František z Assisi (festivalový název)

• italský

Scénografie:

Ezio Frigerio

Kostýmy:

Ezio Frigerio

Perfektně zpracovaná freska, kde je František obyčejný člověk, který se stane svatým "proti své vůli".(7.7.2013)

Lou Castel v jedné z životních rolí - v roli Františka z Assisi. Černobílé drama neztratilo ani dnes nic ze své naléhavosti a předává dál poselství míru a lásky prostřednictvím činů a slov jednoho z nejvýznamnějších středověkých světců. Na dnešní dobu už však působí nevyrovnaně - některé momenty jsou strhující, jiné téměř nadbytečné - a zdlouhavě. Celkově ovšem silné tři hvězdičky.(29.6.2013)

Obecně křesťanskou tématiku příliš nevyhledávám, ale u tohoto filmu se i takový náboženský ignorant jako já zamyslí a řekne si: "Jo, tak na tom něco je." Film je vhodný spíše pro náročnější diváky, kterým nevadí přes dvě hodiny pozorovat proměnu jednoho chlapce ze "zlaté mládeže" v člověka, který chce žít život Ježíše. Příběh není vystavěn na narativní polaritě: hodní protestanti a zlí katolíci, na čemž většina podobných filmů upadá. I mezi katolíky jsou ti, kteří věří v osobní pojetí víry a mezi protestanty ti, kteří-i když by to nikdy nepřiznali-nedokážou žít bez řádu, pravidel a zákonů, které nepřímo zavádí katolická církev.(5.7.2013)