Muže osloví neznámá cikánka a předpoví mu, že ho čeká velké dobrodružství se špatným koncem. Chlapík tomu moc nevěří, ale za čas se věštba začíná naplňovat, a tak s hrůzou očekává závěr této věštby, kdy má zabít člověka, kterého vůbec nezná. (MVanis)

Bush13

Tentokrát se téměř naplno naplnil slogan Bareja by tego nie wymyślił, i když pravda, on to nakonec vymyslel. A opět na základní kostru a zápletku absurdní komedie o sebenaplňujícím se proroctví navěšuje jako fangličky různé drobné skeče, podivné scénky a dialogy, a zejména satirické minikritiky na polskou společnost, ve které nechybí alkoholismus, melouchy a službičky, ba ani máničky v televizi! Vtipný i strašně divný film zároveň, u kterého scénář vypadá jako spontánně psaný proud vědomí, do kterého se sem tam vkradla zamotanost. ()

Arsenal83

Poliaci si to považujú za legendárnu komédiu s nesmrteľnými hláškami. To asi nevideli naše diela z tej doby. Ja som sa tu nezasmial vôbec. Pod pojmom kultový si asi každý predstavuje niečo iné. Poliaci plačú od smiechu a ja by som sa pri tomto filme rozplakal len pri súčasnom krájaní cibule. ()

• Dej filmu sa odohráva v decembri. V zime sa okolo stmieva 16.00, no vo filme sú scény z večera okolo šiestej, siedmej, ktoré sú evidentne natočené za denného svetla. (Arsenal83)
  • Pôvodne sa mal hlavnej úlohy ujať spoluscenárista filmu Stanisław Tym, no po hádke s režisérom Barejom sa nielenže stiahol z obsadenia, ale dokonca požiadal o odstránenie jeho mena z titulkov. V úvodných titulkoch je preto uvedený neexistujúci scenárista Andrzej Kill (názov pravdepodobne pochádza z vraždy, na ktorej sa podieľala hlavná postava filmu). (Arsenal83)
  • Film sa natáčal v mestách Konstancin-Jeziorna a Varšava (Poľsko). (Arsenal83)