• slovenský

Akční / Komedie / Válečný

USA, 1990, 112 min

Ano, opravdu akční komedie. Mel Gibson tady hraje zvláštního chlapíka, co toho sice příliš nenamluví ale jakmile něco řekne, stojí to za to. Vlastně jsem do konce filmu nepochopil, jestli představoval kladnou, nebo zápornou postavu. Faktem je, že na konci silně kladnou. Čekal bych, že bude v hlavní roli Mel a za ním nějaký ocásek, ale ono to bylo jinak. Robert Downey se postavil do čela a svým hereckým výkonem překvapil a potěšil. Dost mi chyběla nějaká milostná zápletka, nebo minimálně krásné ženy, co by osladili celý příběh. Možná snad ještě trochu ohyblivější kamera, ale za tu se nezlobím, je přeci rok 1990(15.1.2009)

• Kaka

Zcela jistě jeden z nejslabších filmů Mela Gibsona. Zápletka prakticky žádná, akce minimum a jako válečná satira to taky zrovna dvakrát dobře nefunguje. Až zbytečný film řekl bych. Navíc ve všech aspektech tak šíleně nevýrazný, až to hezké není. Herecké výkony víceménně nulové a vtipných scén je tam jako šafránu. Akce poměrně solidně natočená, avšak na akční film jí není dost. Na čistokrevnou komedii je tento snímek zase až příliš tématicky závažný. Vzniká tak žánrový mutant, kterému je nejlepší se vyhnout. Spottiswoode umí mnohem lépe.(7.5.2006)

Tohle je ten typ filmu na který se přesně hoděj ty tři hvězdičky. Nebylo by to špatný ale chybí tomu nějaká větší zápletka než jen ty kšeftíky s drogama a proto je to celý takový o ničem stejně jako tenhle komentář. Jedinej důvod proč si Air Americu neuložím do podvědomí je herecký tandem Gibson-Downey přičemž Mel mi přišel dost nevyužitej a lehce zastíněnej Robertem.(13.7.2014)

Lehce nadprůměrná oddychovka se skvělým soundtrackem a pěknýma záběrama, ale ne nějak užasným Gibsonem a Downeyem. Tempo neni moc záživné, zápletka nijak originální ale díky feelingu devadesátých let je to velmi pohodové. -"Base to Wild Dog. Do you copy?" -"Wild Dog to base. Fuck off."(17.10.2008)

"Základna volá Vlka, vraťte se! - Vlk volá základnu, nasrat!" Z neexistující americké základny v Laosu nevzlétávají několikrát denně americkou vládou nenajatí piloti a nepřevážejí drogy pro největšího distributora heroinu na světě - CIA. To je dobře, protože jinak by to byl skandál. Nikoli to, že se to děje, ale to, že se to ví. Tady zkrátka někdo příběhem o užívajících si pilotech dupnul na kuří oko americké vládě a já jsem za to rád. Nebyl to sice žádný velký zázrak, ale čtvrtou hvězdu za odvahu tomu rozhodně dám.(18.1.2016)

• - Tvůrci si pronajali celkem 26 letounů thajského letectva. Hlavní hrdiné létají na letounech Pilatus PC-6 Turbo-Porter a Fairchild C-123 Provider (známý z filmu CON AIR). (Foxhound#1)

• - Scéna, kde Robert Downey Jr. (Billy)  visí na lane vo vzduchu nad Thajskom a Budhistickým chrámom bola natočená bez použitia špeciálnych efektov a kaskadéra, pretože režisér Roger Spottiswoode odmietol používať alternatívy ako premietanie pozadia alebo modrý obraz. (Da_reba)

• - Dej filmu Air America sa odohráva v šesťdesiatych rokoch počas vietnamskej vojny, niektoré z tajných operácii z Air America boli spomenuté v snímke Lethal Weapon (1987), kde si Mel Gibson zahral bývalého seržanta Martina Rigsa. (Da_reba)