Karneval duší

Carnival of Souls

Corridors of Evil

Karneval duší

Horor / Mysteriózní

USA, 1962, 78 min (Director's cut: 84 min)

Herk Harvey

John Clifford

Maurice Prather

Gene Moore

Díky znalosti pozdějších filmů, které se "Karnevalem duší" nechali inspirovat, jsem pointu brzy celkem správně odhadl, ale za to tento snímek opravdu nemůže. Candace Hilligoss chvílemi na můj vkus poněkud příliš tlačila na pilu, ale to je všechno, co lze tomuto hororovému kousku, v němž se smazává hranice mezi snem a realitou a který disponuje vynikající hudbou a kamerou, vytknout.(21.11.2010)

(Obsahuje spoilery). "Woow. On je duch"- povedalo si milióny ľudí, keď dopozerali Šiesty zmysel. Kto vie, či by boli takí prekvapení, keby pred tým videli o viac ako 30 rokov starší Karneval duší. A nieje to len oná pointa, ktorá robí tento horor výnimočný. Ba naopak, film skvelo funguje ako celok a na rozdiel od svojho novšieho bratčeka poznanie pointy nezabraňuje tomu, aby ste si ho mohli naplno vychutnat aj viac krát. Nádherné nedoslovné rozprávanie, veľmi intenzívna hororová atmosféra, divák viac ako sleduje, skutočne prežíva temný osud hlavnej hrdinky. Horor, ktorý predbehol svoju dobu. (9/10)(28.2.2009)

Na ten rozpočet... spousta muziky. Vždy't tohle působí jak euroart od Clouzota nebo Polanského, sakra! A ještě ke všemu to mají Američani rádi, dá se to (teoreticky) vidět i v drive-in kině. Pokud se filmy občas musí udělat na koleně, pak tohle je ten nejlepší způsob. Vizuálně nezapomnutelné, trochu naivní, přímočaře jednoduché. Nač gumové hororvé masky a litry syntetické krve? Stačí nabílit ksicht a dobře nasvátit a načasovat! Jeden z těch stařičkých, velmi dobrých pohyblivých obrázků, při nichž se otáčíte, jestli za vámi náhodou nestojí sinavý umrlec a nevztahuje po vás pracky... A pak se štípete do tváře: sakra, jsem ještě vůbec naživu? Tak to má s filmy být.(15.6.2009)

„Naša varhanica dokáže doslova pohnúť dušou.“ Bola by škoda vpustiť si túto jedinečnú hororovú atmosféru do bytu, ak vám za oknami nepanuje sychravé, zahmlené, zasnežené alebo aspoň daždivé počasie. Toto nie je film na pekné počasie. Disciplinované herecké výkony, impozantná hrôzostrašná atmosféra a šokujúce záverečné vyvrcholenie, ktoré podozrivo pripomína iné šokujúce rozuzlenie, konkrétne z filmu... ale nie, to vám nemôžem povedať. P.S. Film okrem názvu nemá nič spoločné s rovnomenným neskorším "klauním" krvákom z produkcie Wesa Cravena.(18.1.2009)

Průměrný snímek, který má velice zajímavý děj, který bohužel dost často zápasí sám se sebou a docela často se u mě dostavoval pocit nudy. Hlavně kvůli zdlouhavým zbytečným scénám, které stejně nic kloudného nepřinesly. Hudební doprovod a výkon hlavní herečky patřil k tomu nejlepšímu co bylo k vidění a slyšení. Na úkor malého rozpočtu se mi filmové efekty a masky moc nelíbili. Myslím si, že 50% je tak akorát.(12.11.2009)

• - Po uvedení byl film kasovní propadák. Agent herečky Candace Hilligoss ji po zhlédnutí filmu dokonce odmítl dále reprezentovat. Svůj fanouškovský základ si získal až později a roku 1989 byl dokonce restaurován a kolorován. (Mr. Filuta)

• - Candace Hilligoss v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)

• - Rozpočet filmu bol 33 000 dolárov. (Dzusta)