To, kvůli čemu jsi ochoten položit život, stojí i za to život vzít. Shakespearova tragédie moderního světa.
V Anglii třicátých let 20. století zuří občanská válka, která končí zavražděním krále. Země, vyčerpaná léty bojů, nutně potřebuje klid a mír. Naštěstí nový panovník Edward má se svou americkou manželkou tři děti, takže se zdá, že o trůn bude na řadu dalších generací postaráno. Je tu však ještě Edwardův mladší bratr, charismatický a po moci prahnoucí Richard, vévoda z Gloucesteru. Richard, jemuž příroda odepřela fyzickou krásu a zdraví, jehož však místo toho obdařila odzbrojujícím šarmem, odvahou, vtipem a podlostí. Vlastnostmi, které mu dokáží získat přízeň žen a oddanost mužů. A ten si budoucnost země představuje úplně jinak. "Kdyby Shakespeare žil dnes, psal by filmové scénáře," říká Richard Loncraine, spoluscenárista a režisér jedné z nejnovějších verzí klasické Shakespearovy tragédie. Verze, jejíž text je ryze shakespearovský, i když pochopitelně zkrácený. Její kontext je zcela moderní a povědomý. Snímek, jehož děj je zasazený do imaginární Anglie třicátých let dvacátého století, bohatě využívá ducha, stylu i hudby tohoto období, právě tak jako atmosféry latentně narůstající tyranie v Evropě. Loncraine chtěl vytvořit zcela unikátní obrazovou stránku filmu a s pomocí imaginativní výpravy Tonyho Burrougha a citlivé kamery Petera Bizoua se mu podařilo dokázat, že i současná filmová adaptace Shakespeara může dosáhnout filmařské dokonalosti. Použil k tomu všech dostupných prostředků, včetně počítačové animace, s jejíž pomocí například dokázal přemístit prostředí, v nichž natáčel do zcela nových lokalit (nádraží St. Pancras, kam umístil jeden z paláců, se například ocitlo na břehu Temže, brightonský Pavilion, ležící v centru města, na břehu moře, atd.). "Stylizoval jsem ten film do koktejlu obrazů dvacátého století a dialogů šestnáctého století tak, aby tomu lidé věřili. Chtěl jsem vytvořit verzi, kterou by přijali i ti, kdo se Shakespeara bojí. Protože Shakespeare nebyl elitářský autor. Psal pro obyčejné lidi a já jsem chtěl, aby ten film byl srozumitelný pro každého." Originalita tohoto tvůrčího přístupu přilákala ke spolupráci na filmu výkvět britského herectva. Od Iana McKellena - který spolu s režisérem napsal scénář - přes Jima Broadbenta, Nigela Hawthornea, Kristin Scott Thomasovou, až po Maggii Smithovou a řadu dalších. Loncraineův Richard získal řadu prestižních filmových cen, mj. Stříbrného medvěda na MFF v Berlíně či nominaci na dva Oscary (za výpravu a kostýmy). (oficiální text distributora)

filmmovier

Verze s Cumberbatchem je lepší. A musím říct, že nakonec mi vůbec nevadilo, že je děj posunut do jakési fiktivní Anglie 20. let, kde zuří občanská válka a všichni chodí v náckovských uniformách (to nakonec fungovalo i docela dobře), nevadilo mi ani, že došlo k prokrácení textu (proč ne, když je to pro dobro věci a stravitelné stopáže), vlastně mi vadilo máloco. Vlastně mi nevadilo skoro nic. Herecké výkony jsou neskutečně fenomenální. Ian McKellen je ďábel a já ho snad ještě neviděl v lepší roli (a to jsem ho viděl v mnoha rolích), Jim Broadbent s doutníkem v držce je taky fantastický a i všichni ostatní podávají... inu, shakespearovské výkony. Ale na McKellena nemají. Výborné adaptace jedné z nejlepších her WS (jestli ne vůbec té nejlepší), ale verze s Cumberbatchem je prostě ještě o stupeň lepší. Ale i tuhle můžu s úplně klidným svědomím doporučit. Za ty herecké výkony to fakt stojí... koncert. 85%. ()

ybuko

Pro mne ponekud uspechana a sterilni aktualizovana verze Shakespearova dramatu, ktere tanky a exploze k vetsi dramaticnosti prilis nepomahaji. ()

Fox85

Celé zpracování slavné hry stojí a padá na výkonu Iana McKellena. Jeho Richard je pořád stejný ve své touze po moci, bez ohledu na to, jak skvěle je zahraný. Zasazení do Anglie 30tých let je mírné plus. Ještě si s látkou více pohrát a dotáhnout vizuální stránku (která krom kostýmů občas pokulhává) a mohl tu být nadprůměrný Shakespeare. ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé... Posouvání Šejkspíra směrem blíž k současnosti není mým přítelem, takže tato verze je pro mě špatná už od počáteční vize - od tohoto faktu se totiž odvíjí vše... A Gandalf s vizáží Adolfa Hitlera mi opravdu nesedí. Navíc po půl hodině jsem se neuvěřitelně nudil...takže adié... ()

fastum

Určitě zajímavé pojetí Shakespearova díla, jeho posunutí v čase mi nevadilo, spíše zaujalo.. Scénář není zdlouhavý, spíše odsípá, aby to za tu hodinu a 40 min. všechno stihnul :) (podílel se na něm i McKellen) A ten zase předvádí, jak moc dobrý herec je. Ani ostatní se nenechali zahanbit, např. Jim Broadbent v roli pravé ruky Richarda, taky perfektně zapadá. Nebýt na můj vkus trochu moc akčního finále, dal bych plný.. ()

PhillM.

Skvěle obsazený Richard, šikovně (a místy vtipně - viz království za koně) převedený do 20.let. Film opravdu přístupný i těm, kteří se Shakespeara bojí. Na druhou stranu se mi zdá, že při procesu "laicizace" došlo k potrhání kouzelného závoje, který Williamovy hry obklopuje. ()

S.Dedalus

nějaké ty mouchy a drobné chybky by se na loncrainově adaptaci richarda iii jistě našly a to především kvůli velmi rozsáhlému krácení textu vývoj postav tak někdy půdobí překotně a nedotaženě s tím souvisí i malinko násilné střihy mezi komorníma divadelníma scénama a bombastickými válečnými výjevy sem si jistý že při delší stopáži by se všechny tyto nedostatky zahladily na druhou stranu loncrain poskytuje tolik úchvatných nápadů že přeze všechno nelze hodnotit richrada jinak než zcela pozitivně celé vtipné zasazení do třicátých let funguje náramně a sir ian se tak může za zvuku lahodného jazzu protancovat až ke královskému trůnu ačkoliv téměř všichni vedlejší herci dodávají svým postavám patřičnou hloubku (zejména kulaťoučký buckingham, naivní clerence, rozkládající se královna anne či královna matka v podání maggie smith) richard stojí hlavně právě na mckellenovi který dokáže zahrát richarda nejen jako monstrum bažící po moci ale i jako svůdníka se smyslem pro humor loncrain si dobře uvědomil že richard nesvádí ani tak všechny ty ženy či své komplice ale zejména publikum aby mu všechny ty jeho lumpárny žralo a ještě při tom tleskalo sir ian se tak často allenovsky obrací ke kameře promlouvá k divákovi kterému nezbívá než jen zobat mu z ruky tleskám ()

TomJ

Brilantne, ako sa da pouzit pribeh odohravajuci sa v 15. storoci na 20. storocie. Ale ved to je Shakespeare. ()

Petike

Zďaleka najlepšia adaptácia klasickej Shakespearovej hry v moderných kulisách. Štylizovaná, dieselpunkovo ladená medzivojnová Británia má niečo do seba. :-) Ale bolo by to na figu bez kvalitných hereckých výkonov - a tých má táto adaptácia našťastie dosť (hlavne McKellen, Broadbent, Smithová a Benningová). Najpodarenejšia je samozrejme postupná premena konzervatívno-útulnej medzivojnovej Británie na morbídnu, Richardom ovládanú kvázi-nacistickú diktatúru (sem-tam s vizuálnymi odkazmi na Orwellov 1984 a historicky reálne hnutie britských fašistov pod vedením Oswalda Mosleyho). Tak ako v pôvodnej hre, aj tu je viac ako dosť čiernohumorných momentov, napr. modernizácia slávneho výroku "Kráľovstvo za koňa !" prostredníctvom Richardovho zapadnutého džípa, tanky s Yorkovskými a Lancasterovskými ružami, úvodná džezová skladba s textom náboženskej piesne napísanej Shakespearovým súčasníkom, odhalenie zástavy Richardovho nového režimu - de facto nacistickej, až na to, že má namiesto swastiky Richardovho heraldického diviaka. :-)))) Podarená, až živelná adaptácia. Ponurý, ale kvalitný film ()

nmarca

Velmi zajímavě pojatý Shakespeare, s kráceným textem, zasazený do kulis nastupujícho fašismu a druhé světové války. Všechny hvězdy v čele s McKellenem hrají výborně, do mrazivého příběhu o touze po moci hraje veselý jazz, působivé prostředí. ()

NoIdentity

Nemůžu si pomoct, ale u toho díla rád půjdu proti proudu většiny, protože mě prostě zasáhlo. Nemůžu říct čím konkrétně, protože skvěle vystavěný děj to rozhodně nebyl, ten totiž patří panu Shakespearovi, nicméně atmosféra díla je prostě strhující. K tomu je ještě nutné připočíst pár skutečně dokonalých záběrů se skvělým hudebním podbarvením a myslím, že se tak legendární tragédie dokáže proměnit v tragédii současnou aniž by někoho urazila. ()

MirkaP

Ian McKellen jako Richard III.? To jsem musela vidět. Víc jsem o tomto filmu na začátku nevěděla, takže nejdřív jsem si myslela, že se někdo spletl a dívám se na jiný film. Jak začali mluvit, pochopila, že jsem tu dobře. Nu bylo to zajímavé, doba a prostředí se mění, ale lidi jsou pořád stejní. Britsko-americké hvězdné obsazení bylo to, co mě potěšilo nejvíce. Akční závěr, super. Přesto jsem po celou dobu cítila určitý snad nesoulad. Dala bych tomu 7/10. ()

Fajolo

Ako lepšie dokázať aktuálnosť Shakespearovho diela, než jeho prenesením do súčasnosti? Teda nie celkom súčasnosti, len blízkej minulosti. Ale stále to funguje a nič nevyzerá umelo. ()

Alchemilla

Uhrančivý, charizmatický Ian McKellen a jeho děsivá Hitlerovská kreace, patrná obzvláště v monolozích Richarda. To mi šel až mráz po zádech. Příběh zasazený do třicátých let ukazuje, že Shakespeara lze napasovat prakticky do jakékoli doby. Však mocenské boje nejsou nic přežitého. Spíš naopak - jsou velmi aktuální. Ale i když třicátá léta umožnila hercům pojmout své role trochu jinak, přeci jen bych dala přednost klasické adaptaci. Občas mi totiž přišlo jakoby kulisy přehlušovaly původní text. 70% ()

elho_cid

Mohlo to být delší. Měl jsem pocit, že se chtěli vejít do 90minut a je to trochu uspěchané. Ale stálo to za vidění. ()