Jelen: Symbol starého lesa

(TV film)
  • Rusko Благородный олень. Секс-символ Древнего леса. (více)
Rusko, 2020, 55 min

Jelen zůstává ve volné přírodě jako obraz, sakrální symbol, vytvořený samotnou přírodou, aby nám připomněl podstatu našeho života. Silný, krásný a důstojný po staletí hrdě nosí svou korunu... Ve starých lesech, někde mezi stromy, které rostou už stovky let, můžete narazit na jelena. Když máte opravdu štěstí, naskytne se vám příležitost pořádně si ho prohlédnout. V takovém případě si určitě všimnete jeho nejvýraznějšího poznávacího znamení – paroží. Je impozantně veliké a rozvětvené. Jelen je nosí elegantně, majestátně a s patřičnou pýchou. Tak vznešené zvíře jako je jelen se vždy těšilo zvláštní pozornosti. Starověcí Mayové nazývali sami sebe lidem Ah Maya – dětmi jelena. Považovali tato majestátní zvířata za své předky a věřili, že jsou symbolem zrození nového života. V keltské mytologii byl bůh Cernunnos vykreslován s jelením parožím, které symbolizovalo zároveň zrození i úmrtí. Ruský spisovatel Lev Tolstoj popsal vlastní sexuální touhou, kterou zažil v mládí, jako „pocity jelena“. Jaké je spojení mezi jelením parožím a lidskou sexualitou? Odpověď na tuto otázku vám určitě prozradíme. A také vám řekneme, že žádné zvíře není více hodno titulu „sex symbol starého lesa“ než jelen. (TV Prima)