Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dva začínající automobiloví závodníci mají velký sen: chtějí uskutečnit cestu do nitra Afriky. Jenže jejich hodnotový systém je silně pokřivený, jeden z nich je ochotný kvůli tomu i krást. Navíc zaviní autonehodu, od níž se pokusí utéct, a skončí ve vězení. Vznikla křečovitě nabádavá moralita, která dnes stěží osloví. (oficiální text distributora)

Recenze (18)

dobytek 

všechny recenze uživatele

Kaiser ve vážný roli mi moc neseděl. Navíc jeho postava byla dost nesympatická a s inteligencí někde na hranici těžký debility. Přišla mi akorát vtipná ta vsuvka, kde Kaiser strašně vychvaluje Ladu Nivu, jak je pohodlná a prostorná. Shodou okolností v rodině tento pekelnej stroj máme a to auto je pohodlný asi jako žebřiňák. A do kufru se vejdou asi 2 basy od piva. I když na cestu do Afriky je to asi pořád lepší, než ta dvanácettroska, se kterou chtěl Kaiser vyrazit původně, než ho zavřeli do vězení. 40% ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Hodně zapomenutý snímek s Oldřichem Kaiserem v hlavní roli, ve kterém se snažil vymanit se ze své pozice baviče, do které v osmdesátých letech nejspíše ne úplně vlastní vinou spadl. Film nebyl dobře přijat diváky ani kritikou a opomíjený je rovněž v televizním vysílání. Přesto si myslím, že dívat se na něj při troše divácké tolerance dalo. Klady: neprovařený námět, atypicky obsazený Kaiser, jako by snová atmosféra filmu. Zápory: dramaturgicky nepříliš zvládnuté, nepřipravený divák nemá moc šancí se s postavami ve filmu konfrontovat, ne zcela naplněný potenciál námětu, neživotné herecké výkony, velice liknavě vystavěná stavba příběhu, absence gradace v příběhu. Mé hodnocení: 60% ()

Reklama

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Být do mne zamilovaná Kačka Macháčková v tom roce 1982, tak kašlu na Zambezi a průzkumnou expedici vypravím do zcela jiných míst. A ani k tomu nebudu potřebovat výjezdní doložky, prašule a expediční dvanáctsetrosku. By mně celkem zajímalo jak s tímhle křápem chtěli objet Afriku. Když to ještě jezdilo jako sanitka, pamatuji výjev jak jí byť houkající v kopci všichni předjížděli. Jasně, někdo na ni nedá dopustit. Vždyť leckoho vezla na porodní sál, na chmely, vozila lidem mléko, rohlíky, poštu a když se čas nachýlil tak ve své černé verzi se zaleptanými okénky si člověka zase odvezla. Sny o Zambezi mne docela bavily, byť mladej Olda tehdy opravdu na ty vážné role nebyl. Prostě musel uzrát a teď se karta plně obrátila. A řekněme si rovnou, že čas skopičin s Lábusem skončil a ty vážné role mu sedí už od Tmavomodrého světa. Jedná se o další naivní příběh, kterému asi už tehdy nikdo moc nevěřil. Vždycky jsem si myslel, že Niva byla filmově prvně představena až v rámci Expedice Adam 84 :-) (Ne tady o žádnou Afriku nešlo!), ale koukám, že v tomto filmu to stihli dříve. V těch osmdesátkách  byla docela hezké a solidní auto. Leckomu nahradila poruchové rumunské Range Rovery ARO či stařičké Gazíky. Dávám za 3 výstřely z pušky. * * * ()

noriaki 

všechny recenze uživatele

Vyměnit byt za Ladu Nivu, to je idiocie i s ohledem na ceny aut a nemovitostí v osmdesátých letech. Bohužel tím Kaiserova postava jenom začínala. Není divu že jí herec nerozuměl a svůj part zahrál v komediálním duchu. Jeho výkon by se hodil do šéfovských veseloher o drobných podvodníčcích, což je pravda ve vážně míněném dramatu problém. Alespoň tedy předpokládám že šlo o vážně míněné drama. Scénář mi k tomu moc pádných důvodů nedal a tradičně zoufale průměrný Stanislav Strnad se nezmohl ani na atmosféru, ani na napětí. ()

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Dramatizace příběhu o jednom velkém snu. Cestovatelském snu po stopách cestovatele Emila Holuba. Nepřízeň osudu však zapříčiní, že se vše zhatí. Ale proč se toho vzdávat. Sen je sen a tak se za jeho splněním půjde za každou cenu. A neexistuje překážka, která by se nedala překonat. V tomto snímku výborně exceluje Oldřich Kaiser. Byla to doba, kdy kromě humorných skopičin ještě hrál ve filmech dramatické role a poměrně dobře. Nepochopitelně zapomenutý snímek, který není zase až tak špatný, jak by se mohlo zdát. Má švih, tudíž se netáhne a svým způsobem i zaujme. Jistého moralizování se nevyhnul, ale to bylo za socialismu takovým poctivým pravidlem, takže jinak to ani nešlo. Rozhodně neuráží a troufám si tvrdit, že se mu nevyrovnají mnohé snímky ze současnosti. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (2)

  • Filmovanie prebiehalo v Prahe a Děčíne. (dyfur)

Reklama

Reklama