• slovenský

Akční / Komedie / Válečný

USA, 1990, 112 min

Očakával som od tohto snímku, že to nebude nič moc. Avšak po chvíli, kedy sa na plátne spoločne stretnú mladý Robert Downey Jr. a Mel Gibson, tak sa rozbieha celkom zábavná komédia. Je to zaujímavá vojnová porcia s dobrým hereckým obsadením a dobrými hláškami. Akčná komédia ako vyšitá. Obaja hrdinovia sa pohybujú v ťažkých aj ľahších okamihoch vo filme s úplnou suverenitou. Najmä Mel Gibson tu podáva podľa mňa jeden zo svojich najlepších výkonov.(3.2.2015)

Mírně akční oddychovka z hollywoodem lehce nepropádaného prostředí. Gibson s Downey Jr. jsou sympatická dvojka táhnoucí celý film. Občas se zadařila i nějaká ta hláška:"Ty idiote, senátor je z křesťanského spolku! S takovými lidmi nemůžeš začít mluvit o děvkách! Musíš počkat, až o nich začnou sami!" Jinak ale kromě krásných retro letadel není na snímku nic výjimečného. PS: Co tam hrál Michael Dudikoff?!(1.11.2011)

"Základna volá Vlka, vraťte se! - Vlk volá základnu, nasrat!" Z neexistující americké základny v Laosu nevzlétávají několikrát denně americkou vládou nenajatí piloti a nepřevážejí drogy pro největšího distributora heroinu na světě - CIA. To je dobře, protože jinak by to byl skandál. Nikoli to, že se to děje, ale to, že se to ví. Tady zkrátka někdo příběhem o užívajících si pilotech dupnul na kuří oko americké vládě a já jsem za to rád. Nebyl to sice žádný velký zázrak, ale čtvrtou hvězdu za odvahu tomu rozhodně dám.(18.1.2016)

"PROMIŇ, ALE NENÍ TO UZI?" - "HELE, TO BY BYLA DOBRÁ REKLAMA: PROMIŇ, ALE NENÍ TO UZI?" Další z celuloidových klukovských snů o báječných mužích na létajících strojích, který nabízí svižnou a vtipnou zábavu, ale jako výpověď o Vietnamu na způsob M.A.S.H. přichází dle mého trochu pozdě (poselství, že válka je vůl, je samozřejmě nadčasové). Velmi pohodový film.(24.4.2008)

Tenhle film mám zkrátka hodně moc rád. Za prvé kvůli Melu Gibsonovi, za druhé kvůli nádherným thajským lokacím a za třetí proto, že je to film od Carolca. Může se to zdát jako neskutečně stupidní argument, ale zkrátka filmy, na jejichž začátku se ze tmy "kroutilo" charakteristické logo pánů Kassara a Vajny, a později jen Kassara, na mne vždycky dýchaly tak nějak jinou atmosférou než filmy od kterýchkoli jiných studií. Nevím v čem to je, snad proto že tihle producenti se do filmů nikdy nebáli narvat prachy, a na výsledku to bylo vždy vidět, kus poctivé práce a lásky k filmařině, těžko říct ale tak to alespoň vnímám já... A zrovna Air America je ten film, který mimo mého oblíbeného herce a nádhérné krajiny kde se odehrává, ve mne evokuje ještě jinou přidanou hodnotu....... zkrátka poctivý film Carolca...(22.2.2015)

• - Mel Gibson (Gene) dostal za účinkovanie vo filme Air America honorár 7 miliónov dolárov. (Da_reba)

• - Motto Air America (súkromná letecká linka CIA) bolo "Čokoľvek, Kamkoľvek, Kedykoľvek". (Da_reba)

• - Postava generála Lu Soonga (Burt Kwouk) bola vytvorená na základe skutočného generála Vang Paoa. (Da_reba)