NinadeL

Ale toto bylo báječné. Je bohužel pravda, že výrobky DEFA jsou často podceňovány až hanba. Také je smutno při pohledu na fakt, že Mannův román s touto příjemnou tématikou vyšel jen dvakrát a z toho po revoluci celkem nikdy. Čili jsem se už ani nepodivila, že na projekci nás opět sedělo tradičně sotva pět do mariáše. A to šlo o proslavené ozvěny CineFestu 2018, že. Ale tak ono se chodí maximálně na úvodní setkání, skrze dobré jméno. No nevadí. Viděti totiž šedesátiletou Lilli Palmer v roli nesmrtelné milenky Wertherovy při jejich druhém slavném životním setkání, toť požitek. Vyřídilky mladých slečen ze spolku kulturního Výmaru nemohu ještě po mnoha týdnech dostat z hlavy. Ono taky vyznati se v tom, jak je to se slečnou Adele Schopenhauer a Ottilií von Pogwisch doopravdy, to chtělo poněkud detektivního ducha. Lépe bych to nevyjádřila, nežli slovutný Mann sám skrze slova číšníka zájezdního hostince "U slona", Magera: "Paní dvorní radová, buďte nám vítána jako vždy! Kéž paní dvorní radová strávila v našem chrámu Mus povznášející večer! Smím nabídnout zde tu paži na bezpečnou oporu? Nebesa, paní dvorní radová, mohu jen říci: pomoci Wertherově Lotě z Goethova kočáru, to je zážitek - jak bych to jen řekl? Do knih by se to mělo dát." ()