Akční / Komedie / Válečný

USA, 1990, 112 min

"Problém je v tom, kámo, že když my dva tu vlastně nejsme, tenhle rozhovor nikdy neproběhl, takže si nemůžu pamatovat, co jsi vlastně neřekl.." ;) Slušná Spottiswoodova akční zábava, která však zaujímá dost zvláštní tvůrčí postoj k americké politice v Laosu, s překvapivě nešíleným Maxem Gibsonem hádajícím se o pastelky a překvapivě ještě nesjetým Downeyem Jr., oba v dost nečekaných úlohách i polohách..(28.2.2017)

Tohle je ten typ filmu na který se přesně hoděj ty tři hvězdičky. Nebylo by to špatný ale chybí tomu nějaká větší zápletka než jen ty kšeftíky s drogama a proto je to celý takový o ničem stejně jako tenhle komentář. Jedinej důvod proč si Air Americu neuložím do podvědomí je herecký tandem Gibson-Downey přičemž Mel mi přišel dost nevyužitej a lehce zastíněnej Robertem.(13.7.2014)

Očakával som od tohto snímku, že to nebude nič moc. Avšak po chvíli, kedy sa na plátne spoločne stretnú mladý Robert Downey Jr. a Mel Gibson, tak sa rozbieha celkom zábavná komédia. Je to zaujímavá vojnová porcia s dobrým hereckým obsadením a dobrými hláškami. Akčná komédia ako vyšitá. Obaja hrdinovia sa pohybujú v ťažkých aj ľahších okamihoch vo filme s úplnou suverenitou. Najmä Mel Gibson tu podáva podľa mňa jeden zo svojich najlepších výkonov.(3.2.2015)

"PROMIŇ, ALE NENÍ TO UZI?" - "HELE, TO BY BYLA DOBRÁ REKLAMA: PROMIŇ, ALE NENÍ TO UZI?" Další z celuloidových klukovských snů o báječných mužích na létajících strojích, který nabízí svižnou a vtipnou zábavu, ale jako výpověď o Vietnamu na způsob M.A.S.H. přichází dle mého trochu pozdě (poselství, že válka je vůl, je samozřejmě nadčasové). Velmi pohodový film.(24.4.2008)

• Kaka

Zcela jistě jeden z nejslabších filmů Mela Gibsona. Zápletka prakticky žádná, akce minimum a jako válečná satira to taky zrovna dvakrát dobře nefunguje. Až zbytečný film řekl bych. Navíc ve všech aspektech tak šíleně nevýrazný, až to hezké není. Herecké výkony víceménně nulové a vtipných scén je tam jako šafránu. Akce poměrně solidně natočená, avšak na akční film jí není dost. Na čistokrevnou komedii je tento snímek zase až příliš tématicky závažný. Vzniká tak žánrový mutant, kterému je nejlepší se vyhnout. Spottiswoode umí mnohem lépe.(7.5.2006)

• - Tvůrci si pronajali celkem 26 letounů thajského letectva. Hlavní hrdiné létají na letounech Pilatus PC-6 Turbo-Porter a Fairchild C-123 Provider (známý z filmu CON AIR). (Foxhound#1)

• - Filmovanie prebiehalo medzi októbrom 1989 a Februárom 1990. (Da_reba)

• - Film bol stiahnutý z viac ako sto rôznych kinosál v Nemecku po tom, čo v januári 1991 vypukla vojna v zálive. (Da_reba)