Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dva začínající automobiloví závodníci mají velký sen: chtějí uskutečnit cestu do nitra Afriky. Jenže jejich hodnotový systém je silně pokřivený, jeden z nich je ochotný kvůli tomu i krást. Navíc zaviní autonehodu, od níž se pokusí utéct, a skončí ve vězení. Vznikla křečovitě nabádavá moralita, která dnes stěží osloví. (oficiální text distributora)

Recenze (18)

dobytek 

všechny recenze uživatele

Kaiser ve vážný roli mi moc neseděl. Navíc jeho postava byla dost nesympatická a s inteligencí někde na hranici těžký debility. Přišla mi akorát vtipná ta vsuvka, kde Kaiser strašně vychvaluje Ladu Nivu, jak je pohodlná a prostorná. Shodou okolností v rodině tento pekelnej stroj máme a to auto je pohodlný asi jako žebřiňák. A do kufru se vejdou asi 2 basy od piva. I když na cestu do Afriky je to asi pořád lepší, než ta dvanácettroska, se kterou chtěl Kaiser vyrazit původně, než ho zavřeli do vězení. 40% ()

troufalka 

všechny recenze uživatele

Oldřich Kaisetr je skvělýherec, až si někdy říkám, že jde o promarněný talent. Líbí se mi jeho vyzrálé role (Tmavomodrý svět), zde mu chybělo pevné režijní vedení. Celkově černobílý scénář bez silnějších momentů. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Být do mne zamilovaná Kačka Macháčková v tom roce 1982, tak kašlu na Zambezi a průzkumnou expedici vypravím do zcela jiných míst. A ani k tomu nebudu potřebovat výjezdní doložky, prašule a expediční dvanáctsetrosku. By mně celkem zajímalo jak s tímhle křápem chtěli objet Afriku. Když to ještě jezdilo jako sanitka, pamatuji výjev jak jí byť houkající v kopci všichni předjížděli. Jasně, někdo na ni nedá dopustit. Vždyť leckoho vezla na porodní sál, na chmely, vozila lidem mléko, rohlíky, poštu a když se čas nachýlil tak ve své černé verzi se zaleptanými okénky si člověka zase odvezla. Sny o Zambezi mne docela bavily, byť mladej Olda tehdy opravdu na ty vážné role nebyl. Prostě musel uzrát a teď se karta plně obrátila. A řekněme si rovnou, že čas skopičin s Lábusem skončil a ty vážné role mu sedí už od Tmavomodrého světa. Jedná se o další naivní příběh, kterému asi už tehdy nikdo moc nevěřil. Vždycky jsem si myslel, že Niva byla filmově prvně představena až v rámci Expedice Adam 84 :-) (Ne tady o žádnou Afriku nešlo!), ale koukám, že v tomto filmu to stihli dříve. V těch osmdesátkách  byla docela hezké a solidní auto. Leckomu nahradila poruchové rumunské Range Rovery ARO či stařičké Gazíky. Dávám za 3 výstřely z pušky. * * * ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Hodně zapomenutý snímek s Oldřichem Kaiserem v hlavní roli, ve kterém se snažil vymanit se ze své pozice baviče, do které v osmdesátých letech nejspíše ne úplně vlastní vinou spadl. Film nebyl dobře přijat diváky ani kritikou a opomíjený je rovněž v televizním vysílání. Přesto si myslím, že dívat se na něj při troše divácké tolerance dalo. Klady: neprovařený námět, atypicky obsazený Kaiser, jako by snová atmosféra filmu. Zápory: dramaturgicky nepříliš zvládnuté, nepřipravený divák nemá moc šancí se s postavami ve filmu konfrontovat, ne zcela naplněný potenciál námětu, neživotné herecké výkony, velice liknavě vystavěná stavba příběhu, absence gradace v příběhu. Mé hodnocení: 60% ()

sator 

všechny recenze uživatele

"Sebestředný hovádko závodník Pavel Bartoň, není to špatné... "Nádherný, nádherný svět "se jmenuje píseň ve filmu: hudbu zkomponoval Karel Mareš text písně napsal Ondřej Suchý a nazpíval Karel Černoch. ()

noriaki 

všechny recenze uživatele

Vyměnit byt za Ladu Nivu, to je idiocie i s ohledem na ceny aut a nemovitostí v osmdesátých letech. Bohužel tím Kaiserova postava jenom začínala. Není divu že jí herec nerozuměl a svůj part zahrál v komediálním duchu. Jeho výkon by se hodil do šéfovských veseloher o drobných podvodníčcích, což je pravda ve vážně míněném dramatu problém. Alespoň tedy předpokládám že šlo o vážně míněné drama. Scénář mi k tomu moc pádných důvodů nedal a tradičně zoufale průměrný Stanislav Strnad se nezmohl ani na atmosféru, ani na napětí. ()

PatoP 

všechny recenze uživatele

V tomto prípade filmový kanál Cs film siahol dosť hlboko do archívu, odkiaľ sa mu podarilo vyloviť tento totálne zabudnutý exemplár. To je chvályhodné. Hlavná postava, pretekár Pavel Bartoň, ktorú stvárnil Oldřich Kaiser, by si zaslúžila titul Blbec roku 1982. ()

vitekpe 

všechny recenze uživatele

Kaiser v hlavni roli trosku v kreci, ale on cely ten film je trosku mimo... Dal me jeste prekvapilo, jak byla Machackova pekna holka. Zamlada ji moc neregistruju, ale tady ji to sluselo moc. Plus mala rolicka pro Karolinu. 3- ()

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Dramatizace příběhu o jednom velkém snu. Cestovatelském snu po stopách cestovatele Emila Holuba. Nepřízeň osudu však zapříčiní, že se vše zhatí. Ale proč se toho vzdávat. Sen je sen a tak se za jeho splněním půjde za každou cenu. A neexistuje překážka, která by se nedala překonat. V tomto snímku výborně exceluje Oldřich Kaiser. Byla to doba, kdy kromě humorných skopičin ještě hrál ve filmech dramatické role a poměrně dobře. Nepochopitelně zapomenutý snímek, který není zase až tak špatný, jak by se mohlo zdát. Má švih, tudíž se netáhne a svým způsobem i zaujme. Jistého moralizování se nevyhnul, ale to bylo za socialismu takovým poctivým pravidlem, takže jinak to ani nešlo. Rozhodně neuráží a troufám si tvrdit, že se mu nevyrovnají mnohé snímky ze současnosti. ()

Schlierkamp 

všechny recenze uživatele

Československé drama o těžkostech znovunalezení své pozice po návratu z vězení. V hlavní roli se představí O. Kaiser, jakožto úspěšný automobilový závodník Pavel Bartoň, jenž spolu se svým spolujezdcem S. Skopalem, plánuje expedici do nitra Afriky ke břehům řeky Zambezi. Těsně před odjezdem však způsobí autohavárii a jde si na dva roky odpočinout do vězení. Po odpykání trestu touží pokračovat ve splnění svého snu, nechápajíce, že se situace poněkud změnila, navíc okolí se ho díky jeho podivnému temperamentnímu a bláznivému chování začíná stranit. Bývalý trestanec v civilu tropí jednu hloupost za druhou, zoufale se snažíce uskutečnit vysněnou africkou výpravu za každou cenu, vymění velký rodinný dům za automobil Lada Niva, s vidinou nelegálního výdělku se spojí s bývalými spoluvězni a divákovi je brzy jasné, že řeku Zambezi uvidí skutečně pouze ve snu. Z vedlejších postav mě zaujal tradičně nepřehlédnutelný J. Teplý hrající příslušníka bezpečnosti. Kromě výše zmíněných herců se ve snímku objevuje mnoho známých tváři, většina však pouze v malých rolích. Pochopitelně je ve snímku jasně zřetelný ideologický moralizující tlak, paušalizující charakter propuštěných trestanců. Snímku se nedá upřít jistá dějová gradace, avšak o nějakém větším dramatickém momentu nemůže být bohužel ani řeči. Režisér Strnad natočil průměrný film, za zmínku stojí snad atraktivní prostředí československé rally, avšak co se týče kinematografických kvalit se snímek jeví jako nedostačující. ()

Pitryx 

všechny recenze uživatele

Nic pro mne. Auta jsou mi ukradená a jakékoli závody s nimi považuji za pitomost. Závodník zde také ukázal svou inteligenci, když vyměnil dům za plechovku na kolech. Blb no. Ale musím přiznat, že jsem nepřetáčel a film dokoukal až do konce, takže mu dvacítku, nonens volens dát musím. ()

Marquis 

všechny recenze uživatele

Film se dá vydržet jako většina normalizačních děl z té doby, tedy z určité příjemné, či často méně příjemné nostalgie. Já si ho ale zařadil do filmotéky kvůli krátkým záběrům některých československých rallyových speciálů. A těch je jhako šafránu. Lady, 130RS... ()

jakoby 

všechny recenze uživatele

Opila nadrzena spolujezdkyne Darina zpusobi autonehodu a brucet jde mlady ridic.A pak uz je to jen o penezich a surovostech okolo jednoho automobiloveho snu. Jana Ditetova jako naivne hodna babicka. Pane Sklerotiku kdybyste nahodou zapomel je to na YT. ()

rigby 

všechny recenze uživatele

Oldřich Kaiser je výborný, ale scénář tohoto mravokárného dílka je hodně slabý. Zcela zapomenutelný film, který by měl zůstat zapomenut. ()

Peabody 

všechny recenze uživatele

Další špatná práce špatného normalizačního režiséra, který se uplatnil až když jiní nemohli a poslušně točil sračku za sračkou jedno jakou a jedno jak. O Kaiser v jedné (ale ne jediné (Můj hříšný muž) vážné a bohužel špatné roli (plus špatné režijní vedení). Pár promarněných možností pro hezké holky, něco rolí pro poslušné špatné herce (Zounar Vochocč). tehdy snaživý mladý straník Zdeněk Žák (která se hrát naušilú, Předloha taky režimního Karla Štorkána a celkově to nestojí prostě za nic. ()

Reklama

Reklama