Nebe nad hlavou

Skies Above

Sky Above Heaven

Sci-Fi

Francie / Itálie, 1965

V hlavní roli letadlová loď Clémenceau, letouny Etendard IV a Alizé.... Těch 5 hvězd je pro ně... Jojo, zas aspoň něco jiného než Made In USA... Těch 5 je pro ně(9.2.2012)

Zpočátku solidní nuda, neustálé přilétání a odlétání letadel působilo spíš jako reklama na letectvo než cokoli filmového. Od prvního setkání s „družicí“ mě to však docela dost chytlo (zvláště to chování velmocí), nechyběla ani slušná porce napětí a tajemna. I když co se týče toho zvláštního objektu, v dnešní době vyznívá triková část spíše úsměvně. Nechápavého výrazu se mi pro změnu dostávalo u vložky se suspendovaným pilotem, kterou jsem, přiznávám, opravdu nepobral. A závěr byl stejně neuspokojivý jako začátek, tvůrci sice asi sázeli na to, že otevřeným koncem diváka dostanou, ale jenom tím dokázali, že měli strach přijít s nějakým vážnějším odhalením/pointou (na druhou stranu by z toho však pak mohl být ještě větší průser, těžko říct), takže ve výsledku průměr.(7.3.2013)

• d-fens

ocenenia : MFF Moskva 1965 - nominácia na 1. cenu, Zlatá cena(16.6.2011)

Stálým opakováním jednotlivých prvků (přílety a odlety letadel, záběry na letce v kokpitech) dochází k retardaci děje. Hlavní zápletka je potom odhalena někdy v polovině filmu (který je dlouhý 107 minut). Tím se film stává pro diváka úmorným. Na druhou stranu však s minimem vizuálních sci-fi motivů a prakticky jen zvuky a hudbou dokáže navodit vcelku napínavou atmosféru. Nic to ovšem nemění na tom, že subjektivně je doba trvání projekce dvakrát delší.(6.3.2013)

Když jsem to jako kluk viděl tak se mi to ohromě líbilo , hlavně provoz na letadlové lodi, tehdy to bylo pro mne něco úplně nového!!!(13.8.2016)