Obhájce pravdy

Boj za spravedlnost

True Believer

Krimi / Drama

USA, 1989, 105 min

Na to, že soudní prostředí ve filmech nemůžu snýst, mě tenhle film docela schopně zabavil. James Woods se u mě podepsal jako takový soudní Mozart a Robert Downey Jr. mi opět dokázal, že byl vždycky velice dobrý herec. Škoda, že ho potom ten kokain na dlouhou dobu sejmul. Ironie, že i v tomhle filmu je o drogách řeč víc než dost. Každopádně klobouk dolů za samotný příběh, který na první pohled není bůhví jak epický, ale dokáže vtáhnout a ke konci dokáže i brutálně napnout. Když už nic jiného, tak musím říct, že tohle je poctivá filmařina se vším všudy.(27.7.2013)

Film začíná pouliční vraždou a pokračuje „sportovním“ kláním ve vězeňském kostele (kdo první probodne soupeře je vítěz). „Vítěze“ bude obhajovat Edward Dodd (James Woods), člověk sice „ochotný obhajovat obžalované, které jiní právníci odmítají“. Ovšem ujmout se obhajoby a dokazovat nevinu u „hodného chlapce“, který se do vězení dostal za zastřelení člověka a vylepšil to probodnutím druhého, to chce nejen odvahu, ale s jistotou se dá říct, že ta vykouřená tráva předtím oním rozhodnutím, hm to musela být prvotřídní kvalita. Není nad to, mít za specializaci obhajobu překupníků drog. Solidní drama ze soudní síně.(9.7.2005)

Jsem tak nádherný, že slabozrací si mne z velké dálky pletou s Fešákem Bradem, ale ten vraždí spíše výjimečně, takže nějaké to obvinění z vraždy v nejbližší době neočekávám. Pokud by však k němu došlo, tak v diáři přeskočím číslo Perryho Masona, Matlocka rovněž nebudu vyrušovat z rozkladu a dokonce neoslovím ani fikanou blondýnku Elle Woodsovou, protože já povolám do akce pana Dodda. Předpokládám, že si nejprve dohulí jointa, pak si prohrábne desadeovský účes, navlékne si colombovský baloňák a řádně si užije skutečnost, že může výjimečně obhajovat někoho takřka nevinného. Snad se mu tentokrát nebudou do cesty motat praví i falešní nacisté, čínské ani kubánské gangy a snad bude státní zástupce o něco menší svině, ale kdyby to mělo ubrat na zábavnosti procesu, tak ať je to klidně stejné jako ve filmu, protože ten se povedl.(12.11.2013)

THEY'RE BADGES OF HONOR, OF COURAGE! ONLY THEIR MOST VICIOUS, SADISTIC, CRUEL KILLER ELITE GET TO WEAR THEM! I FEEL MUCH BETTER NOW! Hodně povedená a místy i dost odlehčená soudní záležitost v podání Jamese Woodse, kterého mám zafixovaného hlavně jako šílence z videoklipů Twisted Sister. Jen mi přišlo, že Robert Downey Jr. zde byl spíše takovou nevýraznou postavou, ale i tak velice sympatickou.(5.12.2017)

První polovina filmu je taková nijaká, pak už se konečně začíná něco dít a už si o ději vytváříte svůj vlastní obrázek, své vlastní spekulace. Jednou si myslíte, že obžalovaný je nevinný, pak zase, že vinný a nakonec není všechno, jak se zdá. Líbilo se mi, jak si film dokázal pohrávat s mými názory a s mým pohledem na věc. Místy to bylo i napínavé a zajímavé.(3.8.2016)

• - Joseph Ruben získal ocenění Grand Prix na Cognac Festival du Film Policier. (Terva)