Noční směna

Gary Wissner

Kostýmy:

Sarah Lemire
  • eraserhead666

Sakra, z čeho všecho nejsou schopni udělat film. Dokonce i z ne moc povedené a nezajímavé Kingovy povídky.... A přesně, jak se dalo očekávat. Z Kinga si vzali jen název a námět, tak 60-70% děje filmu vymyslel scénárista a s Kingem nemá nic společného. A možná proto je to na rozdíl od původní povídky alespoň koukatelný, průměrný „monstermovie“. 2,5*(5.8.2009)

„Je to tu zamorené krysami.“ – „To znie ako slogan roku, bejby.“ Nie je to žiadna ZELENÁ MÍĽA (vlastne ani CUJO...), ale tiež to má ďaleko od nevydarených kingovských mizérií NIEKEDY SA VRACAJÚ a CREEPSHOW 2. Dobre budovaná atmosféra, kingovské odkazy (Castle Rock), pôsobivé podzemné exteriéry, dobré ksichty (Brad Dourif ako expert na ničenie hlodavcov a jeho „vietnamský monológ“) a mal som pocit, že je to v rámci možností nie za každú cenu krvavé, ale ide o postavy a napnuté vzťahy (šéf fabriky by sa uživil ako hlavný zlosyn v jednej z tých lepších seagaloviek). Kingovu poviedku (vyšla aj v slovenskom preklade v zbierke „Nočná zmena“) mám rád a hoci som sa bál, že film bude myšie céčko, som rád, že som ho videl.(28.5.2011)

Noční směna patří mezi první povídky, které jsem od Kinga četl a mě učarovaly natolik, že jsem se začal o jeho knihy intenzivně zajímat. Těšil jsem se tady na filmové zpracování a výsledek je poněkud rozpačitý. Film se poměrně věrně drží předlohy, občas tvůrci přidají něco k užitku ( figurka deratizéra ), něco k neprospěchu filmu ( hřbitov, popř. plovoucí rakev ). Začátek filmu je skvělý, textilka má správně ponurou atmosféru a herci jsou též typově dobře vybraní, ale zhruba od poloviny filmu, kdy začíná úklid podzemních prostor, se film zvrhává do jakési absurdity, která trvá až po celkem povedený závěr. Celkově tedy za 3 *.(26.3.2007)

Náhodou, fakt dobrá bžunda to byla... v podstatě takovej béčkovej Alien, kterej se namísto vesmíru odehrává v podzemí, zatuchlá mlejnice je jakoby Nostromo a úlohu xenomorfa skoro stejně dobře plní obří "krysopýr":D Takže dík tej poetice + šílencovi z Vietnamu ani žádnej velkej pruďák při čekání na závěrečnej masakr, kterej se sice neomylně zvrhne v spíš komickou vyvražďovačku, na což je ale velice zábavnej pohled, jakej si něgdy rád dopřeju znovu!;)(16.2.2013)

Filmu se nedá upřít určitá zábavnost, ale nevím zda-li si Stephen svou knihu představoval takto na platně. Pro mě byl film nejlepší ze začátku, pak se to postupně snižovalo k hranici, kde jsem začal pociťovat chaos v ději a celý konec který se odehrával kdesi ve sklepení a v nějakých šachtách mi přišel spíše nudný. Škoda. 50% za ten začátek.(19.5.2007)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenné povídky od Stephena Kinga. (Hans.)

• - Budova v podzemí, v ktorej sa dej odohráva, sa volá Bachman Mills, na počesť Stephena Kinga, ktorý písal aj pod pseudonymom Richard Bachman. (Kadas97)