý student sní o cestovatelském dobrodružství, a nejinak je to i v tomto snímku odehrávající se v 60. letech minulého století. Tady studentíky napadla přímo emigrace. Chtěli to vzít přes Polsko k moři a dál na západ. Jeden by se až divil, jak to bylo jednoduché. Příběh je vyprávěn až s velkou jemností, občas přerušovaný lyrickými a groteskními scénami. Ty však vyznívají velice rušivě a brzdí rytmus vyprávění. Vlastně divákovi dávají najevo, že to nemají brát až tak vážně. Výchovný koncept vyznívá jasně. Emigrace jednoduše jen vypadá. Příjemná je společná scéna Dany Medřické se synem Václavem Vydrou. Neznám další film, kde by se setkali. A ono vůbec tu je zajímavá účast tehdejších mladých absolventů, dnes známých herců. Byť je film velmi naivní, myslím, že by nemusel být opomíjen. Dělali se různé lumpárny, tak proč ne emigrace.(6.7.2014)

• antragus

Za mě vpodstatě o ničem. Ve filmu je od začátku patrné, že ať to s tím útěkem bude jakkoli (tedy ať na něj dojde, nebo ne), s těmihle losery se o podařenou akcičku prostě jednat nemůže. Jediné plus tam vidím v hercích, které můžete vidět skutečně jako mlaďochy, námětově a dějově je to o ničem. Jo a jsem jediný, komu se zdá, že vecpat víceméně kladnou roli Krausovi je jako učit prase lítat? Teda bez urážky, mistře...;-)(18.7.2011)

No tohle je docela síla, emigrovat do Polska, tohle mě hlava prostě nebere. K tomu jednoho z nich táta ještě defakto pochválí, místo ,aby ho ohnul a seřezal. Kluk se ještě vytahuje že došli od hranic celých 17 km. Jako drama to rozhodně nebylo, spíš taková road movie, komedie, kde se ani moc nezasmějete. Ale hlavní protagonisté jsou celkem fajn a proto je to stravitelné.(21.10.2012)

• - První společné natáčení Dany Medřické se svým synem, hercem Václavem Vydrou nejml. (M.B)

• - Filmovanie prebiehalo v Prahe a Rokytnici nad Orlicí. (dyfur)