Karneval duší

Corridors of Evil

• slovenský

Karneval duší

Thriller / Horor

USA, 1962, 78 min (Director's cut: 84 min)

Herk Harvey

John Clifford

Maurice Prather

Gene Moore

Herk Harvey

Čekal jsem od toho trochu něco jiného. Nicméně to co mi Herk Harvey nachystal bylo moc dobré. Atmosférická paráda od prvních minut s Candace Hilligoss v hlavní roli, o jejíž postavě Mary Henry člověk neví co si myslet. Je v pořádku, nebo utrpěla opravdu tak velký šok po nehodě a klame jí představivost? Z pohledu dnešní doby již jsme na podobné scénáře a jejich konce zvyklí a tak není pro nás těžké si domyslet jak to celé bude. Pro lidi v roce 1962 to ale až tak zvyklé nebylo. Vizuálně dostačujicí, dramaticky se stupňující a hlavně opravdu, i z pohledu dnešní doby, dost atmosférický snímek. Hlavně díky ponurému černobílému provedení.(9.4.2013)

Moc povedený černobílý horor, v kterém je atmosféra budována hlavně depresivní hudbou (z velké části varhany), nebo úplným tichem, které narušují jen různé skřípavé zvuky. Herk Harvey je zajímavý režisér. Za svůj život točil jen samé dokumentární a krátkometrážní filmy a Karneval duší je jeho jediný celovečerní snímek. Je to na něm hodně znát. Kamera nám už od začátku přijde spíš dokumentární a snímání postav jakbysmet. Ze začátku jsem měl jisté pochybnosti, ale to se po několika minutách vytratilo a já se velmi dobře bavil. Úprava: Když na ten film zpětně vzpomínám, docela žasnu, jak až na mě zapůsobil, proto zvyšuji hodnocení na plný počet.(29.7.2011)

Človek ako tvor kultúrny si vzhľadom k nulovým vedomostiam z danej oblasti vytvoril ideálnu predstavu "civilizovaného" stretnutia so smrťou - danse macabre, resp. Totentanz (čo je pochopiteľne širší termín). Život a smrť sa stretávajú, no niet sa čoho báť, veď je to akýsi priam rokokovo galantný dotyk. Neviem, či bude vyzerať ako veľkoburžoázno grandiózne a elegantno morbídne súsošie od Giulia Monteverde z roku 1893 (hrobka Celle na Cimitero monumentale v Janove) a či pri ňom bude znieť "tanček" od Saint-Saensa (resp. jeho "pichľavá" klavírna verzia od Horowitza). Je možné, že Boh stvoril Herka Harveyho len preto, aby nakrútil "Karneval duší" a tak sprostredkoval exaktnú a explicitne názornú variantu :-) Smrti zmysel pre kultúru príliš neverím, verím ale na filmárske kvality "Karnevalu duší", dokonca i na jeho hodnoty umelecké. Ono totiž nejde len o príšernú organovú seansu v tančiarni bývalého funhouse (Fantóm opery by dal päť), je to tiež brilantná fantazmagorická štúdia odcudzenia. Dosť hnusná. Čo ma vedie k tomu, aby som pripomenul o tri roky mladší "Hnus" od Polanského, ktorý je hnusný prekvapujúco podobným spôsobom.(21.1.2009)

Máloktorý film mi tak dokáže privodiť zimomriavky ako práve Karneval duší. Tá úžasná atmosféra v sprievode s nekonvenčnou hudbou je neopísateľná a o samotnom závere nehovoriac. Režisér Harvey je muž jedného filmu a Carnival of Souls je pre mňa kultová záležitosť a určite nie som sám, veď stačí sa pozrieť do zásadných diel osobností ako Romero, Sherman či Shyamalan, ktorým toto dielo tak veľmi ovplyvnilo tvorbu.(29.1.2014)

Na ten rozpočet... spousta muziky. Vždy't tohle působí jak euroart od Clouzota nebo Polanského, sakra! A ještě ke všemu to mají Američani rádi, dá se to (teoreticky) vidět i v drive-in kině. Pokud se filmy občas musí udělat na koleně, pak tohle je ten nejlepší způsob. Vizuálně nezapomnutelné, trochu naivní, přímočaře jednoduché. Nač gumové hororvé masky a litry syntetické krve? Stačí nabílit ksicht a dobře nasvátit a načasovat! Jeden z těch stařičkých, velmi dobrých pohyblivých obrázků, při nichž se otáčíte, jestli za vámi náhodou nestojí sinavý umrlec a nevztahuje po vás pracky... A pak se štípete do tváře: sakra, jsem ještě vůbec naživu? Tak to má s filmy být.(15.6.2009)

• - Candace Hilligoss v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)

• - Herk Harvey natočil film, který se sice nestal kasovním trhákem, ale rozhodně je milníkem moderního hororu a uměleckým dílem, které předjímá postupy klíčového snímku George Romera Noc oživlých mrtvol (1968) nebo filmu Země mrtvých (2005).

• - Rozpočet filmu bol 33 000 dolárov. (Dzusta)