Je naděje

• slovenský

Nádej zomiera posledná

Komedie / Romantický / Fantasy

USA, 1989, 104 min

Má to podstaně větší ambice než jiné snímky z branže, jde jen o to jestli na tu hru přistoupíte. Protože pokud ne, tak Vám ty všudy přítomné zázraky, uplakané momenty, procitnutí a další "výjevy" můžou připadat hloupě. Tanečník Emile Ardolino vystavěl děj na místě kam je romantickým komediím vstup zakázán a s pomocí trochu toho sci-fi a dobrých výkonů připravil příjemnou komedii.(16.9.2005)

Až na tu jednu scénu více než viditelně inspirovanou mým milovaným Heaven Can Wait docela dobrá sranda. Downey si byl na konci osmdesátých opravdu velmi málo podobný, takže jsem s klidem přehlídl i to, že jeho první pozemskou existenci nezahrál on, ale Christopher McDonald. Mary Stuart Masterson byla docela šťabajzna, už jsem jí obdivoval v jiné osmdesátkové pohádce z horkého středozápadu. Velmi dobrý soundtrack. Viděno s druhým dabingem, 2002 pro Primu.(2.7.2012)

• tron

Hriešne slabý film, ktorý Ardolino nakrútil po HRIEŠNOM TANCI (80%) a pred SESTROU V AKCII (80%). Mierne nadprirodzený šat a po scéne sa motajúci Robert Downey patria k jedným z minima aspoň ako-takých kladov. Všetci vieme, že Downey v 80. rokoch hral len preto, aby mal na drogy a podľa toho to aj vyzeralo.(9.8.2008)

Velice příjemná romantická komedie, která stojí na zajímavém nápadu. Tohle je opět další z řady úžasných amerických komedií 80. let, pro které mám velkou slabost. Zde se jedná o hru s minulými životy, a je to hra, která rozhodně je napínavá, atraktivní, zajímavá, originální, ale především velice zajímavá. Robert Downey Jr. zde exceluje a předvádí velice vynikající komediální výkon, před kterým musím smeknout. Téhle komedii z mého pohledu výrazně pomáhá kromě zajímavého děje a hereckých výkonů především ten look 80. let, pro ten já mám prostě slabost, v tomhle si nemohu absolutně pomoci. A pokud má takováto komedie navíc ještě zajímavý děj, který mě nenudí a dokáže zaujmout, tak potom s hvězdičkama nešetřím, a to je právě také případ filmu Naděje umírá poslední. Samozřejmě kdo chce, ten si zde chyby najde, nepopírám, že závěr byl tak trochu vycucaný z prstu (tu injekci mohl Alex dostat kdykoliv během těch 23 let svého života, tak proč zrovna teď), ale chyb se dají nalézt u téměř každého filmu, jen málo jich dokáže být naprosto bezchybných. Já jsem s tímto filmem naprosto spokojený a v rámci žánru se jedná rozhodně o nadprůměr, který stálo za to vidět, s radostí uděluji zcela zasloužené čtyři hvězdy.(30.5.2010)

Škoda, že to nemá nápaditější scénář, protože film by pak na dnešní tolik nezestárl. Nemálo scén je díky tomu předvídatelných, na druhou stranu, i tak se jedná o solidní romantickou komedii. Nikdy to není moc přeslazené a má to atmosféru typickou pro filmy konce 80. let. Celkově vzato se jedná o oddechovou, ale příjemnou záležitost.(20.9.2009)