Série(2) / Epizody(8)

Zlověstné dopisy, podivní sousedi a děsivé výhrůžky. Rodina se konečně nastěhuje do vysněného domu na předměstí, kde na ně ale čeká hrůzostrašná noční můra. (Netflix)

J*A*S*M

Působí to trochu jako lehce uklidněnější nová řada American Horror Story utnutá těsně před tím momentem, než se odhalí, že každá jedna postava je buď blázen, vrah a nebo strašidlo (jak tomu bývá u AHS). Tón téhle show je takový podivný. Na jednu stranu to není tak batshit crazy jako právě AHS, na druhou stranu zcela seriózně se to taky brát nedá, když řada postav je až příliš prvoplánově bizarních a některé zvraty působí scenáristicky dementně. Víceméně jsem se bavil, ale celou dobu mi na tom zkrátka přišlo něco rušivého. ()

Malarkey

„V Americe je celá řada rodin, kteří žijí v domech, co si nemůžou dovolit.“ Žánr psychologický thriller není úplně běžným jevem na scéně. Ryan Murphy to nejspíš věděl a tak si do své filmografie přidal další počin, který stojí za to vidět. Sedmidílný seriál o rodince, která se nastěhuje do krásného domu, v na první pohled velice klidné čtvrti. Co ale udělá jeden dopis od neznámého pisatele a ne úplně přístupní sousedi, to už si prostě nevymyslíte. A zde přichází ten důmyslný prostor k fantazii samotného scénáristy. Díl za dílem jsem se do tohoto seriálu zakoukal a chtěl víc. Minimálně víc informací, kterých se mi ale nedostávalo. Nakonec ale spokojenost. Mysteriózní, tajuplný, divný, ale především psychologicky vyšperkovaný seriál. ()

T2

Nebolo to teda vôbec zlé, riadne to zamáva z predstavivosťou. Veľmi nevyspitatelný psycho dej plný vypätých scén, každým dielom sa to dejovo zvráti a vytvára toľko možností, kto môže byť za tajomnými dopismi... fajn.   /70%/ ()

Marigold

Přeplácané, zahlcené falešnými stopami, bizarní / hororové jen okrajově a ve druhé polovině třeskutě nelogické a nudné. Přitom ta premisa se strašidelným domem a creepy sousedy je chytlavá a Watts / Cannavale jsou fajn pár. Bohužel vyvrcholení je jak Poirot po oboustranný mrtvici a tý moralitě o hamižnosti se nedá moc věřit. ()

tron

Neviem, koľkým z vás sa naskytne príležitosť navštíviť New Jersey v USA, ale na Street View si dotyčný dom s priľahlým pozemkom a okolitými ulicami môžete bez problémov pozrieť. Ja som to urobil tesne po dopozeraní a bolo to veľmi atmosférické stalkovanie. Tento seriál totiž vznikol podľa skutočných udalostí. To je žiaľ jedna z mála vecí, ktorá sa o ňom dá nahlas povedať. Všetko ostatné je spoilerové kráčanie po tenkom ľade. Ja to každopádne skúsim. Rodina si kúpi vysnený dom, avšak už krátko po nasťahovaní ju začal niekto záhadný stalkovať, posielať im divné listy, ktoré museli pochádzať jedine z chorej hlavy (alebo od niekoho, kto chcel, aby to tak pôsobilo) a podľa všetkého sa premyslenou sieťou podzemných tunelov dokázal nepozorovane kedykoľvek dostať do domu i z domu. Je to fakt nechutná, hnusná predstava s tým rozdielom, že to vlastne nie je predstava, ale udalosti, ktoré sa naozaj stali. Podozrivý je prakticky každý. Od istého bodu dosiahne paranoja takej vysokej miery, až som začal premýšľať, či do toho nejakým rafinovaným spôsobom nie je namočená fretka z prvej časti. Akonáhle sa začneme blížiť k šokujúcemu odhaleniu, ukáže sa, že to bola slepá ulička. Pripadne možno aj nie, ťažko povedať (napr. vyjde najavo, že postava XYZ je herec z reklám a vy si poviete „ahááá, no jasné, už to mám“, ale okamžite je s tým konfrontovaná, povie, že sa živí ako reklamný herec a vy ste opäť na začiatku). Podozrivých je veľa, motívov ešte viac. Ku koncu sme v čoraz väčšom napätí, keďže čakáme šokujúce rozuzlenie a napokon... Niekoho to naštve, niekto povie, že je to podvod, inému to bude fuk a ďalší prehlási, že ukončenie, aké zvolil kontroverzný Ryan Murphy (producent American Horror Story alebo Telefónu pána Harrigana), je v danej situácii asi to jediné možné a v neposlednom rade logické. Chápem, že koniec mnohých sklamal, ale ja si myslím, že lepšie sa to asi vážne v dane chvíli urobiť nedalo. Seriál si držal od prvého dielu vysokú latku napätia a mrazivej atmosféry, podporenej kvalitnými hereckými výkonmi v čele so súkromnou detektívkou Nomou Dumezweni a hlavou rodiny Bobbym Cannavaleom, o ktorom by som byť na miestne kompetentných začal uvažovať ako o novom Bondovi. Mínusy? V predposlednej časti tempo povážlivo upadá (namiesto toho, aby začalo bombasticky smerovať do veľkolepého finále), postava syna je tu zjavne len preto, lebo sa vyskytoval aj v realite,  fungovanie polície a FBI je poňaté tak nepravdepodobne, že úprimne neverím, že presne takto bezpečnostné zložky fungovali v realite (možno v slovenských reáliách začiatkom 9O. rokov) a nápad s tunelom mi napadol behom prvej časti, takže keď s tým „veľkolepo“ tvorcovia prišli ku koncu, ťukal som si prstom po čele. A nesedel mi moment v poslednej časti, keď predtým postava X povie, že dianie okolo domu pozrela z archívu bezpečnostných kamier a vyhlási, že sa žiadna postava do domu nedostala a na konci sa ukáže, že sa dostala oknom, ktoré nebolo „až tak“ pod drobnohľadmi kamery. Aha, OK, no, díky Broňa. Inak hlásim spokojnosť. Život píše najšialenejšie príbehy. () (méně) (více)

Marceloo

Rodina sa nasťahuje do nového domu, aby tu začala nový život. Znenazdajky sa v ich poštovej schránke objaví list, v ktorom autor tvrdí, že sleduje každý ich krok a nemieni s tým prestať. Pre rodinu sa tak namiesto radosti z nového bývania začína desivá nočná mora. - Asi najhoršia vec spojená s menom Ryan Murphy, ktorú som zatial videl. Prvá epizóda, ktorú režíroval on sám, je fajn a miestami pripomína atmosférou a prácou s kamerou a ozvučením v dome AHS Murder House. To čo sa rozbehne potom, ma už vôbec nebavilo a vlastne pár minút po dopozeraní ani neviem, o čo tam išlo. Herecké obsadenie sa celkom podarilo a okrem skúsenej Naomi Watts je tu viacero pre mňa nových tvárí, ktoré by som v budúcnosti chcel vidieť v nejakom horore znova. Problémom je to, že vďaka nedostačujúcemu scenáru sa žiadna z postáv na ploche 6 hodín ani nestihne poriadne prejaviť, takže je to celé strata času a aj podla nulového marketingu si myslím, že to natočili ludia okolo Ryana Murphyho bez nejakých väčších ambícií. Najväčším hororom celého seriálu je prekvapivo bývalý sexsymbol Jennifer Coolidge, ktorá kvôli všetkým plastikám a botoxom vyzerá ako Wayansovci v White Chicks. ()

genetique

Pokiaľ máte ženu, ktorá sa bojí zostať na noc sama v dome, tak odporúčam pozrieť si tento seriál bez nej. Ja si viem živo predstaviť ako by moja polovička v polovici seriálu začala googliť dodatočné zabezpečenie domu a montáž ďalších desiatich kamier. Každopádne veľmi zručne natočená miniséria, dostatok vypätých scén, ale nečakajte prvoplánové ľakačky. Prím tu hrá najmä atmosféra, perfektná kamera a hudba. Nemôžem opomenúť ani veľmi dobrý casting a výber lokácie. Ja som to zhltol za jeden večer, a aj keď so záverom sa mohli popasovať lepšie, stále vysoký nadpiemer. 85%. ()

Botič

Má to Murphyho klasické atributy – honosný dům a sbírku podivných charakterů okolo, ale na konci celá tahle minisérie působí jako jeden velký scam nejenom na majitele nemovitosti, ale i na diváky. ()

castor

Sedmidílný příběh rodiny z New Jersey, navíc uchopený podle skutečné události z roku 2014, je od začátku nenáročným netflixovským spotřebním materiálem plným podivně falešných stop. A o těch to bude prakticky celou dobu. Ona je umělkyně, jeho mají ve firmě povýšit. Vyhlídli si honosný dům na předměstí, ve kterém nejprve narazí na jídelní zdviž i teplákové sousedy s dalekohledy a hlukoměrem. Záhy začnou chodit bizarní dopisy, je tu pořádná sbírka divných charakterů, vlna nejednoznačného nadpřirozena i fajn atmosféra. Postupně se z toho ovšem stává až trochu černá komedie, od tvůrců vyskakují přepálené nápady á la „mrknu, co vařili pejsek s kočičkou a uplácám z toho ještě tamto.“ A prakticky až do finále to není o odhalování pravdy, ale o přibývání zvratů. Holt všichni okolo jsou nějak výstřední a všichni se tak nějak stávají podezřelými. A věřit se nedá ani zdánlivým spojencům (makléřka-bývalá kamarádka, soukromé očko, mladík s kamerami). A ani finále to bohužel nezmění. Kdo je Stráž, evidentně není důležité. Někdo se přizná a možná blafuje, jiný dojede na svou hamižnost. Ale divákovi je to tak nějak jedno. Jeden z nejplodnějších tvůrců současnosti, Ryan Murphy, by měl s tou aktivitou krapet ubrat. Výsledek je plný logických děr, nudy i spousty nevysvětleného. A mě vlastně ani nebavilo nad tím přemýšlet a dumat. ()

*CARNIFEX*

Zaujímavý je akurát tak námet, inak som solídne zajebal skoro 6 hodín svojho života. Divák sa nedočká žiadnych hororových vsuviek, pričom zaradenie do tohto žánru, je čistým omylom i vtipom na účet diváka zároveň. Pár twistov túto mysterióznu drámu síce osvieži, koho bavia príbehy, ktoré tak nejak klamú telom, ten možno bude spokojný. Ostatok sa môže "The Watcher-ovi" smelo vyhnúť. V rámci horor žánru skrátka nemá čo ponúknuť. Nie je ani strašidelný, ani krvavý, ani nijaký .. ()

Shakers

Predstavte si, že by vám chodili dopisy s vyhrážkami po tom, čo sa nasťahujete do nového vysneného bytu. Úvod a záver ma úplne nepresvedčili, no stred seriálu je dosť zaujímavý a miestami aj celkom napínavý. Zhltol som to na šupu, nie je to moc dlhé, casting je celkom vydarený, príbeh je zaujímavý až dokonca, niektoré scény sú silné, mrazivé. Obzvlášť ak si uvedomíte, že sa niektoré udalosti skutočne stali (dopisy, vražda inšpirovaná Johnom Listom). 75% - 4* ()

Pepinec

Úplně nerozumím premise, že bude děsně napínavý a mysteriózní obviňovat postupně úplně každýho, kdo se tady objeví před kamerou...? S takovou logikou se dá usoudit, že kdybych tam bejval po ulici šel já, odseru to taky. Krásná ukázka toho, že dobrej nápad a dobrý provedení má k sobě občas stejně daleko jako pravá a levá noha. ()

mzss1

[80%] Tohle se opravdu povedlo! Žánrem je to takový napínavý 7 dílný thriller, kdy si divák neustále klade otázku kdo píše ty dopisy? Miluji knižní detektivky, seriálové kriminálky resp. odhalování, kdo je vrah atd. Navíc, zde mi přišla i sympatická sestava herců hrající uvěřitelné postavy. Vlastně každá epizoda mi přišla napínavá, mnohdy emočně vygradovaná … Herečka Jennifer Coolidge, kterou znám především jako Stifflerovu matku z American Pie zde předvedla aspoň pár dobrých fuckujícíh hlášek. Poslední díl možná trochu vyzněl na prázdno, neboť konec je otevřený. Ale tak když je to dle skutečné události (snad jen ten hlavní středobod děje), tak to beru. Ani mi nepřijde, že by to bylo nějak překombinované a zvraty přesycené – mě to tak vyhovovalo. Někomu to může sednout méně, ale já to zhltnul během jednoho dne. Doporučuji! ()

Omnibus

"Sousedi vše vidí, jsou to vůbec lidi?" I já jsem přátelský typ, o sousedy se zajímám a píšu jim dopisy. Manželům Brannockovým jsem jich poslal 7, ke každé epizodě jeden. Zde výcuc: Skromná rodinka si pořídila barák typu Hangár-XXL za výhodných podmínek - friendly neighbors included. Starosta města jim zajistil kontejnery na separovaný odpad, na papír rovnou dva, na vítací dopisy. KVÍZOVÉ OKÉNKO: [][] Psychopati stojí frontu, aby vám mohli čumět do oken. Co uděláte? A) Nic. B) Pořadník pro šmíráky, aby u oken nevznikala tlačenice. C) Roztáhnete záclony, aby líp viděli. D) U oběda zprdnete dceru na tři doby, že jí čouhá ramínko od podprdy, což by mohlo šmíráky zbytečně rozrušit.  [][] Otec rodu samozřejmě zvolil D). Rodina měla ještě fretku a dvě scenáristou zanedbávané děti. Jejich máma k baráku obdržela zdarma i bezva kamarádku. Ta do ní imrvére hučela, že barák MUSÍ hned zase prodat, ideálně hluboko pod cenou a že manžel je blb a MUSÍ se s ním rozvést, ideálně hned. A rovnou jí psala do kalendáře termíny a připravovala lejstra. Nora byla ráda. A do toho rodinku furt někdo strašil, ale jen maličko, aby se strašpytel Omnibus moc nebál. Povedlo se, nebál. Hodnocení epizod i s odkazy na mé dopisy: 3*// 4*// 3*// 5*// 3*// 3*// 3* ()

Yoshitsune

Ty nejlepší příběhy píše sám život a byť do tohohle příběhu, tvůrci lehce zasáhli, tak z větší části se většina věcí opravdu stala a o to je to víc děsivější. Nicméně seriálu bych vyčetl jen dvě drobnosti, která však nebudou mít vliv na hodnocení, první je věc je syn jeho postava je zde na víc a parkrát mi úplně vypadlo že v seriálu figuruje. Druhá věc a to ani neni tak kritika seriálu, ale spíš holý fakt a to že police zde je nepoužitelná a to všech směrech a bodech.....takže jako v reálném životě vlastně. Zpět ke chvále, seriál je naprosto vyikající a to v tom, že vám nedá spát, furt vás nutí přemýšlet, co se to vlastně děje nejen v domě, ale i v sousedství. Už od první epizody, je na místě strach a nervozita, a postupně se to v epizodách stupňuje a objevuje sí víc a víc otázek a ve výsledku skoro žádné odpovědi a divák si v tomhle směru, musí na ně odpovědět sám. Nejlepší na to je to, že sem opravdu měl strach o tu rodinu a jejich propad do šílenství byl větší a větší, a o tom že si rodina přestává věřit, bylo dost tíživé a znepokojivé. Ve výsledku se v tomhle seriálu, nedá věřit nikomu a všichni sou podezřelí. Naprosto vynikající a lze jen doporučit a sledovat to v noci, jenom zážitek umocní. ()

Chrustyn

S Ryanem Murphym mám problém. Jeho projekty vždy vypadají výborně, dokáže dobře vést herce a v počátku i dokáže vtáhnout a zaujmout. Nikdy ale neudrží tempo až do konce a ve chvíli, kdy má vše vrcholit, už to prakticky nikoho nezajímá a vše načrtnuté, vyšumí do prázdna. ()

Arsenal83

Je obrovskou chybou urobiť seriál tak, aby ste namiesto vyvrcholenia ku koncu a vygradovania finále v podstate od predposlednej časti jasne divákovi naznačili, že tu hodíme stotisíc udičiek, ale odpovede nemáme a nedáme. Ani náznaky vysvetlení v niektorých prípadoch. Ani šanca pre diváka dostať sa k pravdepodobnému rozuzleniu. Samozrejme sme tu dostali aj malú dávku netflixovčiny, takže bol aj nejaký rasizmus aj jemne naznačené, že je bežnou praxou udávanie rodičov deťmi, najlepšie cez TikTok, avšak v jednom Netflix prekvapil. V jednom momente bola normálne debata o chromozómoch - tých mužských a ženských - to mi padla sánka, veď to by znamenalo takú kacírsku myšlienku, že pohlavia sú len dve! Inak však chválim sériu za to, že dokázala navodiť parádnu atmosféru, poskytla nejaké možnosti, hoci väčšina šla do stratena, nebolo to hororové ani strašidelné, ale nejaké napätie to malo. Až teda na ten záver a zvláštne vysvetlenia typu: máš celý dom okamerovaný za 7000 dolárov, ale aj tak nemusí byť vidieť všetko... Rovnako tak postavu skutočného fanaticky veriaceho vraha svojej rodiny (skutočným menom John List) zakomponovali do deja, no jeho potenciál vôbec nevyužil. No aj s poznaním toho, ako je to so skutočnou udalosťou, ktorá tu bola nadmieru prekombinovaná a dosť prekrútená, malo byť divákovi minimálne jasne naznačené pravdepodobné vysvetlenie udalostí. Ak si už vymýšľame v celom deji, tak prečo neprinesieme aj uspokojivý koniec? ()

Morholt

Šest dílů bylo fajn. Terorizovaná rodina propadající paranoie, podivní sousedé, výhružné dopisy a nekonající policie. Murphy a spol. si diváka celkem solidně vodí, takže až do posledního dílu jsem prakticky netušil, co se vlastně děje a byl jsem hodně zvědavý, kdo to celé má na svědomí. Přidanou hodnotou byli i spolehliví herci jak v hlavních, tak vedlejších rolích. Poslední díl nabídl několik zvratů a ............. a nic. Pro mě je to jedna z největších vyjebávek s divákem, jakou jsem kdy zažil a z původně plánovaného velmi vysokého hodnocení mi seriál rázem spadnul na pouhý průměr. 50% ()

BoPo

Hororový seriál? Prestaňte flákať nálepku horor na všetko, čo sa občas odohráva v noci a kde nejaká postava pociťuje strach. Hodne prekombinovaná "Agatha Christie". Ku koncu je Vám už úplne jedno, koho zasa obvinia, pretože viete, že ešte musia obviniť ďalšie 4 postavy. Nikto nemôže zostať bez viny. Naomi Watts má aj po 50-ke peknú prdelku, ale čo z toho že? Nedostal som odpoveď na hlavnú otázku a odpovede na vedľajšie otázky neúplné a s dierami. ()