poster

Okamžik pravdy

 • Itálie

  Il momento della verità

 • Španělsko

  El momento de la verdad

 • angličtina

  The Moment of Truth

Drama

Itálie / Španělsko, 1965, 103 min

Režie:

Francesco Rosi
(další profese)
 • tahit
  ****

  Španělské drama o realitě býčích zápasů a životní cestě vesnického chlapce Miguele za toreadorskou slávou. Aréna tají dech, když si člověk a zvíře hledí do tváře. Podchycení života slavného toreadora. Za zmínku stojí, že Miguela hraje reálný toreador a to jeden s neslavnějších „Miguel Mateo 'Miguelín“ Film dosahuje až k autentičnosti dokumentu corridy. Dobře udělaný film.(22.12.2007)

 • StaryMech
  ****

  Neviděl jsem jiný film cele věnovaný býčím zápasům, ale odhaduji, že nebude mnoho lepších než "Okamžik pravdy", který ve Španělsku natočil vynikající italský režisér s neméně vynikajícím štábem. (Gianni Di Venanzo snímal děje v aréně zvláštním objektivem určeným k záznamu fotbalových utkání ; ke konci už měl těch jatek dost, takže ho musel vystřídat jeho asistent Pasqualino de Santis.) Příběh vzestupu a pádu hvězdy šoubyznysu se nám podává jen v hrubých obrysech - spíš by bylo na místě mluvit o jakési osnově. Mnohem víc úsilí tvůrci věnovali podobizně (vpravdě lidské !) kratochvíle v jejím lesku i bídě. Úvod v Pamploně nasazuje laťku hodně vysoko, a ona tam vydrží až do velestručného závěru.(16.9.2016)

 • markotter
  ***

  Donutilo mně to něco si vyhledat o corridě a něco zajímavého jsem se i z filmu dověděl. Fungovalo to spíš jako dokument, jako film moc ne. Pro dlouhé scény z corridy, ale třeba i pohřbu (prvních 8 minut je jenom o tom, jak jde procesí městem), jsem neměl vůbec možnost nějak se ztotožnit s hlavním hrdinou. Takže mi bylo úplně fuk, když dopadl, jak dopadl.(5.11.2015)

 • nmafan
  ****

  Odvaha, čest, hrdost, sláva. A taky krev, strach, peníze a smrt. Rosi nemoralizuje a zvědavým okem, poctivě a důsledně, nahlíží na koridu ze všech úhlů, tak aby mu neuniklo nic, co k ní neodmyslitelně patří. V dobách, kdy na to ještě z ulice nedohlížely pošahané polonahé aktivistky, myslící si, že mohou odstranit ze světa utrpení.(11.7.2019)

 • Aky
  ***

  Zajímavé zasvěcení do světa toreadorů a býčích zápasů se spoustou zajímavých záběrů, bohužel však bez jakéhokoliv hlubšího ponoru. Chyběl ten hemingwayeovský vhled do nitra, do úvah o vztahu toreadora a býka, do toho, co diváka na téhle zábavě fascinuje. Vlastně je to příběh o jednom klukovi, co chtěl zbohatnout, tak kvůli tomu zápasil z býky, a jak to dopadlo.(21.11.2015)