Karneval duší

Carnival of Souls

• slovenský

Karneval duší

Thriller / Horor

USA, 1962, 78 min (Director's cut: 84 min)

Herk Harvey

John Clifford

Maurice Prather

Gene Moore

Na svou dobu horor s velmi dobrou atmosférou, určitě napínavější a strašidelnější film než jiné průkopnické horory á la Romerova Noc oživlých mrtvol. Škoda jen, že je Karneval duší tak amatérsky natočený (na druhou stranu co bych chtěl za 33000 dolarů?), až to ruší skoro každou scénu. Všechny herecké výkony, technické provedení a dialogy obzvlášť (Mary a "psychiatr") jsou slušně řečeno na hovno. Občas se teda u dialogů člověk zasměje tomu, jaká je to blbost, ale to není to, co bych od hororu chtěl. Tři hvězdičky za originální příběh, atmosféru a depresivní hudbu. 50%(24.6.2011)

Moc povedený černobílý horor, v kterém je atmosféra budována hlavně depresivní hudbou (z velké části varhany), nebo úplným tichem, které narušují jen různé skřípavé zvuky. Herk Harvey je zajímavý režisér. Za svůj život točil jen samé dokumentární a krátkometrážní filmy a Karneval duší je jeho jediný celovečerní snímek. Je to na něm hodně znát. Kamera nám už od začátku přijde spíš dokumentární a snímání postav jakbysmet. Ze začátku jsem měl jisté pochybnosti, ale to se po několika minutách vytratilo a já se velmi dobře bavil. Úprava: Když na ten film zpětně vzpomínám, docela žasnu, jak až na mě zapůsobil, proto zvyšuji hodnocení na plný počet.(29.7.2011)

Pad auta z mostu do reky prezije pouze jedna divka, ktera od te doby vida nebezpecne vyhlizejiciho muze s bilym oblicejem a obcas se ji stava, ze ji jeji okoli zcela ignoruje. Genialni film, stavici na skvele atmosfere, malokdy se stava, aby se clovek u tak stare zalezitosti opravdu bal, ale tentokrat se to podarilo. Carnival of Souls tvori predevsim tri prvky: 1, naprosto skvela Candace Hilligoss v hlavni roli. 2, opravdu neprijemna, casto varhani hudba, ktera misty az taha za usi a dodava pocit neklidu. 3, prace se svetlem a stinem a s tim spojena skvela kamera casto vyuzivajicih detailu. I kdyz je u nas film prakticky neznamy (vysel pouze remake z Cravenovi produkce), vyznamne ovlivnil horrorvy zanr. Slouzil jako jedna z hlavnich inspiraci pro Night of the Living Dead (Romero to sam priznava) a primou citaci jedne sceny najdeme i v jeho nejnovejsim zombie kousku. -----betelgeuse: hnus spoiler.(2.8.2005)

Pointu jsem si přečetl bohužel v komentářích, ale byl jsem zvědavý, jak k ní tvůrci dospějí. Bohužel pointa prostě je a vysvětlení, rozuzlení nebo zpětná logika neexistují. JInak je ale Karneval duší skvělá záležitst podpořená psychedelickou hudbou a stejně psycho hlavní hrdinkou. Přízrak s bílou tváří je děsivý, stejně tak některé brutální scény (například hrdinka procházející městem, kde na ni nikdo nereaguje). Celkově je to i jakžtakž strašidelné, což je na horor z roku 62 opravdu úspěch. Horor roku 1962.(8.12.2013)

Pointa mě sice nepřekvapila, protože jsem napřed viděla filmy, které se Karnevalem inspirovaly, ale nijak to nevadilo. V některých chvílích mi opravdu naskakovala husí kůže, a to z prostého důvodu. Zvuk varhan mi spolehlivě nahání hrůzu. Vzhledem k tomu, že i na koncertech varhanní hudby sedávám výhradně na konci řady v bezprostřední blízkosti únikového východu, účinky zde byly nedozírné (hercna rumpluje). Působivost filmu dodává i výborná Candace Hilligoss v hlavní roli. Ještě jedna věc mě zaujala - pavilón Saltair, dějiště mj. závěrečné scény, který pár let po natáčení vyhořel: historytogo.utah.gov/utah_chapters/statehood_and_the_progressive_era/saltair_exhibit/ Film je volně ke stažení na archive.org(25.3.2012)

• - Natáčení trvalo pouhé tři týdny. (Holina)

• - Herk Harvey natočil film, který se sice nestal kasovním trhákem, ale rozhodně je milníkem moderního hororu a uměleckým dílem, které předjímá postupy klíčového snímku George Romera Noc oživlých mrtvol (1968) nebo filmu Země mrtvých (2005).

• - Po uvedení byl film kasovní propadák. Agent herečky Candace Hilligoss ji po zhlédnutí filmu dokonce odmítl dále reprezentovat. Svůj fanouškovský základ si získal až později a roku 1989 byl dokonce restaurován a kolorován. (Mr. Filuta)